בית המשפט ברוסיה גזר על נעמה יששכר 7.5 שנות מאסר בגין הברחת סמים

הישראלית הורשעה בהברחת 9.6 גרם חשיש. גורמים ישראלים אישרו כי רוסיה לחצה על ישראל לבצע עסקה לשחרורה תמורת שחרורו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב, הכלוא בארץ. נתניהו: "פעלתי אישית בעניינה, העונש לא מידתי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יששכר. בישראל מעריכים כי בשל אזרחותה הכפולה, רוסיה השתמשה בה כבקלף מיקוח
יששכר. בישראל מעריכים כי בשל אזרחותה הכפולה, רוסיה השתמשה בה כבקלף מיקוחצילום: באדיבות המשפחה

נעמה יששכר, הישראלית שהורשעה בהברחת 9.6 גרם חשיש, נידונה היום (שישי) לשבע שנות מאסר וחצי על ידי בית המשפט ברוסיה. עורך דינה, אלכסנדר טייטס מסר כי יערער על ההחלטה. ממשרד החוץ נמסר כי "ישראל רואה בחומרה את פסק הדין".

משרד החוץ מסר לאחר פרסום גזר הדין כי "מדובר בענישה כבדה חסרת פרופורציות כלפי צעירה ישראלית ללא עבר פלילי, אשר היתה בטיסת מעבר בשדה התעופה במוסקבה, בדרכה לישראל". עוד נמסר: "לצערנו, השלטונות הרוסיים לא נענו עד כה להפצרותנו לטפל במקרה בהלימה לנסיבות מעצרה".

יששכר עם אמה, יפה. "לא יעלה על הדעת שהיא תמשיך להיות מוחזקת כבת ערובה", אמרה האםצילום: באדיבות המשפחה

במשפחתה של יששכר מסרו לאחר גזר הדין: "אנו בהלם מכך שרוסיה החליטה לחטוף את נעמה ולהחזיק אותה כבת ערובה". המשפחה הוסיפה כי ישככר "היא לא פושעת, מקומה אינו בכלא הרוסי".

אמה של יששכר, יפה, אמרה כי היא "פונה לראש ממשלת ישראל לבקשת עזרה - נעמה לא תחזיק מעמד בכלא הרוסי, אנא הוצא אותה משם". "אני קפואה ומאובנת", הוסיפה, "אני חושבת רק עליה, מה עובר לה בראש?". לדבריה, "כל מה שהיה היום זה היה הצגה. אמרתי לה, 'זה לא משנה אם זה שנה או עשר, את קלף מיקוח'. אמרתי לה, 'אנחנו נוציא אותך, יעזרו לנו, המקום שלך לא פה'".

אמה של נעמה סיפרה כי "יש לה תנאים יותר קשים מאסיר רוסי - אין לה שיחות טלפון, אין לה מכתבים. היא יכולה לקרוא רק ספרים שהודפסו ברוסיה, היא לא יכולה לקרוא ספרים בעברית. אני כבר לא מדברת על כך שהיא לא יכולה ליישם את מנהגי הדת שלה. היא עשתה ראש השנה בלי תפוח ודבש".

עו"ד טייטס מסר ל"הארץ" לאחר שניתן גזר הדין: "אני חושב שגזר הדין אינו חוקי ואינו מבוסס. אני ממשיך לחשוב שלא היה בפעולותיה יסוד של פשע כפי שמיוחס לה. אנחנו נערער על גזר הדין, העונש חמור מדי".

ישראל דחתה עסקת חילופי עצורים

מקורות ישראלים אומרים כי רוסיה לחצה כמה פעמים על ישראל לבצע עסקה לשחרורה של יששכר תמורת שחרורו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב, הכלוא בישראל. בישראל סירבו לפנייה - בין השאר מאחר שארצות הברית מבקשת את הסגרתו - והסבירו שאין אפשרות כזו, משום שבית המשפט העליון כבר אישר את ההסגרה. הנושא עלה גם בפגישות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. מקורות הבקיאים בפרשה בישראל מעריכים ומקווים שהרשויות ברוסיה עשויות להתרכך בערעור, לאחר שהעסקה ירדה מהפרק.

אחרי הפרסומים ברוסיה ובישראל, אישרה גם לשכת נתניהו כי ראש הממשלה הבהיר לפוטין שהענישה נגד יששכר אינה מידתית וכי אין אפשרות חוקית למנוע את הסגרת ההאקר לארה"ב‎‎. בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר כי "נתניהו פעל באופן אישי בעניינה של נעמה יששכר בשבועות האחרונים". עוד נמסר כי "רה"מ נתניהו שוחח על כך עם הנשיא פוטין בביקורו בסוצ'י לפני מספר שבועות וחזר והעלה את הנושא בשיחתם הטלפונית השבוע. כמו כן, הרשויות בישראל פעלו בעניינה של יששכר במשך כל תקופת מעצרה. ישראל העבירה מסר ברור: הענישה שהתביעה הרוסית מבקשת אינה מידתית ואינה הולמת את אופי העבירה המיוחסת ליששכר". מהלשכה נטען כי נתניהו ביקש הקלה בעונש ובתנאי החזקתה של יששכר, אך בקשות אלה לא נענו על ידי התביעה הרוסית.

נתניהו בטקס בהר הרצל, אתמול. שוחח עם פוטין על הנושאצילום: עמוס בן גרשום / לע"

מלשכת ראש הממשלה נמסר עוד כי "גורמי המשפט בישראל הבהירו חד משמעית שאין אפשרות למנוע את הסגרתו של בורקוב לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק שהוא בר הסגרה. לאחר פגישתם של ראש הממשלה והנשיא פוטין בסוצ'י, התקשר ראש הממשלה לאמה של נעמה ועידכן אותה בשיחה. ראש הממשלה ומדינת ישראל ימשיכו לעשות כל מאמץ מול הרשויות ברוסיה כדי לשחרר את נעמה יששכר ולהשיבה לחיק משפחתה".

אמה של יששכר, יפה, אמרה ל"הארץ" על דברי נתניהו כי זו "חדשה מעודדת". היא הוסיפה בעקבות הפרסום: "כבר חודשים שהמשפחה של ההאקר פונה אלינו ומבקשת עזרה - עכשיו אנחנו מבינים שנעמה משלמת בגללו. זה מטלטל".

לאחר פרסום גזר הדין פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה נוספת, שבה נכתב כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו מעריך מאוד את הנכונות של הנשיא פוטין להקדיש זמן לנושא ומקווה שהמאמץ יישא פרי בהמשך".

יששכר נעצרה ב-9 באפריל בשדה התעופה במוסקבה, לאחר שכלב משטרתי זיהה חשיש בתיקה. כעבור שלושה ימים היא הובאה לדיון בהארכת מעצרה בבית המשפט בעיר חימקי ונחשדה באותו שלב בהחזקת סמים. ב-23.4 שינתה התביעה את החשד נגדה משימוש עצמי להברחת סמים, שבה הואשמה לבסוף. בישראל מעריכים כי רוסיה החמירה את האישום כשזיהתה את ההזדמנות לעסקת החילוף. יששכר אמרה כי הסמים שייכים לה וכי רכשה אותם בדלהי, אך לא התכוונה להכניסם למדינה.

פוטין בטורקמניסטן, היום. בישראל מעריכים כי רוסיה החמירה את האישום כשזיהתה את ההזדמנות לעסקת החילוףצילום: AFP

ליששכר אזרחות ישראלית ואמריקאית, ולכן שגרירות ארה"ב במוסקבה היא שמסייעת לה במקביל לישראל. בישראל סבורים כי אזרחותה הכפולה של יששכר גרמה לרוסיה לסמן אותה כדי ללחוץ על וושינגטון שתרפה מהדרישה להסגיר את ההאקר, לצד הלחץ על ישראל. לפיכך, העסקה שהציעה מוסקבה יצרה קושי בארה"ב בשל הרצון לסייע ליששכר במקביל לדרישתם להסגרת ההאקר. בירושלים ציינו היום כי רוסיה היא היעד השני הנפוץ ביותר לטיסות קונקשן בקרב ישראלים. התנהלות מוסקבה עלולה, לדברי גורמים הבקיאים בפרשה, להביא לירידה במספרם מחשש לגורלם אם ייעצרו שם.‎ שגרירויות רוסיה וארה"ב בישראל עוקבות בדריכות אחר מהלך העניינים.

הבוקר דיווח האתר הרוסי RT שמזוהה עם הקרמלין על המגעים לעסקה. חבר של בורקוב המתגורר בישראל אמר לאתר: "ביקשתי ממשפחת יששכר לשוחח עם דיפלומטים ישראלים, אך למיטב הבנתי נאמר להם כי מוטב שימתינו בשקט לפסק הדין". לפי הדיווח, קרוביו של בורקוב יצרו קשר עם דיפלומטים רוסים כדי לקדם את המהלך לפני גזר הדין. המשפחה אף פנתה למשרד החוץ במוסקבה כדי לקדם את העסקה, אך לא דווח מה היתה תגובת המשרד על הפנייה.

ב-23.8 החלו קרוביו של בורקוב ליצור קשר עם משפחת יששכר. באחת ההודעות ששלחו לאמה של יששכר כתב חברו של בורקוב בעברית: "אני, כאבא לשתי בנות, מבין מה את עוברת. עם כל הצער שבדבר, נעמה תקבל גזר דין בין חמש לשבע שנים. אם תרצו לשלב כוחות כדי לסיים את הסיוט, אני זמין בכל עת. עורכי דין לא יעזרו". אחותו של בורקוב, נטליה, אמרה ל"הארץ" כי הודעות אלה נשלחו ביוזמת המשפחה בלבד וכי הרשויות לא עדכנו את בני המשפחה על שום יוזמה. היא הוסיפה כי ראתה את אחיה בפעם האחרונה לפני תשעה חודשים, כשהמשפחה ביקרה אותו בכלא הדרים, וציינה שמצבו היה "בסדר יחסית". 

לפני כחודשיים אישרו שלושת שופטי בית המשפט העליון להסגיר את בורקוב לארצות הברית בעקבות דרישה של ה-FBI, בשל עבירות מחשבים והונאה בכרטיסי אשראי. בפסק הדין מוגדר בורקוב כ"פלוני", והוא מוחזק במעצר בישראל בעקבות בקשה של רשויות החוק האמריקאיות. עורך דינו של בורקוב אמר ל-RT כי החוקרים הישראלים סיפרו למתכנת שארה"ב הוציאה נגדו צו מעצר, ולדבריו הוא עצור בתנאים קשים, ללא אפשרות למפגש עם הפרקליט. "אינני אחראי לפשעים המיוחסים לי, האמריקאים פשוט החליטו להאשים אותי בהם", ציטט עורך הדין את בורקוב.

מכר נתוני אשראי - והגיע לישראל

בקשת ההסגרה של בורקוב לארה"ב התקבלה לאחר שהשירות החשאי האמריקאי פתח בחקירת עבירות הונאה של כרטיסי אשראי באינטרנט. מהחקירה עלה כי בורקוב היה הרוח החיה מאחורי אתר ששימש למכירת נתונים של כרטיסי אשראי. ב-2015 הוגש נגדו כתב אישום בווירג'יניה שייחס לו ארבע עבירות הונאה, וכעבור שנה הורחבו האישומים לגניבת זהות, חדירה למחשב והלבנת הון.  

שקד. התובע הכללי ברוסיה ביקש ממנה שתפעל להעברת בורקוב לארצו צילום: אוליבייה פיטוסי

על פי חומרי הראיות והתצהירים שהגישו שני סוכנים של השירות החשאי האמריקאי ופרקליט בכיר בווירג'יניה, בורקוב הציע למכירה נתונים של יותר מ-150 אלף כרטיסי אשראי. במסגרת החקירה התחזו הסוכנים האמריקאיים לקונים ורכשו כרטיסים שונים מהאתר בבעלות בורקוב. החוקרים הצליחו לעלות על עקבותיו של בורקוב לאחר שהעלה תמונה שלו מחופשה בתאילנד ומשם טס לישראל. ארה"ב הגישה לישראל בקשה להסגרתו, והוא נעצר בדצמבר 2015 בנמל התעופה בן גוריון. אחד הסוכנים הצהיר בבית המשפט כי בורקוב הודה בניהול האתר. עורכת דין מטעם הסנגוריה הציבורית יידעה את שגרירות רוסיה על המעצר, והשגרירות עדכנה את משפחתו. את החקירה ערכו בישראל סוכני השירות החשאי לצד חוקר ממשטרת ישראל.

בתצהיר של אחד הסוכנים נכתב כי בורקוב הודה בניהול האתר וכי מטרתו היתה "לאפשר לפושעי רשת מקצועיים לחבור יחדיו ולסייע זה לזה בפשעים, בהתחמקות מרשויות אכיפת החוק ובסחר לא חוקי בנתוני כרטיסי אשראי וכרטיסי חיוב". מפסק הדין נגד בורקוב עולה כי טען שלצד בקשת ההסגרה האמריקאית הוגשה לישראל בקשת הסגרה מרוסיה - והוא הסכים לה. בית המשפט קבע כי בכל מקרה אין לעכב את הסגרתו לארה"ב. 

לפני שלוש שנים, בעת ששרת המשפטים דאז איילת שקד ביקרה במוסקבה, היא נפגשה עם התובע הכללי במדינה - והוא ביקש ממנה להעביר את בורקוב לרוסיה ולא להסגירו לארה"ב. שקד השיבה כי בשלב זה מתקיימים הליכי הסגרה רשמיים לארה"ב, משום שהיא הראשונה שהגישה בקשת הסגרה. גורמים שהיו מעורים בנושא אומרים כי הרוסים הבהירו את החשיבות שהם רואים במהלך - ולפיכך, הוסיפו, סביר שלא מדובר בעבריין רשת רגיל, אלא באדם שהממשל מתאמץ למענו באופן חריג כדי שלא יגיע לרשויות החוק בארה"ב. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ