אוחנה תקף את הפרקליטות; היועמ"ש ופרקליט המדינה: "איש לא ירתיע אותנו"

שר המשפטים התייחס לחקירת תיקי נתניהו ולהליך השימוע, ואמר כי יש "פרקליטות בתוך הפרקליטות" שמחסלת קריירות ציבוריות. מנדלבליט וניצן: "לא ניגרר לשדה הפוליטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט וניצן בטקס הפרידה משרת המשפטים שקד בירושלים, ביוני

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן הגיבו הערב (שלישי) לביקורת שמתח שר המשפטים אמיר אוחנה על הפרקליטות, ואמרו כי הם "דוחים את הניסיון להטיל דופי בעבודתם של מי מגורמי המשטרה והפרקליטות ללא כל ביסוס עובדתי". הם הוסיפו כי "איש לא ירתיע אותנו מלעשות את מלאכתנו נאמנה. איש לא יסיט אותנו מדרך הישר".

אוחנה התייחס לתיקי נתניהו, ואמר כי יש "פרקליטות בתוך הפרקליטות", אשר מחסלת קריירות פוליטיות וציבוריות. הוא ציטט מדבריו של ראובן ריבלין כשהיה יו"ר הכנסת, ואמר כי "מקהלה של עיתונאי-חצר ופרשנים מטעם נחלצת תמיד להגנת הפרקליטות ומציגה את התהיות ככפירה בשלטון החוק. קריירות פוליטיות וציבוריות חוסלו בזו אחר זו, כשהציבור - שאינו נחשף לעובדות - משוכנע שמדובר בניקוי אורוות. איש כמעט לא העז לחשוף את הסימביוזה המסוכנת בין גורמים באגף החקירות, בפרקליטות ובתקשורת". ריבלין כתב את הדברים במאמר שפורסם ב"הארץ" ב-2004, לאחר שנחקר בחשד למעורבות בפרשת האי היווני.

אוחנה במשרד המשפטים, באוגוסט. דרש מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות מהחקירות בתיקי נתניהוצילום: אמיל סלמן

שר המשפטים פנה ליועמ"ש בדרישה לחקור את ההדלפות מהחקירות בתיקי נתניהו. "אדוני היועץ, כאן לא היתה הדלפה אחת - כאן היו עשרות ואולי מאות הדלפות בכלי התקשורת השונים לאורך כשלוש שנים", אמר, והמשיך: "איך אפשר לקבל מצב בו בכירי מערכת המשפט, האמונים על טוהר המידות, המטיפים בשער נגד שחיתות ציבורית - יראו וישמעו על שחיתות מוסדית בסדר גודל כזה - וישיבו: אין מה לעשות. התשובה היא שאי אפשר".

מנדלבליט וניצן מסרו בתגובה לדבריו, כי "מערכת אכיפת החוק לא תיגרר לשדה הפוליטי, כפי שלא נגררה בעבר. עצמאות התביעה הכללית היא עיקרון יסוד של משטר דמוקרטי תקין. מערכת אכיפת החוק פעלה, פועלת ותמשיך לפעול בלא מורא, באופן ענייני, מקצועי ולמען שלטון החוק והאינטרס הציבורי בלבד".

בשעות הערב פנה ניצן בשמו ובשם מנדלבליט לפרקליטה הממונה על תיקי נתניהו, ליאת בן ארי, לצוותים העוסקים בהם ולפרקליטי מחוז מיסוי וכלכלה. "היועץ המשפטי לממשלה ואני מבקשים להביע את צערנו העמוק על עוגמת הנפש העצומה שנגרמת לכם עקב המתקפות האישיות חסרות הבסיס שמופנות כלפיכם זה זמן רב, ובראש ובראשונה כלפייך ליאת, אשר לצערנו הן הולכות ומתגברות בימים אלה, בעיתוי שאינו מקרי כמובן", נכתב. "יש לשנינו אמון מלא בכם ואנו מודים לכם מעומק הלב על עבודתכם המסורה יומם ולילה לטובת האינטרס הציבורי, שאנו יודעים בודאות מלאה שהוא האינטרס היחיד העומד נגד עיניכם. יש להתעלם מההתקפות, ההשמצות וההכפשות ולהמשיך ולדבוק בעבודתכם לטובת המדינה. איש לא הרתיענו בעבר ואיש לא ירתיענו בעתיד".

בימים האחרונים נחקרו בכירים במטה הליכוד, בהם דובר ראש הממשלה בנימין נתניהו, יונתן אוריך, ויועץ התקשורת עופר גולן, בחשד שהם אחראים להצבת רכב מחוץ לביתו של פילבר שקרא קריאות בגנותו. בין היתר, הכריזה ברכב קראה לפילבר "מומו, תהיה גבר. צא, תגיד את האמת", "מומו פילבר, מה הם עשו לך ששיקרת נגד ראש הממשלה? מה הבטיחו לך?" ו"מומו, השמאל משתמש בך כדי להפיל את הליכוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ