המשטרה עצרה שני תושבי עיסאוויה המובילים את השבתת הלימודים בכפר

אחד מהעצורים נעצר גם בפעם הקודמת שבה הושבתו הלימודים, ושחרורו היה חלק מההסכם עם המשטרה לסיום השביתה. עימותים אלימים פרצו אמש בין שוטרים לתושבים, במהלכם נעצרו שלושה קטינים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שוטרים בעיסאוויה, באוגוסט
שוטרים בעיסאוויה, באוגוסט. "איך נפתח את בתי הספר אם אין ביטחון לתלמידים?", תהה אחד ההוריםצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה זימנה אתמול (שני) לחקירה שניים מחברי ועד ההורים בעיסאוויה שבמזרח ירושלים, המובילים את השבתת הלימודים בכפר - ועצרה אחד מהם. הלילה, עצרה המשטרה חבר נוסף בוועד. העצור אתמול, יאסר דרוויש, נעצר גם בפעם הקודמת שבה הכריז ועד ההורים על שביתה בכפר. שחרורו היה אז חלק מההסכם עם המשטרה להפסקת השביתה. בעקבות המעצר, פרצו שוב עימותים אלימים בין המשטרה לתושבים, שבמהלכם נעצרו שלושה קטינים בני 16 עד 17. 

כ-4,500 תלמידים בבתי הספר בעיסאוויה שובתים החל משבת האחרונה במחאה על פעילות המשטרה בכפר. זאת, לאחר ששוטרים פרצו בשבת לבית הספר התיכון בכפר כדי לעצור נער בן 16 שחשדו בו כי השליך לעברם אבן. ועד ההורים בכפר דורש מהמשטרה לחתום על התחייבות כי לא תפעל סמוך לבתי ספר, כתנאי להפסקת שביתת הלימודים בכפר.

הכניסה לעיסאוויה, ביולי
הכניסה לעיסאוויה, ביולי. במשטרה טוענים כי נאלצו לרדוף אחרי החשוד לתוך שטח בית הספר לאחר שהוא יידה אבן לעברם ונמלטצילום: אמיל סלמן

בתגובה למבצע המשטרתי שנערך בעיסאוויה לאורך כל הקיץ, בתחילת שנת הלימודים איימו הורים בכפר בהשבתת בתי הספר. בתום שתי פגישות עם מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, ועם ראש העיר משה ליאון, סוכם ששנת הלימודים תיפתח כרגיל ושהמשטרה תימנע מלפעול ליד בתי הספר. אולם ההסכם נאמר בעל פה ולא הועלה על הכתב.

לטענת תושבים בעיסאוויה, המשטרה מפרה את ההבטחה הזו כמעט מדי יום. לטענת חבר ועד ההורים בכפר, ראאד אבו ריאל, שוטרים מסתובבים בכפר בכל בוקר סביב השעה 7:00. "איך נפתח את בתי הספר אם אין ביטחון לתלמידים?", תהה אבו ריאל.

עתה דורש ועד ההורים בעיסאוויה כתנאי לחזרה ללימודים שהסכם ברוח דומה ייחתם בינם לבין המשטרה. במשטרה טוענים כי הם השתדלו להימנע מפעילות ליד בתי הספר מאז תחילת שנת הלימודים, אך בשבת הם נאלצו לרדוף אחרי החשוד לתוך שטח בית הספר לאחר שהוא יידה אבן לעברם ונמלט.

אתמול פנו מספר גורמים בעירייה ובמשרד החינוך לוועד ההורים, בניסיון לסיים את השביתה, בינתיים ללא תוצאות. הוועד אף סירב לבקשת העירייה לאפשר את פתיחתו של בית הספר לחינוך מיוחד אלעאמל שפועל בכפר.

בד בבד, הפעילות המשטרתית בכפר נמשכת. היום בשעות אחר הצהריים עוכב ילד בן תשע בחשד להפרת סדר. הוא שוחרר לאחר כשעה.

מאז תחילת הקיץ פועלת המשטרה בכוחות מתוגברים בעיסאוויה. הפעילות כוללת הצבת מחסומים, עריכת סיורים ומארבים, וכמעט תמיד מסתיימת בעימותים עם צעירים תושבי המקום. בתקופה זו נעצרו יותר מאות מתושבי השכונה ונערכו עשרות חיפושים בבתים. 

מעיריית ירושלים נמסר כי היא "עומדת בקשר שוטף עם הורי השכונה כמו גם עם הצוותים החינוכיים, ופועלת להחזיר את הלימודים למסלולם התקין בהקדם האפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ