מנדלבליט וניצן: דבריו של אוחנה על חקירת ניר חפץ חמורים ביותר ומעוותים את המציאות

היועמ"ש ופרקליט המדינה אמרו כי דבריו של השר, שחשף פרטים אסורים בפרסום מחקירת עד המדינה בתיק 4000, הם "חלק משורה של פרסומים מגמתיים וחלקיים". נתניהו: "פרשת הסחיטה של חפץ חמורה ביותר, אך יש לכבד את צו איסור הפרסום"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניצן, מנדלבליט ואוחנה, השבוע בתל אביב
ניצן, מנדלבליט ואוחנה, השבוע בתל אביב. היועמ"ש ופרקליט המדינה: "הפרסומים יוצרים רושם שגוי לגבי העובדות"צילום: מוטי מילרוד
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן ביקרו הערב (רביעי) בחריפות את הדברים שאמר היום שר המשפטים אמיר אוחנה במליאת הכנסת וכינו אותם "חמורים ביותר ומעוותים את המציאות". השניים מסרו כי דבריו של אוחנה, שחשף את אמצעי החקירה האסור בפרסום שהופעל על עד המדינה ניר חפץ במסגרת חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, הם "חלק משורה של פרסומים מגמתיים וחלקיים מהימים האחרונים, שיש בהם כדי להטעות את הציבור". נתניהו מסר הערב כי "על אף שפרשת הסחיטה של עד המדינה ניר חפץ חמורה ביותר וצריכה להטריד כל אזרח, יש לכבד את צו איסור הפרסום שהטיל בית המשפט".

מנדלבליט וניצן הזכירו בהודעה שפרסמו כי בקשת נתניהו לשדר את השימוע שלו בשידור חי נדחתה מתוך רצון להימנע מ"קרקס תקשורתי", אך כעת "אנו עדים בדיוק לכך - לניסיון לא ראוי ופסול לקיים את השימוע בזירה התקשורתית, בניגוד לכללים הנהוגים בכל תיק ותיק". לדבריהם, מדי יום הציבור נחשף, לפרסומים שנסמכים על טענות פרקליטי נתניהו, "מתוך ידיעה ברורה שהתביעה לא תוכל להתייחס לפרסומים סלקטיביים אלה, שכן הדבר יפגע בתקינות הליך השימוע". השניים כתבו כי: "פרסומים אלו יוצרים רושם שגוי לגבי העובדות ולגבי סדר השתלשלות הדברים במהלך החקירה". הם ציינו עוד: "דבר לא ירתיענו מלהמשיך למלא את תפקידנו... לא נאפשר כל פגיעה בקיום הליך השימוע, והוא ימשיך להתנהל כסדרו".

אוחנה בכנסת, ביולי. "ניר מוסר גרסה מלאה, תפורה, מתאימה אחד לאחד לנתונים שבידי החוקרים"
אוחנה בכנסת, ביולי. "ניר מוסר גרסה מלאה, תפורה, מתאימה אחד לאחד לנתונים שבידי החוקרים"צילום: אוליבייה פיטוסי

ההודעה לא התייחסה לעובדה שאוחנה ניצל את החסינות שלו על מנת לחשוף את הפרטים האסורים בפרסום, על אף שהיועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, קבע בעבר כי חשיפת מידע סודי במזיד אינה נכללת בחסינות ח"כים. לפי חוות דעת של ינון מ-2013, "תכנון מראש של התבטאות המהווה עבירה, לא חוסה תחת החסינות וניתן כעיקרון להעמיד חבר כנסת לדין בגינה, כמו כל אדם אחר". ההחלטה אם לפתוח בהליך פלילי נגד אוחנה נתונה למנדלבליט.

אוחנה אמר היום בכנסת כי "על פי פרסומים שונים, עצרו את ניר חפץ... כשכולו עקוץ ומתחנן שיובא בפני רופא... ואז מביאים אשה צעירה שאין לה שום קשר לחקירותיו של ראש הממשלה ושואלים אותה סדרה של שאלות פולשניות וחודרניות על טיב הקשר בינה לבין העד".

עורך דינו של חפץ, אילן סופר, אמר בתגובה לדבריו של אוחנה: "בושה וחרפה ששר משפטים במדינת ישראל דורס את החוק ומבזה בכוונה תחילה צו איסור פרסום מפורש של בית המשפט, מעל בימת הכנסת, בנאום שהוכן מראש, בניסיון מביש לעשות לעצמו רווח פוליטי, ותוך פגיעה חמורה בצנעת הפרט. מעשה בלתי נתפס זה לא יעבור בשתיקה ויטופל בכלים המשפטים המתאימים".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כתב בטוויטר בעקבות דבריו אוחנה: "ההתנהלות החמורה של שר המשפטים רק מוכיחה למה אסור שיכהן בישראל ראש ממשלה תחת כתב אישום". ח"כ רויטל סויד (העבודה) כתבה: "שר המשפטים ממשיך בנאומי הבלהות ומקריא דף מסרים מבלפור ומשמש משרתם הנרצע של אדוניו. היועץ המשפטי חייב להפסיק את הקרקס הזה ולהכריע בתיקי נתניהו".

"לאחר שסוחטים ממנה כמו מלימון את כל המידע, ואני מזכיר היא איננה חשודה בדבר, הם מפגישים ביניהם במקרה במסדרון ואומרים לו: 'ניר, אנחנו יודעים הכל. אנחנו נפיל על המשפחה שלך פצצה'", אמר עוד אוחנה, "או אז ניר נכנע, חותם על הסכם עד מדינה והוא מוסר למשטרה גרסה. הגרסה נבדקת ומתבררת כשקרית, או אז הוא מוצא החוצה יחד עם אחד החוקרים, הם הולכים לפרק זמן שאיננו מתועד ואיננו יודעים מה היה בשיחה הזו, ואז הוא חוזר ומוסר גרסה מלאה, תפורה, מתאימה אחד לאחד לנתונים שבידי החוקרים". דבריו הסתמכו על פרסום באתר "news1" של יואב יצחק‎.

חפץ בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשנה שעברה
חפץ בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מגד גוזני

בחדשות 12 התכוונו לפרסם שלשום את ההליך החריג שביצעו לכאורה החוקרים כדי להפעיל לחץ על חפץ, אולם המשטרה מנעה זאת. "הארץ", באמצעות עורכת הדין טלי ליבליך, עתר לבית משפט השלום בתל אביב כדי להסיר את צו איסור הפרסום‎ שהוטל על הדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ