יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
פרקליט המדינה באירוע של משרד המשפטים, בשבוע שעבר
פרקליט המדינה באירוע של משרד המשפטים, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

פרקליט המדינה שי ניצן פנה בצעד חריג לבג"ץ בבקשה לקיים דיון נוסף בעניינו של שוטר שירה למוות בתושב כפר כנא ב-2014. לפני שבועיים הורה בית המשפט ליועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין את השוטר, אף שהתיק נגדו נסגר. ניצן פנה לבג"ץ בבקשה לערוך דיון נוסף בהרכב שופטים מורחב, תוך שהוא מבקר בחריפות את ההחלטה. לדבריו, היא עלולה "להרתיע את כוחות הביטחון והמשטרה מהפעלת כוח, גם כאשר הדבר מוצדק והכרחי בפעילות מבצעית".

פסק הדין התקבל לפני שבועיים ברוב של שני שופטים, עופר גרוסקופף וג'ורג' קרא, ובניגוד לעמדתו של השופט נעם סולברג. בהחלטה נקבע כי על המדינה להעמיד לדין את השוטר נאור יצחק, שבנובמבר 2014 ירה למוות בחיר חמדאן בפעילות בכפר כנא. בתקרית, שתועדה במצלמות אבטחה, חמדאן תקף בסכין רכב משטרתי תוך שהוא צעק "אללה וואכבר". יצחק ירה בתגובה באוויר, אולם חמדאן המשיך במעשיו. לאחר מכן, כאשר הוא נסוג מהרכב, יצחק ירה בחמדאן יריה בודדת, שהובילה למותו.

לאחר בדיקה של המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) ומבלי שיצחק או חבריו לצוות נחקרו באזהרה, החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לסגור את התיק מחוסר אשמה. אביו של חמדאן עתר לבג"ץ, שקבע כי ההחלטה לסגור את התיק היתה בלתי סבירה. השופט גרוסקופף כתב בפסק הדין כי "הטיפול של רשויות התביעה בענייננו עלול ליצור מראית עין של העדפה והטייה, באופן שה'מערכת' עשויה לפטור שוטרים מאחריות למעשיהם באמצעות אי־העמדה לדין, אף על פי שנגרם מותו של אדם". 

ניצן ובכירים בפרקליטות, שהגישו עמו את הבקשה לבג"ץ, ביקרו בחריפות את פסק הדין. "ככל שתיושם הלכה זו, תיגרם פגיעה קשה בזכויות חשודים שיועמדו לדין רק משום היותם חלק מגורמי האכיפה", נכתב בבקשה. "יש בקביעות אלה כדי לשחוק את אמון הציבור ביחס להחלטות התביעה הנוגעות לאנשי רשויות האכיפה וכן בנוגע לאישי ציבור ונבחרי ציבור, שלכאורה, לגבי כולם קיימת אותה בעייתיות, מדומה לטעמנו, של 'מראית עין'".

הפרקליטות הוסיפה כי פסק הדין בפועל קובע שיש להעמיד לדין את יצחק, על אף שעד היום הוא לא נחקר באזהרה וכן לא נערך לו שימוע: "כיצד יכולה התביעה לקיים הליכים אלו אשר מעוגנים בחוק כאשר התוצאה מוכתבת מראש?! (כך במקור)".

ההחלטה להגיש בקשה לדיון נוסף התקבלה ביום האחרון הניתן למדינה על פי חוק. הפרקליטות ביקשה בנוסף ארכה להוספת טיעונים וזאת "לנוכח העומס הרב המוטל בימים אלה על כתפי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה". לצד בקשת המדינה, הגיש גם סנגורו של יצחק, עו"ד עופר ברטל ממשרד "ברטל-כהן", בקשה מטעמם לקיום דיון בהרכב מורחב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ