בית המשפט המחוזי דחה את ערעור יועצי נתניהו ואישר לעיין בטלפונים שלהם

הארבעה - יונתן אוריך, עופר גולן, שרוליק איינהורן ויוסי שלום - חשודים בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר. בחודש שעבר אישר בית משפט השלום לבצע חיפוש "כירורגי" בטלפונים שלהם, בפיקוח בית המשפט

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר גולן ויונתן אוריך, השבוע
עופר גולן ויונתן אוריך, השבועצילום: אוהד צויגנברג

בית המשפט המחוזי בת"א דחה היום (שלישי) את הערעור של יועצי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואישר לחפש בטלפונים הניידים שלהם. היועצים - יונתן אוריך, עופר גולן, שרוליק איינהורן ויוסי שלום - חשודים בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר. סניגוריהם ביקשו לעכב את ההחלטה כדי לבקש רשות לערער לבית המשפט העליון.

בחודש שעבר אישר בית משפט השלום בתל אביב למשטרה לבצע חיפוש "כירורגי" בטלפונים שלהם. השופט עלאא מסארווה קיבל את הצעת המדינה, שלפיה שוטר שאינו שייך ליחידה החוקרת ימיין את החומר שבטלפונים ויביא אותו לעיון בית המשפט, שיידרש להכריע לגביהם. המשטרה התחייבה לעיין רק בהודעות מ-30-28 באוגוסט ורק באלו הקשורות לפרשת ההטרדה של פילבר. 

בהחלטתו מהיום כתב שופט המחוזי אברהם היימן כי הוא עיין "בהחלטת , המנומקת היטב". לדבריו, "ככל שבחנתי את ההחלטה לא מצאתי בה טעות. לו המקרה היה מגיע לפתחי כפי שהגיע לשם, לא הייתי מחליט אחרת". ‏עם זאת, השופט הוסיף כי השוטרים לא נהגו בהתאם לדין, וכי "היה עליהם להוציא צו טרם החיפוש". "הסכמה של חשוד בעיצומה של חקירה אינה הסכמה. השב"כ הסכים שלגבי שני החשודים לא היתה הסכמה מדעת", אמר השופט. 

עורך דינו של עופר גולן, עמית חדד, אמר לאחר ההחלטה כי "בית המשפט קיבל את הטענות שלנו שהמשטרה פעלה בחוסר סמכות ובניגוד לחוק. המחלוקת שלנו עם בית המשפט היא מה המשמעות של אותה פעולה בחוסר סמכות. את הנקודה הזו בדיוק נביא לבית המשפט העליון". 

לפי החשד, היועצים הם האחראים לכך שמול ביתו של פילבר הוצב ב-29 באוגוסט 2019 רכב ועליו מערכת כריזה, שהשמיע קריאות לפילבר לחזור בו מעדותו. פילבר, שלא היה בבית באותה עת, דיווח למשטרה על הצבת הרכב, אך לא הגיש תלונה רשמית בעקבותיה. 

עופר גולן ויונתן אוריך מסרו: "בית המשפט המחוזי חיזק את החלטתו של בית משפט השלום, וקבע שהמשטרה, שאמונה על שמירת החוק, דרסה אותו ברגל גסה כשהפרה במתכוון את זכויות היסוד שלנו. אבל במקום שבית המשפט יתן למשטרה סטירה, הוא נותן לה סוכריה. אבסורד. התנהלות בתי המשפט מעבירה למשטרה מסר ציבורי מזעזע: צפצפו על החוק, המשיכו לרמוס את זכויות הפרט, ואל תחששו - כי בכל מקרה יבוא השופט שיציל אתכם. בית המשפט העליון חייב לשים סוף להתנהגות המערב הפרוע של המשטרה, ולהבהיר לה שמדינת ישראל היא מדינת חוק שאפילו המשטרה כפופה לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ