משפחת טקה: סלומון נרצח, החלטת מח"ש תתן אישור לשוטרים לרצוח את אחינו

בני משפחתו של סלומון טקה הביעו אכזבה מההחלטה להעמיד לדין את השוטר שירה בו בגין גרימת מוות ברשלנות. "הבן שלי נרצח בדם קר בזמן שיצא לשחק בשכונה", אמר אביו לאחר קבלת ההודעה

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בני משפחתו של טקה, היום מחוץ למשרד המשפטים
בני משפחתו של טקה, היום מחוץ למשרד המשפטיםצילום: אמיל סלמן
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

בני משפחתו של סלומון טקה הביעו היום (שלישי) את מורת רוחם מהחלטת המחלקה לחקירות שוטרים להעמיד לדין את השוטר שירה למוות בבנם בעבירת גרימת מוות ברשלנות. "הבן שלי נרצח בדם קר בזמן שיצא לשחק בשכונה", אמר האב וורקה. "החלטת מח"ש תעצים את המחאות ועלולות להיות לה השלכות רבות".

בדברים שאמר לכתבים מחוץ למשרד המשפטים, אמר האב: "אנחנו מרגישים שלא נעשה פה צדק והליך נכון. המאבק והרצון להוצאת הצדק יימשכו, לא נוותר. נמשיך להיאבק באופן חוקי. יש לי פה ילד שנרצח. כל פרסום מגמתי שמח"ש עושים דרך התקשורת פוגעים בי ובילדיי".

סלומון טקה
סלומון טקה

אחותו של טקה, ימי, אמרה כי היא מאוכזבת מהחלטת מח"ש, שתתן לדבריה "אישור לשאר השוטרים לשלוף אקדחים ולהמשיך לרצוח את האחים שלנו". היא הוסיפה כי בתקשורת מציירים את אחיה כ"מישהו מכוער - למה אנחנו צריכים לראות כתבות לא נכונות על האחים שלנו?". אמו, וובגאג, אמרה כי "מח"ש ממשיכה לטייח את בחקירה, אנחנו רק רוצים את האמת".

מח"ש הודיעה היום על החלטתה להעמיד לדין את השוטר בכפוף לשימוע בעבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר. לפי כתב החשדות, היא הגיעה למסקנה כי הקצין גרם ברשלנות למותו של טקה, "בכך שביצע ירי לעבר האספלט, ולא הסתפק, לכל היותר, בירי אזהרה באוויר לצורך נטרול הסכנה שבפניה עמד, והכל בניגוד לפקודות המשטרה המחייבות בנושא ולנהלי המשטרה".

ראשת מח"ש, קרן בר מנחם, בישרה על ההחלטה למשפחתו של טקה, שמותו עורר גל מחאה נרחב על האלימות המשטרתית נגד בני העדה האתיופית. כעשרה פעילים הפגינו מול משרד המשפטים בירושלים במחאה על ההחלטה, והפיקוד הבכיר של המשטרה צפוי לקיים הערכת מצב באשר להיערכות הדרושה לחידוש ההפגנות.

הוריו של טקה הגישו לפני ההחלטה עתירה לבג"ץ בדרישה לקבל לידיהם את חומרי החקירה, אך בית המשפט דחה את בקשתם, בנימוק שאין לאפשר עיון בהם בשלב המקדמי של ההליך. בפגישת המשפחה היום עם אנשי מח"ש, נמסר להם כי עליהם להגיש בקשה רשמית לקבלת החומרים.

פרקליטה של המשפחה, עו"ד ציון אמיר, מסר כי יבחן את סבירות ההחלטה ואם היא אינה צודקת, יתקוף אותה. "הם היו מאופקים אבל התחושה של המשפחה היא קשה והם ביטאו דעתם שמדובר ברצח ושההחלטה היא רצח נוסף", אמר. 

מנגד, עורך דינו של השוטר, יאיר נדשי, אמר: "כמו רבים בציבור, חש מרשי שאלמלא המחאה הציבורית האלימה ששטפה את הארץ, לא היו בוחרים להעמידו לדין. מרשי עומד על טענתו לפיה פעל מתוך הגנה עצמית וללא כל כוונה לגרום התוצאה הטרגית. צירוף נסיבות נדיר ובלתי צפוי הסתיים בתוצאה הטרגית כאשר בנסיבות המקרה אף אדם סביר לא יכול היה לצפות את התוצאה. אנו סבורים כי אין מקום להעמיד לדין את מרשי ואנו נוכיח טענה זו בפני הגורמים הרלוונטיים".

לפי כתב החשדות, השוטר הגיע לבלות עם בני משפחתו בפארק ציבורי בקרית חיים כשלא היה בתפקיד. לאחר שהשוטר ניגש להעיר לנערים שהציקו לנער קטן מהם, התערב טקה והוא וחבריו החלו להקניט את השוטר ולקלל אותו. השוטר התרחק בעודו מתקשר להזמין ניידת משטרה לעזרה, אז יידו טקה וחבריו אבנים לעברו והוא נחבל. בשלב זה, כשהנערים במרחק 4-3 מטרים ממנו, שלף השוטר את האקדח, קרא להם להתרחק וירה ירייה אחת אל הקרקע. הקליע פגע באספלט, התפצל, ניתז אל בית השחי של טקה, חדר לגופו וגרם למותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ