נעה לנדאו
נעה לנדאו
שאקר בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשנה שעברה
נעה לנדאו
נעה לנדאו

בית המשפט העליון דחה את בקשתו של נציג ארגון Human Rights Watch בישראל ובשטחים, עומר שאקר, להורות על צו עיכוב ביצוע לגירושו, הצפוי ב-25 בנובמבר, בשל תמיכתו בתנועת החרם BDS. השופטים טרם קיבלו החלטה בעניין בקשתו לדיון חוזר בהרכב מורחב.

לפני שבועיים דחה העליון את ערעורו של שאקר על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים. השופטים ניל הנדל, נועם סולברג ויעל וילנר דחו אז את ערעורו של שאקר וארגונו וקבעו כי לא נפל פגם בהחלטת שר הפנים, אריה דרעי, שלא לחדש את רישיון השהייה שלו בישראל. זו הפעם הראשונה מאז שחוקק התיקון לחוק, האוסר על אזרחים זרים שקוראים לחרם על ישראל להיכנס או לשהות בשטחה, שבית המשפט העליון מאשר החלטה כזו.

שאקר. "הלכה זו, אם תישאר על כנה, היא רעידת אדמה", כתבו עורכי דינו
שאקר. "הלכה זו, אם תישאר על כנה, היא רעידת אדמה", כתבו עורכי דינו

בבקשה שהוגשה היום באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד, אמילי שפר עומר-מן ואלון ספיר, נכתב כי "הלכה זו, אם תישאר על כנה, היא רעידת אדמה בכל הנוגע ליכולתם של ארגוני זכויות אדם ומגני זכויות האדם לבצע בישראל ובשטחים הכבושים את עבודתם בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני". עוד נכתב כי להחלטה יש "השלכות דרמטיות על יחסי החוץ של מדינת ישראל, על חופש הביטוי הפוליטי של ארגוני זכויות האדם הישראלים והזרים והשוויון הפוליטי".

באפריל אישר בית המשפט המחוזי את החלטת המדינה לבטל את אשרת העבודה והשהייה של שאקר, אזרח ארה"ב, בטענה שהביע בעבר תמיכה בתנועת החרם. במאי אשתקד ביטל השר דרעי את האשרה שלו, בשל מה שהגדיר "פעילותו נגד ישראל".

במאי אשתקד פורסמו ב"הארץ" פרטים ממסמך רקע שניסח המשרד לעניינים אסטרטגיים בעניינו של שאקר. עורכיו בחנו את "מעורבותו של שאקר בתחום החרמות" בשנים 2017-2010, וציינו בין השאר מעורבות בניסיון להשעות את ישראל מפעילות בארגון פיפ"א, ניסיון להקים ארגון הקורא לחרם על ישראל ומשיכת השקעות ממנה בהיותו סטודנט באוניברסיטת סטנפורד, ומעורבות ב"קריאה עקבית ל-BDS בכנסים, דיונים וברשתות חברתיות לאורך השנים". עוד ציינו עורכי המסמך את חתימתו של שאקר על עצומה למניעת ביקור משלחת מוסלמית בישראל ב-2015.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ