נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
נתניהו בהצהרה בכפר המכבייה, בספטמבר
נתניהו בהצהרה בכפר המכבייה, בספטמברצילום: עופר וקנין
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

כתב האישום נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמתפרסם היום (חמישי) מייחס לו בתיק 1000 עבירה של מרמה והפרת אמונים בשתי פרשות: קבלת טובות הנאה מאנשי עסקים בשווי של כ-700 אלף שקלים, וקידום ענייניו של איל ההון ארנון מילצ'ן בעודו מצוי בניגוד עניינים חריף.

בכתב האישום נכתב כי "הנאשם נתניהו עשה שימוש לרעה בתפקידו הציבורי ובמעמדו הרם ופגע פגיעה מהותית וקשה בתקינות פעולותיו של המינהל הציבורי, בטוהר המידות של עובדי הציבור ובאמון הציבור בעובדי הציבור ומשרתיו".

הנאשמים בתיק 1000

ראשיתו של תיק 1000 בחקירה שנפתחה ביחידת להב 433 במשטרה בדצמבר 2016, בחשד שראש הממשלה קיבל טובות הנאה מאנשי העסקים ג'יימס פאקר ומילצ'ן. החקירה גילתה בחשבון הבנק של מילצ'ן פירוט רכישות של סיגרים ושל בקבוקי שמפניה בעבור הזוג נתניהו, וכעת מואשם נתניהו כי אספקה זו נמשכה שנים ארוכות, שבהן סיפק מילצ'ן לנתניהו באופן קבוע סיגרים (בשווי של כ-260 אלף שקלים) ושמפניות (בשווי כ-180 אלף שקלים). עוד נכתב כי מילצ'ן העניק לרעיית ראש הממשלה תכשיטים בשווי כ-11 אלף שקל. סך כל טובות ההנאה מגיע לכדי כ-462 אלף שקל.

תפנית בחקירה הגיעה עם עדותה של העוזרת האישית של מילצ'ן, הדס קליין, אשר חשפה את היקף טובות ההנאה ואת ודפוס הפעולה של נתניהו. קליין אף העידה כי לא היה מדובר במתנות וכי אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, דרשה לקבל את טובות ההנאה. לפי כתב האישום, שווי הסיגרים והשמפניות שקיבל נתניהו מפאקר הגיע לכדי 229 אלף שקלים.

נתניהו עם מילצ'ן
נתניהו עם מילצ'ןצילום: David Silverman/Getty Images

"משלוחי השמפניות הועברו בהתאם לבקשות ואף דרישות רעיית הנאשם נתניהו", נכתב בכתב האישום, "הנאשם נתניהו ידע שמתקבלות שמפניות עבור רעייתו, לבקשתה ובהיקפים משמעותיים. כמו כן, לעיתים הועברו משלוחי הסיגרים לבקשת הנאשם נתניהו". עוד נכתב כי "הנאשם נתניהו ורעייתו פנו בעניין זה למילצ'ן או לעוזרת האישית שלו, הדס קליין, ובמסגרת זו התייחסו לעיתים גם לסוג ולאיכות טובות ההנאה".

במקביל לקבלת טובות ההנאה, מואשם נתניהו כי עסק בעניינים אישיים ועסקיים של מילצ'ן. בכתב האישום נכתב כי "נוכח שלל הזיקות של הנאשם נתניהו למילצ'ן, היה הנאשם נתניהו מצוי במחויבות אישית עמוקה כלפי מילצ'ן, אשר בעטיה אסור היה לו לעסוק בעניינים הנוגעים למילצ'ן במסגרת מילוי תפקידיו הציבוריים".

נתניהו מואשם כי ניסה לסייע למילצ'ן מול הממשל האמריקאי לפתור בעיה בנוגע להארכת הוויזה של איש העסקים לארה"ב. נתניהו טען כי עשה זאת בתמורה לתרומתו של מילצ'ן לביטחון המדינה. עוד מואשם נתניהו כי עסק בהארכה של פטור ממס הכנסה שייטיב עם מילצ'ן ובמיזוג חברות התקשורת קשת ורשת שמילצ'ן בחן השקעה בהן. בחקירה התגלה גם כי נתניהו ארגן למילצ'ן טיסה במסוק צבאי לירדן, לצורך קידום יוזמה של אזור סחר חופשי בין ישראל לירדן.

מילצ'ן ופאקר בנאום נתניהו בקונגרס האמריקאי, ב-2015
מילצ'ן ופאקר בנאום נתניהו בקונגרס האמריקאי, ב-2015צילום: AFP

לפי כתב האישום, "הנאשם נתניהו סטה מן השורה בכל הנוגע לפעולותיו בענייניו של מילצ'ן בנושא הוויזה ובנושא מיזוג החברות רשת וקשת, בכך שפעל במסגרת תפקידיו בשונה מהאופן שבו היה נדרש ומקובל לטפל בעניינים אלה". נתניהו אף מואשם כי "הפעיל את מנכ"ל משרד התקשורת הכפוף לו, שלמה פילבר, לשם קידום אינטרסים אישיים של מילצ'ן שגם הוא חפץ בהם".

כתב האישום מציין גם כי נתניהו הסתיר את יחסיו עם מילצ'ן והפר את כללי ועדת אשר, שקובעת כיצד על שר לנהוג במצב של ניגוד עניינים. "הנאשם נתניהו הפר ביודעין את כללי ועדת אשר באופן מתמשך ושיטתי", נכתב, "הנאשם נתניהו הכניס עצמו למצב של ניגוד עניינים והפיק לעצמו טובות הנאה אישיות".

בפברואר 2018 סיימה המשטרה את החקירה וקבעה כי יש תשתית ראייתית להעמיד את נתניהו לדין. היועמ"ש מנדלבליט החליט להעמידו לדין בעבירה של הפרת אמונים, בניגוד לדעת פרקליט המדינה, שי ניצן, שסבר כי יש להאשימו בעבירת שוחד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ