תיקי נתניהו: ההכרעה

נוני מוזס ובני הזוג אלוביץ' יועמדו לדין בעבירת שוחד

היועמ"ש החליט להעמיד לדין את מו"ל ידיעות אחרונות כיוון שהציע להטות את הסיקור לטובת ראש הממשלה, ואת הבעלים של וואלה ובזק בגין הטיית הסיקור לטובת נתניהו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מוזס ביציאה מחקירה בלהב 433 בלוד, ב-2017
מוזס ביציאה מחקירה בלהב 433 בלוד, ב-2017צילום: דודו בכר
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפורסם היום (חמישי) על ידי היועץ המשפטי לממשלה, כולל גם אישומים בעבירות שוחד נגד מו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס בתיק 2000, ונגד בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' בתיק 4000. בני הזוג אלוביץ' מואשמים גם בשיבוש מהלכי משפט ובהדחה בחקירה. 

בפברואר האחרון הודיע מנדלבליט על סגירת התיקים נגד כמה חשודים נוספים בתיקי נתניהו, בהם רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, איש העסקים ארנון מילצ'ן וחבר הכנסת איתן כבל (העבודה). 

נוני מוזס
תיק 2000
יעמוד לדין בגין הצעת שוחד והבטחת שוחד לנתניהו
"הבטיח לנאשם נתניהו מתת בדמות שינוי ניכר לטובה באופן סיקורו ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet ושינוי לרעה באופן הסיקור של יריביו הפוליטיים"שאול אלוביץ'
תיק 4000
יעמוד לדין בגין שוחד, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה, ועבירות על חוק ניירות ערך וחוק איסור הלבנת הון 
"הנאשם אלוביץ' הורה לישועה לגמול לנתניהו ולעשות כל מאמץ להיענות לדרישות הסיקור שלו חרף התנגדות הכתבים"

איריס אלוביץ'
תיק 4000
תעמוד לדין בגין מתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה 
"הבהירה לא אחת כי למען קידום האינטרסים העסקיים של אלוביץ' יש להשביע את רצונו של נתניהו"

>>> ראש ממשלה תחת כתב אישום - סיקור נרחב: נתניהו מואשם בשוחד בתיק 4000, ובמרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 ו-2000 | "הארץ" מסביר: איך נתניהו יכול להשתמש בחסינות ומתי יתחיל המשפט? | מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו: כתב האישום המלא | התיק החמור ביותר: כך נולד האישום בשוחד בתיק 4000 | תיק 2000: רה"מ מואשם במרמה והפרת אמונים כשדן בעסקה עם מוזס | תיק 1000: רה"מ מואשם שקיבל טובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים | השיחות, התחקיר והעדות: שבעת רגעי המפתח בתיקי נתניהו | תחקיר "הארץ": כך פעל אתר וואלה בשירות ראש הממשלה נתניהו ורעייתו מבראון-חברון ועד וואלה-בזק: כל פרשות נתניהו

תיק 2000: נוני מוזס

מו"ל ידיעות אחרונות, החשוד המרכזי בתיק 2000, יועמד לדין בגין הצעת שוחד והבטחת שוחד לראש הממשלה. "הנאשם מוזס הציע והבטיח לנאשם נתניהו מתת בדמות שינוי ניכר לטובה באופן סיקורו ב'ידיעות אחרונות' וב-ynet ושינוי לרעה באופן הסיקור של יריביו הפוליטיים, בדרך שתבטיח שוב את בחירתו לראשות הממשלה", נכתב בכתב האישום. "כל זאת בעד הפעלת כוחו השלטוני כראש הממשלה לקידום חקיקה בעלת השלכות כלכליות משמעותיות עבור מוזס". 

לפי כתב האישום, מוזס התנה את הצעתו בכך שנתניהו יקדם חוק שיגביל את העיתון המתחרה "ישראל היום". הצעה זו באה לידי ביטוי בדברי מוזס: "בהנחה שיש חוק שאתה ואני הסכמנו עליו, I will do my utmost שאתה תהיה פה כמה זמן שתרצה. אני אמרתי לך את זה ואני חוזר ומסתכל לך בעיניים ואומר לך את זה".

עוד מואשם מוזס כי "הציע לנאשם נתניהו לקיים קו ישיר בינו, או מי מטעמו, לבין עורך 'ידיעות אחרונות', רון ירון, ועורך ynet, ערן טיפנבורן, על מנת שהנאשם נתניהו יוכל להשפיע על תוכנן של ידיעות פרטניות. כן הציע הנאשם מוזס כי יעסיק ב'ידיעות אחרונות' כותבי מאמרים מטעם הנאשם נתניהו ולפי בחירתו". 

איריס ושאול אלוביץ' בבית משפט השלום בתל אביב, בשנה שעברה
איריס ושאול אלוביץ' בבית משפט השלום בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג, המייצגות את מוזס, מסרו כי "הצגת חלק נקודתי ומסוים מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה ומעוותת, המתעלמת מהקשר הדברים". לדבריהן מוזס לא הציע לתת לנתניהו טובת הנאה, אלא "ניסה לדחוף את נתניהו להתראיין, ולהציע שם של כותב מאמרים שיכתוב מדי פעם מאמר בעמודי הדעות בעיתון". הן הוסיפו כי דברים אלה היו אינטרס מובהק של ידיעות אחרונות, והוצעו לנתניהו עוד לפני השיחה המוקלטת ואחריה, ללא קשר לחוק ישראל היום. 

עוד נמסר כי נתניהו זימן את מוזס לפגישות ונזף בו על סיקורו, ומוזס השיב ששיתוף פעולה שלו עם הכתבים יוביל לסיקור מאוזן יותר. לפי עורכות הדין, הסיקור באותם ימים תומך בעובדה שלא היתה הצעת שוחד, וכך גם העובדה שכלפי נתניהו אין טענה של בקשת שוחד. 

"במקרים אחרים, כמו למשל בעניין של 'ישראל היום' - התביעה לא ראתה את הסיקור מיטיב ואף המפרגן והמלטף שנתניהו קיבל במשך שנים ב'ישראל היום' כשוחד, למרות שנתניהו הודה שפיזר את הכנסת כדי למנוע, לטענתו, פגיעה בחינמון. העובדה שהפרקליטות לא מצאה לנכון לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו ושלדון אדלסון בהקשר זה, מעידה כשלעצמה שגם בעניינו של מוזס אין מדובר בשוחד", נמסר.  

תיק 4000: שאול ואיריס אלוביץ' 

בתיק 4000, שנחשף ב"הארץ", החליט מנדלבליט להגיש כתב אישום גם נגד שאול אלוביץ', שיועמד לדין בעבירות שוחד, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה ועבירות על חוק ניירות ערך וחוק איסור הלבנת הון. איריס אלוביץ' תואשם במתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה.

לפי כתב האישום, נתניהו קיבל שוחד מבני הזוג אלוביץ' בדמות הטיית הסיקור לטובתו ולטובת בני משפחתו - ובתמורה העניק הטבות רגולטריות שהניבו הכנסה של כמיליארד שקלים לחברה שבבעלות איש העסקים. 

עוד נכתב כי מסוף שנת 2012 "הפכה מערכת היחסים בין הנאשמים נתניהו ואלוביץ' למערכת יחסים הדדית של 'תן וקח'" אשר כללה טובות הנאה שונות בתחום הסיקור התקשורתי, כנגד ציפייה שראש הממשלה יקדם אינטרסים עסקיים של בני הזוג. 

"בני הזוג אלוביץ' נתנו לנאשם נתניהו מתת מושחתת בדמות היענות חריגה לדרישותיו להתערבות בפרסומים באתר 'וואלה'", נכתב, "במטרה להביא לכך שהנאשם נתניהו יקבל, במסגרת תפקידיו הציבוריים, החלטות שייטיבו עם קבוצת בזק ועם הנאשם אלוביץ', ובין היתר יאשר את עסקת בזק-יס". לפי כתב האישום, נתניהו פעל לאישור עסקה זו והפעיל "את סמכויותיו תוך ניצול מעמדו הרם על מנת לבצע פעולות המיטיבות עם הנאשם אלוביץ' באופן משמעותי, ותוך סטייה מן השורה".

עוד נכתב בכתב האישום כי אלוביץ' ידע והבין שהפעולות הרגולטוריות לטובתו כרוכות באופן ישיר בהיענות שלו לדרישות של נתניהו. "הנאשם אלוביץ' אף הביע את תסכולו מכך שהנאשם נתניהו פועל עבורו במשרד התקשורת במסגרת יחסי התן וקח שהתקיימו ביניהם ואילו הוא מתקשה במאמציו לגמול לנאשם נתניהו בעד פעולות אלו, בשל התנגדות של הכתבים ב'וואלה' להתערבות בתכני האתר". 

פרקליטיהם של שאול ואיריס אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר, מסרו: "אנו מצטערים על החלטת היועץ המשפטי לממשלה. על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו. עכשיו עובר ההליך לבית המשפט שיבחן את הראיות במסגרת הליך הוגן ופומבי. משעבר התיק לבחינה שיפוטית, אנו תקווה כי יחדל מסע ההשמצות וההדלפות הברוטאליות שנמשך כ-3 שנים, וההליך המשפטי יחזור למקומו הנכון בו תתברר האמת. אנו סמוכים כי גם בית המשפט הנכבד יגיע לכלל מסקנה כי הראיות מעידות על כך ששאול ואיריס אלוביץ' לא ביצעו את העבירות ואת המעשים המיוחסים להם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ