נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
נתניהו בישיבת הממשלה, היום
נתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

התנועה לאיכות השלטון עתרה הבוקר (ראשון) לבג"ץ בדרישה שראש הממשלה בנימין נתניהו יתפטר מתפקידו. זאת, בעקבות החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להעמיד לדין את נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים. עתירת התנועה לאיכות השלטון נדחתה על הסף בטענה כי היא לא מיצתה את ההליכים שכן היא לא פנתה למשרד המשפטים על מנת לקבל חוות דעת. 

התנועה לאיכות השלטון כתבה בעתירה שנתניהו צריך להתפטר גם מתפקידי השרים שבהם הוא מחזיק, וכי סירובו לעשות זאת יהיה לא סביר באופן קיצוני. לפי התנועה, הישארותו של נתניהו בתפקידיו "צפויה לגרום לפגיעה באמון הציבור ברשויות השלטון, בתקינות פעולתו ובטוהר המידות בו". בנוסף, התנועה דורשת כי בג"ץ יורה לממשלה למנות ממלא מקום לראש הממשלה.

מנדלבליט במסיבת עיתונאים, בשבוע שעבר
מנדלבליט במסיבת עיתונאים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

אפשרות נוספת שהעלתה התנועה היא שנתניהו יכריז על נבצרות זמנית, או שהיועץ המשפטי לממשלה יורה לו להכריז על נבצרותו. "ראש ממשלת מעבר זמנית שלא קיבלה את אמון הכנסת הנוכחית, לא יוכל לכהן בעת שמרחף עליו צלו הכבד של כתב האישום בעבירות החמורות ביותר שיכול לעבור נבחר ציבור", אמר עו"ד תומר נאור, היועץ המשפטי של התנועה.

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: עילת מיצוי ההליכים היא עילה חמקמקה ונתונה לפרשנות משתנה של בית המשפט. התנועה סוברת כי מכתב מיצוי בין שבוע ימים ממנו התעלם ראש הממשלה ועוד שלושה ימים מיום בו התקבל ההחלטה להגיש כתבי אישום היוו מיצוי מספיק. בית המשפט סבר אחרת ואנו מכבדים את החלטתו. 
נמתין פרק זמן נוסף לתגובת רה"מ והיועמ"ש וככל שיהיה צורך, נגיש את עתירה בשנית".

ביום חמישי פרסם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את כתב האישום נגד נתניהו, שבו הוא מואשם בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 4000, ובעבירות של מרמה והפרת אמונים בתיקי 1000 ו-2000. מנדלבליט אמר כי קיבל את ההחלטה "בלב כבד אך בלב שלם". לדבריו, "אכיפת החוק איננה נתונה לבחירה. זה לא עניין של ימין או שמאל. זה לא עניין של פוליטיקה. זוהי החובה המוטלת עלינו, אנשי מערכת אכיפת החוק". 

לאחר הפרסום נתניהו תקף בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה ואת הפרקליטות, ואמר כי "אנחנו עדים לניסיון של הפיכה שלטונית נגד ראש הממשלה". הוא הוסיף כי "זו תפירת תיקים. תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי", והאשים את מנדלבליט בכך שנכנע ללחץ שהפעילו עליו פרקליט המדינה שי ניצן ופרקליטים אחרים. "צריך להיות עיוור כדי לא לראות שמשהו לא טוב קורה אצל חוקרי המשטרה ואנשי הפרקליטות", אמר נתניהו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ