ראאד סלאח הורשע בהסתה לטרור: "נשא דברי שבח ותמיכה בפיגועים"

בית המשפט הרשיע את סלאח, לשעבר יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, וצפוי לגזור עליו עונש מאסר. "הזכות לחופש הביטוי אין פירושה שאדם יכול להגיד את כל אשר עולה על רוחו", קבע השופט

נעה שפיגל
נעה שפיגל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סלאח בבית המשפט בחיפה, היום
סלאח בבית המשפט בחיפה, היוםצילום: אמיר לוי
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית משפט השלום בחיפה הרשיע הבוקר (ראשון) את שייח ראאד סלאח, לשעבר יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, בהסתה לטרור ובתמיכה בהתאחדות בלתי חוקית. סלאח נושא עונש מאסר על תנאי בשל הרשעה קודמת, כך שבית המשפט צפוי לגזור עליו כעת מאסר בפועל.

סלאח נעצר ב-2017 בעקבות דברים שאמר בהלוויה של שלושת המחבלים מאום אל-פחם שעשו פיגוע בהר הבית באותה שנה. לפי כתב האישום, בדבריו בהלוויה שיבח סלאח את המחבלים. "ברגעים האלה (עלינו לעמוד) כבית אחד, כמשפחה אחת", אמר, "ניפרד מהשאהידים שלנו, ונאחל להם להצטרף אל הנביאים, הצדיקים והשאהידים. ברגעים האלה נתפלל לאלוהים שיעלה את ערכם במרומים בגן העדן".

סלאח עם תומכיו בבית המשפט, היום
סלאח עם תומכיו בבית המשפט, היוםצילום: אמיר לוי

עוד נכתב כי ב-2017 נשא סלאח נאום בתפילות יום השישי באום אל-פחם, ובפני מאות אנשים בירך שני ארגונים שפעלו בהר הבית והוצאו מחוץ לחוק. סלאח גם בירך את אלה ש"אינם מפסיקים לשמור, להתעמת עם הכיבוש הישראלי, להתעמת עם כלי הנשק של הכיבוש הישראלי, ולא מפחדים להיפגע, להיפצע, להיעצר".

לפי כתב האישום, סלאח פרסם בפייסבוק פוסטים שבהם קרא לאלימות ולטרור. בין השאר פרסם סרטון של נאום שנשא בבאקה אל-גרבייה, שבו הציג את ספר ההלכה "תורת המלך" כמסמך המתיר את דמם של ילדים פלסטינים. בנאומו פנה לילדים ואמר: "ילדים שלנו, אתם גיבורים, העוול הישראלי עשה מכם גיבורים, אנחנו הולכים להקריב למענכם. אנחנו נשמח ללכת לבתי הכלא למענכם, אנחנו נשמח לפגוע ולאיים למענכם, אנחנו נשמח למות שאהידים למענכם".

השופט שלמה בנג'ו אמר היום כי "למרות הניסיונות לתת לדבריו של הנאשם אופי פולחני-דתי, המסקנה היא שהנאשם נשא דברי שבח, אהדה ותמיכה בביצוע פיגועים". השופט הוסיף כי "הזכות לחופש הביטוי אין פירושה שאדם יכול להגיד את כל אשר עולה על רוחו. יש סייגים, והראשון שבהם הוא ביטחון המדינה". בבית משפט נכחו היום עשרות מתומכיו של סלאח בהם אנשי ציבור, חברי כנסת וראשי ועדת המעקב של הציבור הערבי.

עו"ד עומר חמאייסי מצוות הסנגורים של סלאח אמר בשיחה עם "הארץ" כי פסק הדין שהתקבל היום הוא פסק דין קשה שכן בית המשפט אימץ את עמדת הפרקליטות כמעט במלואה. לפי עו"ד חמאייסי, בית המשפט פירש מונחים ופסוקים מהקוראן, אותם אימץ השייח', כדברי הסתה לטרור לאלימות. לדבריו, "סלאח דיבר מתוך אמונה ומתוך תפיסת עולם המושתתת על עקרונות האיסלאם ומצא את עצמו מורשע בעבירות של הסתה לטרור". חמאייסי הוסיף כי צוות הסנגורים ילמד לעומק את ההחלטה וישקלו אם לערער.  

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ