מנדלבליט: "אני שומע איומים, שקרים והכפשות חסרות בסיס. זה מזעזע"

"למרבה הצער, הגישה הממלכתית והאחראית שבה אנו נוקטים ושעליה נקפיד לשמור, לא תמיד מאפיינת גורמים אחרים", אמר היועמ"ש. הערב תיערך הפגנה של הליכוד נגד מערכת אכיפת החוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בהצהרה בעקבות פרסום כתב האישום נגד נתניהו, ביום חמישי
מנדלבליט בהצהרה בעקבות פרסום כתב האישום נגד נתניהו, ביום חמישיצילום: אמיל סלמן

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביקר הערב (שלישי) את המתקפות על מערכת אכיפת החוק, בעקבות פרסום כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. "אני שומע איומים, אני שומע שקרים, אני שומע הכפשות חסרות בסיס, זה מזעזע", אמר מנדלבליט בהשתלמות של פרקליטות המדינה באילת. 

"אנחנו גוף ממלכתי של המדינה, פועלים מטעמה ובשמה, ומייצגים אותה בערכאות. למרבה הצער, הגישה הממלכתית והאחראית שבה אנו נוקטים ושעליה נקפיד לשמור, לא תמיד מאפיינת גורמים אחרים", הוסיף היועץ. "אני שומע ביטויים שאין להם מקום בשיח הציבורי – שמכוונים כלפי מערכת אכיפת החוק, וכלפי בכירים מסוימים בתוכה" אמר.

לאחר פרסום כתב האישום נגדו תקף נתניהו אישית את פרקליט המדינה שי ניצן, ואמר כי מנדלבליט נכנע ללחץ של ניצן. שר התקשורת דוד אמסלם (הליכוד) אמר ביום שבת בראיון בחדשות 12 כי הפרקליטה המלווה של תיקי נתניהו, עו"ד ליאת בן ארי, "צריכה לשבת בבית סוהר". הוא גם טען כי מנדלבליט לא קיבל את ההחלטה על כתבי האישום בעצמו, אלא כי ניצן הוביל את המהלך.

מנדלבליט ביקר את המתקפה האישית נגד ניצן ובן ארי ואמר כי "שי ניצן הוא משרת ציבור בכל רמ"ח אבריו. הוא משפטן מעולה. הוא אדם ישר והגון. ליאת בן ארי, כשמה כן היא – בת למשפחת האריות. היא לוחמת אמיתית. רואה נגד עיניה את שלטון החוק, ואותו בלבד. העובדה ששי וליאת מסתובבים עם מאבטחים רק בגלל שמילאו את תפקידם – היא בלתי מתקבלת על הדעת". 

הפגנת תמיכה בנתניהו במוצאי שבת בירושלים. ראש הממשלה תקף באופן אישי את פרקליט המדינה שי ניצןצילום: אוהד צויגנברג

הערב תיערך בתל אביב הפגנה נגד מערכת אכיפת החוק ביוזמת הליכוד. חרף מאמציו של ראש הממשלה נתניהו, במפלגה חוששים מפני נוכחות דלה במחאה, על מה שהיא מגדירה "הפיכה שלטונית". ההפגנה נערכת בעקבות פרסום כתב האישום נגד נתניהו. במודעה המפרסמת אותה לא מוזכרת המפלגה כאחד ממארגני האירוע, אולם המימון לו מגיע מקופת הליכוד והוא מאורגן על ידי אנשיה.

בדבריו לפרקליטים היום אמר מנדלבליט גם כי הפרקליטות אינה חפה מטעויות או חסינה מביקורת. "פרקליטות המדינה היא אחד הגופים שנתונים תחת הכי הרבה גופי בקרה במדינת ישראל – מעבר לבקרה הפנימית של מנהלי היחידות ופרקליט המדינה, קיימת גם ביקורת של מבקר המדינה, ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין, ונציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות. אנחנו לא מפחדים מביקורת. ובלבד שמדובר בביקורת עניינית, ובשיח מכבד ובונה". 

הוא הוסיף כי "פרקליטות המדינה היא חומת המגן של מדינת ישראל מפני הפשיעה והשחיתות השלטונית, מפני פגיעה בזכויות אדם, מפני ניצול לרעה של כוח השררה, ומפני מצב בו 'לית דין ולית דיין'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ