יועצי נתניהו ביקשו מהעליון רשות לערער על האישור לחפש בטלפונים שלהם

בבקשה שהגישו יונתן אוריך ועופר גולן, החשודים בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר, הוזכר הפרסום אתמול ב"הארץ" על התנהלות המשטרה בחקירת ההאקר הרוסי בורקוב. "המשטרה, באופן שיטתי ומתמשך, פועלת בניגוד לחוק", נכתב

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יונתן אוריך (משמאל) ועופר גולן בדרך למשרד ראש הממשלה, בשבוע שעבר
יונתן אוריך (משמאל) ועופר גולן בדרך למשרד ראש הממשלה, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

יועצי ראש הממשלה בנימין נתניהו, יונתן אוריך ועופר גולן, הגישו היום (חמישי) לבית המשפט העליון בקשה לקבלת רשות לערער על ההחלטה לחפש בטלפונים הניידים שלהם. אוריך וגולן חשודים שהטרידו את עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר.

בחודש שעבר אישר בית משפט השלום בתל אביב למשטרה לבצע חיפוש "כירורגי" בטלפונים של אוריך וגולן. השופט עלאא מסארווה קיבל את הצעת המדינה, שלפיה שוטר שאינו שייך ליחידה החוקרת ימיין את החומר שבטלפונים ויביא אותו לעיון בית המשפט, שיידרש להכריע לגביהם. אוריך וגולן ערערו על ההחלטה למחוזי, ובשבוע שעבר כתב השופט אברהם היימן: "ככל שבחנתי את ההחלטה לא מצאתי בה טעות". ‏עם זאת, היימן הוסיף כי השוטרים לא נהגו בהתאם לדין, וכי "היה עליהם להוציא צו טרם החיפוש".

שלמה פילבר בבית משפט השלום בתל אביב, בשנה שעברה
שלמה פילבר בבית משפט השלום בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין, שמייצגים את אוריך וגולן, כתבו בבקשה כי המשטרה "עשתה דין לעצמה וחדרה לטלפונים הניידים של המבקשים ללא צו שיפוטי", ולכן היא לא יכולה לבקש מבית המשפט צו שיכשיר את החיפוש בדיעבד. עורכי הדין התייחסו גם לפרסום אתמול ב"הארץ", שלפיו המשטרה העתיקה ללא צו את תוכן הטלפון הנייד של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב. "הפרסום מלמד כי המשטרה, באופן שיטתי ומתמשך, פועלת בניגוד לחוק", אמרו, "מדובר בהתנהלות שיש לעצור כמה שיותר מהר".

לדברי חדד ומילשטיין, "במהלך הדיונים התברר שמדובר בפרקטיקה נוהגת ושהמשטרה, כעניין שבשגרה, חודרת לטלפונים הניידים של נחקרים ללא צו שיפוטי, ואף ללא קבלת הסכמה מדעת". עוד טענו עורכי הדין כי אם בית המשפט העליון לא ישנה את ההחלטה, "המסר שיועבר לרשויות יהיה כי הן זכאיות להפר את החוק ואת הלכות בית המשפט העליון ולרמוס זכויות נחקרים ברגל גסה".

לפי החשד, אוריך וגולן הם האחראים לכך שמול ביתו של פילבר הוצב ב-29 באוגוסט 2019 רכב ועליו מערכת כריזה, שהשמיע קריאות לפילבר לחזור בו מעדותו. פילבר, שלא היה בבית באותה עת, דיווח למשטרה על הצבת הרכב, אך לא הגיש תלונה רשמית בעקבותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ