ניר חפץ תובע את השר אוחנה והפרשן ברדוגו על חשיפת אמצעי החקירה נגדו

עד המדינה בתיק 4000 הגיש תביעה אזרחית נגד השניים בסכום של מיליון שקלים. בתביעה הוא טוען כי התנהל נגדו "רצח אופי קטלני", שנועד לגרום לו לסגת מעדותו נגד נתניהו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חפץ בבית המשפט, החודש
חפץ בבית המשפט, החודשצילום: מוטי מילרוד
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

עד המדינה בתיק 4000, ניר חפץ, הגיש היום (חמישי) תביעות אזרחיות נגד שר המשפטים אמיר אוחנה ונגד איש העסקים והפרשן יעקב ברדוגו, בשל חשיפת אמצעי החקירה החריג נגדו ופגיעה בפרטיותו. סכום התביעה נגד כל אחד מהם עומד על 500 אלף שקלים. 

בכתבי התביעה טוען חפץ כי הפרסומים אודות אמצעי החקירה החריג שהופעל נגדו היו "רצח אופי קטלני", שנועד לגרום לו לסגת מעדותו בפרשת בזק-וואלה - שבה מואשם ראש הממשלה בנימין נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים. אוחנה מסר בתגובה כי הוא "עומד מאחורי הדברים", ומטעמו של ברדוגו נמסר שהתביעה מופרכת. 

ברדוגו (מימין) וראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה, בשנה שעברה
ברדוגו (מימין) וראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

בתחילת החודש השתמש אוחנה בחסינותו על מנת לחשוף מעל במת הכנסת את אמצעי החקירה האסור בפרסום. בחדשות 12 התכוונו לפרסם את ההליך החריג שביצעו לכאורה החוקרים כדי להפעיל לחץ על חפץ, אולם המשטרה מנעה זאת. "על פי פרסומים שונים, עצרו את ניר חפץ... כשכולו עקוץ ומתחנן שיובא בפני רופא", אמר אוחנה במליאת הכנסת. "ואז מביאים אשה צעירה שאין לה שום קשר לחקירתיו של ראש הממשלה ושואלים אותה סדרה של שאלות פולשניות וחודרניות על טיב הקשר בינה לבין העד".

התביעה נגד ברדוגו, איש עסקים ושדרן בגלי צה"ל, עוסקת בהודעות שהפיץ לכאורה בקבוצת וואטסאפ בשם "אחדות בליכוד". לפי כתב התביעה, הקבוצה מונה מאות חברים. ברדוגו טען בתקשורת לאחר מכן ששליחת ההודעה ממספרו היא "זיוף והמצאה". עם זאת, כתב התביעה מביא את מספר הטלפון של ברדוגו כפי שפורסם באתר לשכת עורכי הדין שבה הוא חבר, וטוען כי המספרים זהים. 

לפי כתב התביעה נגד אוחנה, מאז שנודע כי חפץ חתם על הסכם עד מדינה, "החלו גורמים שונים המקורבים לרוה"מ לנסות לפגוע בחפץ בכל דרך", במטרה לקעקע את אמינותו ולהרתיע אותו. עוד נכתב כי דברי אוחנה בכנסת הם "הפרה בוטה, גלויה ומפורשת של צו שיפוטי".

חפץ טוען כי מטרת הפרסום היתה להשפיל אותו ו"לפגוע בו ובמשפחתו פגיעה קשה". עוד נטען כי אוחנה פעל "תוך מינוף ציני של מעמדו כשר המשפטים, תוך ניצול כעור של הבמה שניתנה לו לשירות הציבור". שתי התביעות מונות עילות נוספות, בגין הפרה של הפרת צו איסור פרסום, ושל האיסורים על שיבוש מהלכי משפט, הטרדת עד ושימוש לרעה בכוח המשרה. 

אוחנה הגיב לדברים בפוסט בפייסבוק וכתב כי הוא לא חוזר בו מדבריו. "מה שאמרתי על הדוכן, היה הכרחי לדיון הפרלמנטרי בנושא", כתב אוחנה. הוא הוסיף כי צו איסור הפרסום בנושא לא הובא לידיעתו. פרקליטיו של יעקב ברדוגו, עורכי הדין נבות תל-צור וטל שפירא מסרו בתגובה כי חפץ "מנהל קמפיין הישרדות, מעלה טענות חסרות שחר, ויורה לכל הכיוונים". הם הוסיפו כי מדובר בתלונה מופרכת ובתביעת השתקה, שתזכה ל"מענה משפטי הולם". 

עורכי הדין אילן סופר ואביב רון, באי כוחו של ניר חפץ, מסרו כי "שר המשפטים ניצל באופן פסול, בזוי וזדוני את בימת הכנסת כדי לפגוע בניר חפץ ובמשפחתו ולנסות להדיח אותו מעדות האמת שמסר לרשויות האכיפה. אם מר אוחנה בונה על כך שמסך החסינות יציל אותו ממעשיו החמורים, כפי שתכנן כשהקריא את הנאום הפוגעני מן הכתב, טעות בידיו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ