מחלוקת בין השר אוחנה למנדלבליט בנוגע למינוי ממלא מקום פרקליט המדינה

שר המשפטים פרסם רשימה של חמשת מועמדיו להחלפת שי ניצן, שכהונתו תסתיים בעוד שבועיים. היועמ"ש הגיב: "יש למנות את מומי למברגר. רק טעם מהותי יאפשר סטייה מעמדת היועמ"ש"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניצן (מימין), מנדלבליט ואוחנה בכנס של משרד המשפטים בתל אביב, בחודש שעבר
ניצן (מימין), מנדלבליט ואוחנה בכנס של משרד המשפטים בתל אביב, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

שר המשפטים אמיר אוחנה פרסם היום (שני) את חמשת מועמדיו לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, לקראת סיום כהונתו של שי ניצן ב-15 בדצמבר. זמן קצר לאחר הפרסום, הוציא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודעה שבה הבהיר כי כדי להבטיח את עצמאותו של ממלא המקום, על אוחנה להתייעץ עמו טרם המינוי. עוד הבהיר מנדלבליט כי עמדתו תהיה בעלת משקל "רב ומשמעותי" שלא ניתן יהיה לסטות ממנה, אלא אם יהיה "טעם מהותי בעל משקל מיוחד". מנדלבליט הבהיר בהודעתו כי הוא סבור שיש למנות לתפקיד את המשנה לפרקליט המדינה (פלילי), שלמה למברגר. אחד המועמדים שהציע אוחנה, המשנה ליועמ"ש רז נזרי, סירב להצעת השר להתמנות לתפקיד. 

אוחנה מסר בהודעתו כי התייעץ עם היועמ"ש, וזה הודיע לו כי לא ניתן להקים ועדת איתור למינויו של פרקליט המדינה באופן קבוע בתקופת בחירות או בתקופת ממשלת מעבר. הוא הוסיף כי אין בכוונתו להאריך את כהונתו של ניצן, ולכן הוא מתכוון למנות בעצמו ממלא מקום לתקופה בת שלושה חודשים - שאותה יהיה ניתן להאריך בשלושה חודשים נוספים במידת הצורך. הוא הוסיף כי רשימת המועמדים אינה סופית וייתכן שייכנסו אליה שמות נוספים, ובכוונתו להתייעץ עם היועמ"ש ועם נציב שירות המדינה בטרם יחליט על המינוי.

מומי למברגר בוועדה בכנסת, ב-2017
מומי למברגר בוועדה בכנסת, ב-2017צילום: אמיל סלמן

"על פי החוק, בסיטואציה הזו שאנחנו נמצאים בה, שפרקליט המדינה מסיים את תפקידו בעוד שבועיים, לא תקום ועדת איתור לאתר את הפרקליט הבא, אבל מתפקידי על פי החוק למנות ממלא מקום", אמר ביום שישי השר אוחנה. "אני מוסמך ומחויב. אני לא רוצה להשאיר ואקום. הפרקליטות זה ארגון מספיק חשוב מכדי להשאיר אותו בוואקום. כרגע בממשלת המעבר זה יהיה מישהו מתוך הפרקליטות".

אולם בתגובתו אמר היועמ"ש כי משרת פרקליט המדינה היא "בעלת מאפיינים מיוחדים", וכי יש למנות אדם לתפקיד "באופן שיש בו כדי להבטיח את העצמאות המקצועית של פרקליט המדינה ואת אי-תלותו ברשויות השלטון להן הוא משמש כשומר סף". לדבריו, יש לדאוג כי "ההשפעה הפוליטית על מינוי ממלא המקום תהא מצומצמת ותחומה ככל הניתן".

מכיוון שלא ניתן להקים ועדת איתור, מנדלבליט הציע לכונן מנגנון חלופי, "גם אם מצומצם יותר". היועץ אמר כי נדרש שהאדם שימונה לתפקיד יהיה "בעל הניסיון והכישורים המתאימים לתפקיד זה, וכי טרם הפעלת סמכות המינוי, יקיים שר המשפטים היוועצות ביועץ המשפטי לממשלה". הוא הוסיף כי הוא תומך בבחירתו של למברגר בשל "הוותק הרב" שלו, "ניסיונו העשיר ויכולותיו הגבוהות".

שלמה (מומי) למברגר - החל את דרכו בפרקליטות ב-1991 כמתמחה ולאחר מכן כפרקליט במחוז ירושלים. בשנת 2003 מונה לסגן מנהל המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), וב-2009 לפרקליט מחוז דרום (פלילי). בשנת 2014 מונה לפרקליט מחוז תל אביב (פלילי) עד 2017, אז מונה למשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים.

רז נזרי - המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני ניהול ותפקידים מיוחדים ובנושאים ציבוריים-חוקתיים. הוא מונה לתפקיד זה ב-2018, ולפניו היה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בעניינים פליליים. נזרי רואה עצמו כיורשו של מנדלבליט בתפקיד היועמ"ש לאחר סיום תפקידו בעוד כשנתיים.

אורלי בן ארי-גינזברג - המשנה לפרקליטת מחוז מרכז. עומדת גם בראש הפורום הביטחוני בפרקליטות המדינה.

דן אלדד - מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות מאז 2013. התמחה אצל אהרן ברק כשהיה המשנה לנשיא בית המשפט העליון. עבד בפרקליטות מחוז ירושלים והיה עוזרו של השופט אליקים רובינשטיין. לפני המינוי הנוכחי היה ממונה במחלקה הכלכלית ומנהל תחום בכיר (דין משמעתי) בפרקליטות המדינה.

אושרה גז-איזנשטיין - פרקליטת מחוז תל אביב (פלילי) מאז 2017. החלה את עבודתה כמתמחה בפרקליטות כב-1990, והחל מ-1992 עובדת כפרקליטה במחוז תל אביב.

באוקטובר תקף אוחנה את הפרקליטות וטען כי יש "פרקליטות בתוך פרקליטות", אשר מחסלת קריירות פוליטיות וציבוריות.  על רקע ההדלפות מחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, תהה אז אוחנה "איך אפשר לקבל מצב בו בכירי מערכת המשפט, האמונים על טוהר המידות, המטיפים בשער נגד שחיתות ציבורית - יראו וישמעו על שחיתות מוסדית בסדר גודל כזה - וישיבו: אין מה לעשות. התשובה היא שאי אפשר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ