ריבלין: לא אקבל החלטה על חנינה לנוחי דנקנר עד תום טיפול הרשויות בעניינו

איש העסקים הגיש לפני כמה שבועות בקשה לחון אותו, אך בשבוע שעבר הועבר לאגף שמור בכלא ניצן לאחר שאסיר אחר התלונן נגדו. דנקנר מכחיש את החשדות נגדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנקנר מגיע לכלא מעשיהו, ב-2018
דנקנר מגיע לכלא מעשיהו, ב-2018צילום: עופר וקנין

נשיא המדינה ראובן ריבלין לא יקבל החלטה באשר לבקשת החנינה של נוחי דנקנר עד לתום טיפול רשויות האכיפה בעניינו, כך נמסר היום (ראשון) מבית הנשיא. איש העסקים, הנמצא במאסר בכלא מעשיהו, הועבר בשבוע שעבר לאגף שמור בכלא ניצן לאחר שאסיר אחר הגיש נגדו תלונה. באגף השמור מוחזקים אסירים המצויים בסכנה ומוצבות בו מצלמות.

יחידת ההונאה של מחוז מרכז במשטרה, המופקדת על החקירה, עדכנה בנושא את הגורמים המשפטיים בבית הנשיא - המטפלים בבקשת החנינה שהגיש דנקנר לפני כמה שבועות. דנקנר מכחיש את החשדות נגדו. הידיעה על העברתו פורסמה לראשונה בחדשות 12.

דנקנר, בעל השליטה לשעבר באי.די.בי, הורשע ביולי 2016 בהרצת מניות ושופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, חאלד כבוב, גזר עליו שנתיים מאסר בפועל. בית המשפט העליון דחה את ערעורו על הכרעת הדין, והחמיר את עונשו לשלוש שנות מאסר בפועל. הוא החל לרצות את מאסרו באוקטובר 2018.

במרכז הפרשה עמדה הנפקת מניות שביצעה אי.די.בי , אז חברת האחזקות המשמעותית ביותר במשק הישראלי, בפברואר 2012. המהלך זכה לכינוי "הנפקת החברים", שכן השתתפו בה חברים רבים ועשירים של דנקנר. ערב ההנפקה פעל איתי שטרום לרכוש כמויות מסיביות של מניות החברה בבורסה מתוך מטרה להשפיע על שער המניה ועל היקף המסחר בה לחיוב. זאת, בעוד דנקנר סייע לו בקבלת אשראי במיליוני שקלים מהבנק הבינלאומי למימון המשך הזרמת הביקושים למניה, ואף רתם שורה של אנשי עסקים שרכשו את אחזקותיו של שטרום מידיו, מחוץ לבורסה, מהלך שאפשר לשטרום להשתמש בכספים כדי לשוב ולהזרים ביקושים נוספים למניה בבורסה.

מצג השווא של ההתעניינות במניה הבטיח את הצלחת ההנפקה שבמסגרתה גויסו כ-320 מיליון שקל, כסף שהיה לחברה ולדנקנר כאוויר לנשימה בתקופה של קשיי תזרים. למרות ההצלחה הזמנית, בסופו של דבר כשלה החברה בשירות חובותיה, ועל רקע הסדר חוב מ-2013, איבד דנקנר את השליטה בחברה. ביוני 2014 הוגש כתב האישום נגד דנקנר, לאחר חקירה בת כשנה וחצי שניהלה רשות ני"ע. 

עורכת דינו של דנקנר, שני אילוז, סירבה להגיב לפניית "הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ