הפסיכיאטרים "לא שמו לב", והדיון על כשירותה הנפשית של מלכה לייפר שוב נדחה

אחרי כ-60 דיונים, הבוקר היה אמור להיערך דיון מכריע בשאלת הסגרתה של לייפר, הנאשמת באונס שלוש אחיות באוסטרליה. אלא שצוות המומחים שכח כי עליו להגיש היום את חוות הדעת, ובית המשפט דחה את הדיון בחודש נוסף

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לייפר בבית המשפט בירושלים, ב-2018
לייפר בבית המשפט בירושלים, ב-2018צילום: Mahmoud Illean / AP

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (שלישי) בחודש את הגשת חוות הדעת הפסיכיאטרית הסופית בנוגע לכשירותה הנפשית של מלכה לייפר לעמוד לדין. זאת, משום שצוות הפסיכיאטרים המומחים, שהיו אמונים על הגשתה, "לא שמו לב" שהדיון נקבע להיום.

השופטת חנה מרים לומפ אמרה היום בדיון כי הפרקליטות ביקשה הארכה בהגשת חוות הדעת, שהיתה אמורה להכריע אם לייפר, הנאשמת באונס שלוש אחיות באוסטרליה, תוסגר לארצה. הדיון נדחה ל-14 בינואר, אולם את חוות הדעת יידרש הצוות להגיש ב-10 בינואר. בראש צוות המומחים עומד פסיכיאטר מחוז חיפה, ד"ר אמיר בן אפרים, יחד עם סגניתו ועם פסיכיאטר מחוז צפון.

המתלוננות דסי ארליך (מימין), ניקול מאיר ואלי סאפר בבית המשפט בירושלים, במארס
המתלוננות דסי ארליך (מימין), ניקול מאיר ואלי סאפר בבית המשפט בירושלים, במארסצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי גורמים המעורים בתיק, המועד שנקבע להגשת חוות הדעת היה מוקדם מדי ולא היה די זמן כדי להשלים את כתיבתו. משחוות הדעת לא נשלחה, פנה בית המשפט לפסיכיאטרים, שהשיבו כי לא סיימו להכין אותו ושכחו לבקש ארכה.‎

לייפר, אוסטרלית בעלת דרכון ישראלי, של אונס ותקיפה מינית בשלוש אחיות שהיו תלמידות בבית הספר לבנות שאותו ניהלה במלבורן. שעות לאחר שפורסמו ההאשמות נגדה בשנת 2008, היא נמלטה לישראל וב-2014 הגישה אוסטרליה בקשת הסגרה.

אולם הליך ההסגרה נגרר על פני זמן רב, בשל חוסר הסכמות סביב שאלת כשירותה של לייפר לעמוד לדין. בספטמבר האחרון, , בית המשפט המחוזי החליט למנות את צוות המומחים, והעמיד את ה-10 בדצמבר כיעד להגשת חוות הדעת הסופית. ב-2016 קבע בית המשפט כי לייפר לא כשירה לעמוד לדין. אולם, בעקבות חקירת משטרה שנפתחה בנושא ועדויות שהתקבלו במשרד המשפטים מארגון JCW, פסיכיאטרים מהמרכז לבריאות הנפש איתנים קבעו בפברואר 2018 כי לייפר מתחזה וכי היא כשירה לעמוד לדין.

הפרשה פגעה ביחסים הדיפלומטיים בין ישראל לאוסטרליה.  ביום ראשון כי בשבועות האחרונים סירבה אוסטרליה לשתף פעולה עם המשלחת הישראלית לז'נבה במסגרת אירוע מיוחד שישראל יזמה נגד ניצול מיני של ילדים.

מארגון JCW, המלווה את הנפגעות, אלי סאפר, ניקול מאיר ודסי ארליך, נמסר בעקבות דחיית הדיון: "מצער ומעציב לראות איך כל פעם מחדש הסגרתה של מלכה לייפר נדחית שוב ושוב. הנפגעות משוועות לצדק ולאחר חוות דעת רבות שניתנו, אין שום חוות דעת שתוכל לשנות את התמונה. בכל יום שההסגרה נדחית זה עוול שלא יכופר".

מאז שנת 2014 מתנהל מאבק למניעת הסגרתה של לייפר בכל החזיתות - המשפטית, התקשורתית והבריאותית. עורכי דין, יועצי תקשורת ועסקנים חרדים מעורבים במאבק הזה, שהתרכז בניסיונות לקבוע שלייפר אינה כשירה נפשית כדי להיות מוסגרת לאוסטרליה. המאבק עלה לא מעט כסף, אשר לפי מקורות בחסידות גור הגיע בחלקו ממשפחתה וחלקו מהלוואות ומתרומות. לפי אחד מהם, "בקהילה שלה לא מתכחשים למעשיה החמורים וגם לא חושבים שהיא לא צריכה להיענש, אלא שאשה יהודייה לא צריכה לשבת בכלא של גויים, אלא בכלא בישראל".

הנושא עלה ביתר שאת לכותרות כאשר בפברואר האחרון נחקר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן  למאמצים למנוע את הסגרתה של לייפר. באוגוסט המליצה המשטרה להגיש נגד סגן השר כתב אישום על כך שהפעיל לחץ על הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים, יעקב צ'רנס, לשנות את חוות דעתו ולקבוע שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין, בניגוד למה שטען בתחילה, וכך למנוע את הסגרתה. ואכן, צ'רנס הגיש חוות דעת מתוקנת. בנוסף, ליצמן חשוד כי נפגש עם פסיכיאטר בכיר נוסף בניסיון להשפיע על חוות דעתו. עם זאת, הפסיכיאטר קבע לבסוף כי לייפר כן כשירה לעמוד לדין וכי ניתן להסגירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ