אוחנה: הסכמת מנדלבליט אינה תנאי למינוי ממלא מקום לפרקליט המדינה

במכתב לנציב שירות המדינה ציין שר המשפטים, שצפוי להודיע היום מי ימלא את מקומו של שי ניצן, כי התייעץ גם עם מנדלבליט, אף שאינו מחויב לכך. היועץ הבהיר כי אוחנה יצטרך להציג "טעם מהותי" כדי למנות מועמד בניגוד לעמדתו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מנדלבליט ואוחנה, בחודש שעבר
מנדלבליט ואוחנה, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

שר המשפטים, אמיר אוחנה, הצהיר היום (שני) כי אינו זקוק להסכמת היועץ המשפטי לממשלה כדי למנות ממלא מקום לפרקליט המדינה. "אני מקווה כמובן שהיועץ המשפטי לממשלה יסמוך ידיו על המינוי, אך הסכמה כזו אינה ולא יכולה להיות תנאי למינוי", כתב אוחנה לנציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ. היום צפוי השר להודיע מי ימלא את מקומו של שי ניצן, שסיים את כהונתו.

הליך בחירת ממלא המקום הביא באחרונה למתיחות בין אוחנה לבין היועץ, אביחי מנדלבליט. מנדלבליט הודיע כי הוא סבור שיש למנות לתפקיד את המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שלמה למברגר. הוא הבהיר כי על אוחנה להתייעץ אתו לפני המינוי, וכי השר יצטרך להציג "טעם מהותי בעל משקל מיוחד" שיצדיק סטייה מעמדתו. המועמד המועדף על השר הוא מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות, דן אלדד, אף שגם למברגר מופיע ברשימת המועמדים שפרסם, לצד המשנה לפרקליטת מחוז מרכז, אורלי בן ארי-גינזברג. 

למברגר בכנסת, ב-2017
למברגר בכנסת, ב-2017צילום: אמיל סלמן

היום והעיר להם על שטרם התייעצו עמו בעניין מינוי ממלא המקום, אף שניצן סיים את כהונתו. אוחנה ציין בתגובתו לפנייה כי העביר לנציב את רשימת המועמדים ושוחח אתו על המינוי כמה פעמים. "לא ברור לי אפוא מה פשר המכתב שהעברת היום ליועץ המשפטי לממשלה ואליי", כתב. "קוימה גם קוימה חובת ההיוועצות, וכשאחליט על מי מבין המועמדים, הרי ששמו של אף לא אחד מהם יהיה זר לך". אוחנה הבהיר כי התייעץ גם עם מנדלבליט, אף שהחוק אינו מחייב אותו לעשות זאת. השר ביקש  מהרשקוביץ להודיע לו אם קיימת "מניעה מטעם הקשור בנציבות שירות המדינה" לגבי מי מהמועמדים.

אוחנה ומנדלבליט ביקשו להימנע ממצב שבו לא ימונה ממלא מקום לניצן, והשר הסביר כי "הפרקליטות היא ארגון חשוב מכדי להשאיר אותו בוואקום". ב-2004, לאחר פרישתה של עדנה ארבל, נותר תפקיד פרקליט המדינה לא מאויש למשך כשלושה חודשים, שכן היועץ המשפטי לממשלה אז, מני מזוז, החליט שלא למנות לה מחליף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ