שני פועלים נמחצו למוות באתרי בנייה בבאר יעקב ובמועצה האזורית לכיש

בבאר יעקב נהרג הבוקר גבר בן 29 לאחר שנמחץ בידי תבנית גדולה מברזל, וביישוב בני דקלים שבלכיש נלכד פועל בן 28 מתחת לקיר בטון. 45 פועלים נהרגו בענף מתחילת השנה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אתר הבנייה בבני דקלים שבו נהרג אחד הפועלים, היום
אתר הבנייה בבני דקלים שבו נהרג אחד הפועלים, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

שני פועלי בניין נמחצו היום (חמישי) למוות באתרי בנייה בבאר יעקב וביישוב בני דקלים שבמועצה האזורית לכיש. התאונות אירעו בהפרש של כשלוש שעות זו מזו, ומעלות את מספר ההרוגים בענף ל-45 מתחילת השנה.

פאדי חלאיילה
פאדי חלאיילה

התאונה בבאר יעקב אירעה בסביבות השעה 10:30 בבוקר, כאשר הפועל - פאדי חלאיילה, תושב יפיע בן 29 - עלה על תבנית גדולה מברזל ליציקת בטון כדי לחבר אותה למנוף, אך מכיוון שלא היתה יציבה, היא נפלה יחד איתו ומחצה אותו. הוא נפצע בתחילה באורח אנוש, אך לאחר פעולות החייאה - נאלצו צוותי מד"א לקבוע את מותו. 

במשטרה מעריכים כי תקלת בטיחות היא שגרמה לקריסת הפלטה ובכוונתם לעכב לחקירה כמה בעלי תפקידים באתר של חברת רוטשטיין, בהם מנהל העבודה. כמו כן, היא גובה עדויות מעדי ראייה במקום. דיווח הועבר גם למשרד העבודה. 

התאונה בבני דקלים אירעה מעט לאחר השעה 13:00 בצהריים, כאשר פועל בן 28 נלכד מתחת לקיר בטון שקרס באתר בנייה. חובש בכיר במד"א גלעד אוירבך סיפר: "כשהגענו למקום ראינו את הפועל שוכב באתר הבנייה כשהוא סובל מפציעה רב מערכתית קשה. סיפרו לנו שהוא נפגע מהקיר שקרס וחולץ על ידי הפועלים כשהוא מחוסר הכרה. ביצענו בדיקות רפואיות על מנת להעניק לו טיפול רפואי אבל הוא היה ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותו". המשטרה פתחה בחקירה והעבירה דיווח למשרד העבודה.

אתר הבנייה בבני דקלים שבו נהרג אחד הפועלים, היום
אתר הבנייה בבני דקלים שבו נהרג אחד הפועלים, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

בארגון "קו לעובד" מסרו כי בשנה שעברה נהרגו 38 עובדים בענף הבניין, לעומת 45 השנה. "רק לפני שנה נראה הדברים אחרת", מסרו. "דצמבר 2018 התאפיין באפס הרוגים. חודש לפני כן, בנובמבר, נחתם הסכם בין ההסתדרות למשרד האוצר שמטרתו היתה שיפור בטיחות העובדים. המסר מצד כלל הגורמים, הרשויות ואיגודי העובדים, היה של אכפתיות שמשמעותה שתהיה הרתעה. שנה אחר כך ואין זכר לדברים". 

לפי הארגון, "יו"ר ההסתדרות מתנער מאחריותו לבטיחות העובדים, לא מוטלים עיצומים על קבלנים בשל ליקויי בטיחות, אתרי בנייה בהם נהרגים עובדים נסגרים ליומיים בלבד ונפתחים שוב ללא כל בדיקה של הליקויים והאם תוקנו. חקירת התאונות דלה עד מאוד. לכך יש להוסיף כי מרבית סעיפי ההסכם בין ההסתדרות לאוצר לא הושלמו או יושמו. ישראל בדרך למערכת בחירות נוספת, והעובדים ממשיכים לשלם בחייהם על היעדר מדיניות ומשילות".

ד"ר הדס תגרי, מנהלת "הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה", אמרה: "משרדי המממשלה גוררים רגליהם בקידום הצעדים הנדרשים להגברת בטיחות העובדים, ואפילו התחייבויות שניתנו אשתקד בהסכם עם ההסתדרות להקמת קו חם לתלונות על הפרות בטיחות, להשעיית קבלנים רשלנים ממאגר הקבלנים המוכרים לעבודות ממשלה, להטלת דרישה להכשרות בטיחות לעובדים - לא יושמו. נדרש שידוד מערכות מיידי בהתנהלות הממשלתית שתעצור את ההפקרות הפוגעת בעובדים".

אתמול גזר בית משפט השלום בתל אביב מאסר על תנאי ו-300 שעות שירות על שני מנהלי אתר בנייה בבני ברק שבו נהרג לפני שש שנים נער בן 15 בתאונת עבודה. השופט איתן קורנהאוזר הטיל על השניים - מנהל העבודה באתר ומנהל הבטיחות - קנס בסך 4,000 שקלים, לאחר שהשניים הגיעו להסדר טיעון עם פרקליטות מחוז תל אביב.

תגובות