מינוי מ"מ פרקליט המדינה

אוחנה: התנהלות מנדלבליט לא הועילה לסיכויים של מועמדו להתמנות לתפקיד

שר המשפטים אמר כי הוא "לא שולל" את מועמדותו של שלמה למברגר, אך התנהלות היועמ"ש "לא הועילה". המועמדת של אוחנה, אורלי בן ארי-גינזברג, הודיעה בסוף השבוע כי אינה מעוניינת בתפקיד

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אוחנה בכנס בגליל העליון, החודש
אוחנה בכנס בגליל העליון, החודשצילום: גיל אליהו
הארץ

שר המשפטים, אמיר אוחנה, אמר הבוקר (ראשון) כי התנהלותו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בסוגיית מינוי ממלא מקום פרקליט המדינה, "לא הועילה לסיכוייו" של מועמדו שלמה למברגר.

לדברי אוחנה בראיון בכאן ב', הוא לא שולל את מועמדותו של המשנה לפרקליט המדינה למברגר, אך "ההתנהגות הכוחנית הפסולה וחוות הדעת של היועמ"ש, שהיא בעיניי חסרת סבירות באופן קיצוני, לא הועילו לסיכוייו. הן לא שללו אבל הן לא הועילו". כאשר המראיין אמר כי השיקול המכריע אמור להיות כשירותו של המועמד ולא התנהלות היועמ"ש, אוחנה השיב: "מי שמחליט מי האיש הכי מתאים לתפקיד זה עבדך הנאמן".

המועמדת של אוחנה לתפקיד, אורלי בן ארי-גינזברג, הודיעה ביום שישי כי היא מוותרת על המינוי. לדבריה, "בימים האחרונים, אחרי כשלושה עשורים של עבודה מקצועית ומסורה בפרקליטות אשר יקרה לי כל כך ובה אני מאמינה, מתנהל 'מחול שדים' במערכת המשפט, שבעל כורחי אני חלק ממנו". היא הוסיפה: "איני מוכנה שעל גבי תיגרם למערכת המשפטית פגיעה נוספת, כל עוד בכוחי למנעה".

אוחנה אמר אתמול כי החלטתה של בן ארי-גינזברג נובעת מלחצים כבדים שהופעלו עליה. "ברור שהיו לחצים כבדים והם הבשילו בסופו של דבר להחלטתה של אורלי, סוג של אקדח על השולחן", אמר אוחנה בריאיון ב"פגוש את העיתונות". "לא יודע מהו האקדח ומי הניח אותו בדיוק, אבל זה מצער אותי מאוד שכך נראית המערכת. מצער אותי מאוד וגם דורש בעיניי בירור ובדיקה", הוסיף שר המשפטים.

מנדלבליט התנגד למינויה של בן ארי-גינזברג ואמר כי אינה עונה על דרישות התפקיד. בן ארי-גינזברג התמודדה בעבר על תפקיד פרקליטת מחוז שלוש פעמים, אך לא נבחרה. ביום רביעי בשבוע שעבר הקפיא בג"ץ את המינוי בעקבות עתירה שהוגשה נגדו.

אוחנה ובן ארי גינזברג בירושלים, בשבוע שעבר
אוחנה ובן ארי גינזברג בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

אוחנה צפוי להודיע בימים הקרובים על מינוי של פרקליט בכיר נוסף לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה. מבין חמשת המועמדים המקוריים שהציע השר, נותרו רק למברגר ומנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות דן אלדד. שלושת הנותרים, בן ארי-גינזברג, המשנה ליועמ"ש רז נזרי ופרקליטת מחוז תל אביב אושרה גז-איזנשטיין הודיעו כי אינם מעוניינים בתפקיד. אולם, אוחנה רשאי להציג בפני נציבות שירות המדינה מועמדים נוספים לתפקיד, שאינם נכללו ברשימה המקורית. 

מנדלבליט צפוי להציע לאוחנה מועמדים נוספים מתוך כ-30 החברים בהנהלת הפרקליטות - בה חברים המשנים לפרקליט המדינה, מנהלי המחוזות ומנהלי המחלקות. לצד למברגר, היועמ"ש הציע לאוחנה בשבוע שעבר שני מועמדים נוספים: המשנה לפרקליט המדינה (אזרחי) אורית קוטב, ופרקליט מחוז הדרום (אזרחי) ציון אילוז, אך גם אלה נדחו על ידי השר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ