בג"ץ הורה למחוק את העתירה שביקשה לקבוע כי נתניהו לא כשיר להרכיב ממשלה

הרכב בראשות הנשיאה חיות החליט שלא לדון בעתירה, שהוגשה בעקבות כתב האישום נגד ראש הממשלה, מאחר שהיא "תיאורטית ומוקדמת". בג"ץ דחה את טענת הליכוד ונתניהו שלפיה היא אינה שפיטה: "סוגיה עקרונית וחשובה הנוגעת לליבת ערכי היסוד שעליהם מושתתת שיטת המשפט שלנו"

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: השופטים פוגלמן, חיות ומלצר בבית המשפט העליון, ביום ראשון
מימין: השופטים פוגלמן, חיות ומלצר בבית המשפט העליון, ביום ראשוןצילום: אוהד צויגנברג

בג"ץ מחק היום (חמישי) את העתירה לאסור על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה, בטענה כי היא "תיאורטית ומוקדמת". העתירה הוגשה בשל כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. לצד מחיקת העתירה, ההרכב בראשות הנשיאה אסתר חיות דחה את טענת הליכוד ונתניהו שלפיה הסוגיה אינה שפיטה והבהיר כי היא "עקרונית וחשובה".

לקריאת ההחלטה המלאה

בהחלטה, צוין כי אף שהעתירה הוגשה בניסוח כללי לגבי כל חבר כנסת הנאשם בפלילים, מנימוקיה ברור כי היא מכוונת לנתניהו. "בהקשר זה ציין בית המשפט כי לא כל העובדות אשר מתוכן יש לגזור את הדין ידועות לעת עתה, כי מערכת הבחירות היא 'ממלכת אי-הוודאות' וכי סימן השאלה הגדול ביותר נוגע לתוצאות הבחירות ולזהות חבר הכנסת שעליו ימליצו בפני הנשיא רוב סיעות הבית להרכיב את הממשלה", נכתב בהודעת בית המשפט לתקשורת. "כל אחד מהנעלמים הללו, כך נקבע, משפיע על הסוגיה שהעלו העותרים והוא אף עשוי ליתר את הדיון בה כליל. משטרם נולדו התנאים המאפשרים לנשיא המדינה לקבל החלטה בעניין זה לפי חוק יסוד: הממשלה נקבע, כאמור, שהעתירה היא מוקדמת ותיאורטית בעת הזו".

בעניין חשיבות הסוגיה ודחיית טענת הליכוד שלפיה היא אינה שפיטה, נכתב: "הסוגיה נוגעת לעקרון שלטון החוק, לטוהר המידות של נבחרי הציבור ולאמון הציבור במוסדות השלטון ומשכך היא נוגעת לליבת ערכי היסוד שעליהם מושתתת שיטת המשפט שלנו. על כן דחה בית המשפט את טענת ראש הממשלה ותנועת הליכוד כי מדובר בסוגיה שאינה שפיטה".

נתניהו מודיע על כוונתו לבקש חסינות, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

לסיום, נכתב: "בית המשפט עמד על כך שתקופת בחירות היא תקופה רגישה מבחינה פוליטית, ועל כן מן הראוי כי ינהג באיפוק ובריסון וביתר שאת, לנוכח התקופה הרגישה והמורכבת ביותר שבה נתונה כיום מדינת ישראל, אשר אין לה אח ורע בהיסטוריה השלטונית שלנו".

"העותרים מכבדים את הכרעת בג"ץ ומברכים על החלטתו שלא לדחות את העתירה ולסגור את דלתו, אלא למחוק אותה בעת הזו תוך קביעה כי הסוגיה שהעלינו היא בעלת חשיבות ציבורית עקרונית, גם אם זמנה להתברר טרם הגיע. אנו מביעים גם סיפוק לאור הבהרת בג"ץ בדבר שפיטות הנושא", מסרה עו"ד דפנה הולץ לכנר, שמייצגת את העותרים, לאחר קבלת ההחלטה.

הפגנה של תומכי ליכוד מחוץ לבית משפט, שלשוםצילום: אוהד צויגנברג

נתניהו מסר בעקבות ההחלטה: "בית המשפט נהג נכון בזה שדחה את העתירה, אבל שיהיה ברור: אני חושב שלא צריך לדון בזה בכלל, כי הבחירה של העם מי ינהיג את העם - היא בחירה של העם בלבד ולא של אף אחד אחר. זו היתה העמדה שלי והיא לא השתנתה ואני מקווה שכך ינהגו גם בעתיד. זה לא צריך להגיע בכלל לדיון בהכרעה. ההכרעה היא של העם ושל העם בלבד".

ההרכב קיים השבוע דיון מקדמי בעתירה, ועסק בשאלה אם ביהמ"ש והיועץ המשפטי לממשלה צריכים לדון בסוגיה המהותית. חיות אמרה בדיון כי "אין הוראת חוק שמונעת מנתניהו להתמודד כראש מפלגה. אחרי הבחירות הכדור יעבור לנשיא המדינה, למה להדרש עכשיו לשאלה הזו ולא בצומת הבא?"

היועמ"ש אביחי מנדלבליט סירב להגיש בטרם הדיון את עמדתו לדיון, בטענה כי על בית המשפט להכריע קודם אם לקיים דיון בשאלה העקרונית. מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות, ענר הלמן, שייצג את היועמ"ש בדיון, אמר כי "היועמ"ש לא צריך ליפול בכל בור ששמים בפניו. מנסים להכניס את המערכת המשפטית למערכת הפוליטית, זה שדה מוקשים ואתה נכנס לשדה כזה רק כשאין ברירה".

לפני הדיון אמר נתניהו כי "יש מי שמנסים לגרור את בית המשפט העליון לתוך המגרש הפוליטי כדי שיכפיש ויסכל משפטית את המועמדות שלי לראשות הממשלה. אני לא מעלה על דעתי שבית המשפט העליון של מדינת ישראל יפול לתוך המלכודת הזאת. בדמוקרטיה מי שמחליט מי ינהיג את העם זה רק העם ולא אף אחד אחר". הנשיא ראובן ריבלין אמר ביום שלישי, במהלך הדיון, כי צריך להגן על נבחרי העם מהאפשרות להדיח אותם בניגוד לרצון העם".

את העתירה הגישה קבוצה של 67 עותרים באמצעות עו"ד דפנה הולץ-לכנר, בדרישה להוציא צו המורה כי אין להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עמן קלון. את נתניהו ייצגו עורכי הדין מיכאל ראביליו, רועי שכטר, אבי הלוי וניבה הלוי.

אתמול הגיש נתניהו לכנסת בקשה רשמית למתן חסינות מפני העמדתו לדין. ההליך המשפטי נגדו הוקפא עד לדיון בבקשה וצפוי להתקיים רק לאחר הבחירות לכנסת. בבקשת החסינות שהוגשה ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מנו עורכי דינו של נתניהו כמה עילות למתן חסינות: כתב האישום הוגש תוך אפליה בין ראש הממשלה לבין אחרים, כתב האישום הוגש בחוסר תום לב, ניהול ההליך הפלילי נגד ראש הממשלה בשלב זה יגרום נזק לתפקוד הכנסת, כל פעולותיו של נתניהו נעשו כדין, וחלקן נעשה במסגרת תפקידו כראש הממשלה וכחבר כנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ