שוטרים עצרו את פעיל השמאל יונתן פולק במשרדי "הארץ"

בשנה שעברה הוצא צו הבאה נגד פולק לאחר שלא התייצב לדיונים בקובלנה פלילית שהגיש נגדו ארגון הימין "עד כאן". עורכת דינו: פגיעה בחירותו של אדם על סמך הליך של קובלנה פלילית היא עניין חריג

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פולק בכלא חרמון, ב-2011
פולק בכלא חרמון, ב-2011צילום: ירון קמינסקי

שוטרים סמויים עצרו הבוקר (שני) את יונתן פולק, פעיל שמאל ועובד "הארץ", בעקבות קובלנה פלילית שהגיש נגדו ארגון ימין. השוטרים המתינו לפולק במשרדו במערכת העיתון כדי לממש צו הבאה שהוצא נגדו, כיוון שפולק לא התייצב לדיונים בעניינו. בקובלנה שהגיש הארגון "עד כאן" נטען כי פולק תקף חיילים בהפגנות מחאה בגדה.

הערב קבעה שופטת בית משפט השלום תל אביב חנה קלוגמן כי פולק יישאר במעצר למשך הלילה, כיוון שסירב להפקיד ערבות של 500 שקלים. "ניתן להבין מדבריו שמדובר בעניין עקרוני אשר למעשה כופר גם בסמכותי", כתבה והוסיפה: "לא מצאתי בהסברים שניתנו על ידי העצור הצדקה לשחררו, מחר לאחר לילה במעצר יגיע שוב לדיון שחרור בתנאים". בכך הותירה השופטת על כנם את התנאים שקבע בית המשפט השלום בירושלים בצו המעצר של פולק.

עורכת דינו של פולק, גבי לסקי, אמרה בדיון כי הקובלנה שהוגשה נגדו מהווה רדיפה פוליטית מטעם ארגון ימין קיצוני. לסקי ציינה כי הגישה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בקשה לעיכוב הליכים, אולם אף שחלפה חצי שנה עדיין לא התקבלה החלטה. "מדובר בעניין חריג לפגוע בחירותו של אדם על סמך הליך של קובלנה פלילית", הדגישה.

הארגון "עד כאן - צעירים למען ישראל" הגיש ב-2018 קובלנה נגד פולק בגין תקיפת חיילים במהלך הפגנות מחאה בנעלין, נבי סאלח ובילעין. כיוון שפולק לא התייצב לדיונים בעניינו, הוצא נגדו בשנה שעברה צו הבאה, ולפני כשבעה חודשים פרסם הארגון פוסט שבו קרא לציבור למסור להם מידע על מקום הימצאו של פולק. פעיל השמאל טען אז כי פרטי מקום מגוריו והעסקתו הופצו ברשת.

לפי הקובלנה שהוגשה נגד פולק ושני מפגינים נוספים, "החל מ-2013 ועד ימים אלו, מדי יום שישי, תקפו הנאשמים בצוותא חדא עם מתפרעים אחרים שלא כדין את חיילי צה"ל". בקובלנה הוגדר פולק כמשתתף פעיל בהפגנות שמעודד מתפרעים ליידות אבנים ומתעמת עם כוחות הביטחון.

פולק אינו מגיע לדיונים בעניינו מסיבות פוליטיות, וביוני פרסם מאמר דעה ב"הארץ" שבו נימק את עמדתו: "עלינו להפסיק לשתף פעולה עם האפרטהייד הישראלי, מעצם קבלת הלגיטימיות של שלטון החוק בישראל וההשתתפות בהעמדת הפנים הדמוקרטית. לא אלך".

בחודש יולי הותקף פולק מחוץ למערכת "הארץ" על ידי שני אלמונים, שהכו אותו באגרופים ושרטו את פניו בסכין. פולק, הפעיל בארגון "אנרכיסטים נגד הגדר", אמר אז כי הם קראו  לעברו "שמאלני" ו"אנרכיסט". מארגון "עד כאן" נמסר אז כי הם מגנים את האלימות כלפיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ