פעיל השמאל יונתן פולק מוחזק במעצר בשל סירובו להפקיד ערבות בסך 500 שקל

פולק, עובד "הארץ", אמר בבית משפט השלום בירושלים כי הוא מסרב לשתף פעולה עם מערכת המשפט. הוא נעצר אתמול בעקבות סירובו להתייצב לדיון בקובלנה פלילית שהגיש נגדו ארגון ימין

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פולק מובא לבית משפט השלום בירושלים, היום
פולק מובא לבית משפט השלום בירושלים, היוםצילום: אורן בן חקון

בית משפט השלום בירושלים החליט היום (שלישי) להותיר את פעיל השמאל ועובד "הארץ", יונתן פולק, במעצר עד שיפקיד ערבות בסך 500 שקלים. דיון נוסף בעניינו נקבע ליום חמישי. פולק הצהיר בבית המשפט כי אין בכוונתו להפקיד את הערבות, מאחר שהוא מסרב לשתף פעולה עם מערכת המשפט. אתמול עצרו שוטרים סמויים את פולק כדי לממש צו הבאה שהוצא נגדו, לאחר שלא התייצב לדיונים בעקבות קובלנה פלילית שהגיש נגדו ארגון ימין.

השופט אלעזר ביאלין סירב לאפשר לנציג ארגון "עד כאן" לטעון בתיק מאחר ומדובר על צו המעצר בלבד. "הנאשם הובא לדיון היום לנוכח סירובו להפקיד את סכום ההפקדה שנקבע בצו", ציין ביאלין בהחלטתו. "הלכה למעשה הנאשם הוא בגדר משוחרר ושחרורו תלוי אך ורק בהפקדת הערבות. הנאשם ישוחרר בתנאים שנקבעו בצו ההבאה דהיינו לאחר הפקדה של 500 שקלים להבטחת התייצבותו. אם לא יעמוד בתנאים יובא בפני שופט בתוך 24 שעות".

ביאלין שאל את פולק האם יסכים לקבל על עצמו ערבויות אחרות, אך פולק השיב בשלילה. פולק ציין בפני השופט כי למרות החלטת בית המשפט אתמול בתל אביב, שירות בתי הסוהר לא איפשר לו לקבל את האוכל המיוחד הנצרך לבריאותו. "מאתמול אכלתי שתי גמבות", ציין פולק. הדיון הנוסף היה אמור להתקיים מחר אך פולק ביקש שהדיון בעניינו יידחה ביום נוסף מאחר שיש קושי להשיג עבורו אוכל בעת המעברים בין בית המעצר לבית המשפט. השופט נעתר לבקשתו והדיון בעניינו יתקיים ביום חמישי, ודרש מאנשי שב"ס לבדוק את מצבו הבריאותי.

אביו של פולק התייצב בבית המשפט, חיזק אותו והעביר לו אוכל. השוטר שליווה את פולק ביקש ממנו לשתף פעולה. "אתה לא רוצה לשלם ולגמור עם זה? זה לא ייגמר ככה".

אתמול נעצר פולק בעקבות קובלנה פלילית שהגיש נגדו ארגון ימין. השוטרים המתינו לפולק במשרדו במערכת העיתון כדי לממש צו הבאה שהוצא נגדו, כיוון שפולק לא התייצב לדיונים בעניינו. בקובלנה שהגיש הארגון "עד כאן" נטען כי פולק תקף חיילים בהפגנות מחאה בגדה. 

אמש קבעה שופטת בית משפט השלום תל אביב חנה קלוגמן כי פולק יישאר במעצר למשך הלילה, כיוון שסירב להפקיד ערבות של 500 שקלים. "ניתן להבין מדבריו שמדובר בעניין עקרוני אשר למעשה כופר גם בסמכותי", כתבה והוסיפה: "לא מצאתי בהסברים שניתנו על ידי העצור הצדקה לשחררו, מחר לאחר לילה במעצר יגיע שוב לדיון שחרור בתנאים". בכך הותירה השופטת על כנם את התנאים שקבע בית המשפט השלום בירושלים בצו המעצר של פולק.

פולק בבית משפט השלום בירושלים, היוםצילום: אורן בן חקון

עורכת דינו של פולק, גבי לסקי, אמרה אתמול בדיון כי הקובלנה שהוגשה נגדו מהווה רדיפה פוליטית מטעם ארגון ימין קיצוני. לסקי ציינה כי הגישה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בקשה לעיכוב הליכים, אולם אף שחלפה חצי שנה עדיין לא התקבלה החלטה. "מדובר בעניין חריג לפגוע בחירותו של אדם על סמך הליך של קובלנה פלילית", הדגישה.

ארגון "עד כאן - צעירים למען ישראל" הגיש ב-2018 קובלנה נגד פולק בגין תקיפת חיילים במהלך הפגנות מחאה בנעלין, נבי סאלח ובילעין. כיוון שפולק לא התייצב לדיונים בעניינו, הוצא נגדו בשנה שעברה צו הבאה, ולפני כשבעה חודשים פרסם הארגון פוסט שבו קרא לציבור למסור להם מידע על מקום הימצאו של פולק. פעיל השמאל טען אז כי פרטי מקום מגוריו והעסקתו הופצו ברשת.

לפי הקובלנה שהוגשה נגד פולק ושני מפגינים נוספים, "החל מ-2013 ועד ימים אלו, מדי יום שישי, תקפו הנאשמים בצוותא חדא עם מתפרעים אחרים שלא כדין את חיילי צה"ל". בקובלנה הוגדר פולק כמשתתף פעיל בהפגנות שמעודד מתפרעים ליידות אבנים ומתעמת עם כוחות הביטחון.

פולק אינו מגיע לדיונים בעניינו מסיבות פוליטיות, וביוני פרסם מאמר דעה ב"הארץ" שבו נימק את עמדתו: "עלינו להפסיק לשתף פעולה עם האפרטהייד הישראלי, מעצם קבלת הלגיטימיות של שלטון החוק בישראל וההשתתפות בהעמדת הפנים הדמוקרטית. לא אלך".

בחודש יולי הותקף פולק מחוץ למערכת "הארץ" על ידי שני אלמונים, שהכו אותו באגרופים ושרטו את פניו בסכין. פולק, הפעיל בארגון "אנרכיסטים נגד הגדר", אמר אז כי הם קראו  לעברו "שמאלני" ו"אנרכיסט". מארגון "עד כאן" נמסר אז כי הם מגנים את האלימות כלפיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ