ועדת ההיתרים הודיעה לנתניהו כי תדון מחדש בבקשתו למימון הגנתו המשפטית

הדיון בוועדה יהיה הפעם הרביעית שבה היא עוסקת בבקשת נתניהו לגייס מימון מאיל ההון ספנסר פרטרידג', אך בהרכב שונה. הוועדה דחתה את בקשתו הקודמת לאחר שלא הגיש לה הצהרת הון ולא השיב לשאלות על טיב קשריו עם איל ההון

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בירושלים, בחודש שעבר
נתניהו בירושלים, בחודש שעבר צילום: אמיל סלמן

ועדת ההיתרים הודיעה היום (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו כי תדון בשבוע הבא מחדש בבקשתו למימון הגנתו המשפטית. נתניהו פנה לוועדה בחודש שעבר בפעם הרביעית, בבקשה לגייס מימון להוצאותיו המשפטיות מאיל ההון ספנסר פרטרידג'. ראש הממשלה טען כי כעת, משהוגש נגדו כתב אישום, צפויה לו מערכה משפטית נרחבת עם הוצאות כספיות גבוהות.

מהוועדה נמסר, בהתייחס לעובדה כי מדובר בדיון רביעי באותו הנושא, "כי הוועדה סבורה, וזאת בהתאם להלכה של בית המשפט העליון, כי ההחלטות של טריבונל זה, בשונה מהחלטות שיפוטיות, לא חל עקרון הסופיות, והן ניתנות לשינוי".

אנגלמן בכנסת, בספטמבר האחרוןצילום: אוהד צויגנברג

מבדיקת "הארץ" עולה כי נתניהו עדיין חייב לעורכי הדין שייצגו אותו בשנים האחרונות כמיליון וחצי שקלים. לעורך הדין יוסי כהן, המייצג את בני משפחת נתניהו במשך שנים, חייבת המשפחה יותר ממיליון שקלים. בנוסף, בחודש שעבר פרסם "הארץ" כי נתניהו ורעייתו שרה גייסו 300 אלף דולר למימון הגנתם המשפטית מבלי לקבל אישור לכך. הכסף התקבל מבן דודו של נתניהו, איש העסקים נתן מיליקובסקי. 

ביוני האחרון דחתה ועדת ההיתרים בפעם השלישית את בקשתו של נתניהו, לאחר שהעניקה לו ארכה של 30 יום ובסיומה לא התקבלו תשובות ומענה לשאלותיה, בהן הצהרת הון וטיב קשריו של נתניהו עם פרטרידג'. מאז מונה מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ושינה את הרכב הוועדה כך שרוב החברים בה אינם מתחומי המשפט. אנגלמן הודיע כי בוועדה שתדון בבקשתו הנוכחית של נתניהו ישבו השופטות בדימוס נחמה מוניץ ושולמית דותן, וחבר המל"ג ישראל תיק.

הוועדה הקודמת ביקשה לקבל מנתניהו מידע על רכושו בארץ ובחו"ל, "מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל (מזומנים, אג"ח, נדל"ן וכיוצ"ב)", וכן מידע מפורט על טיב הקשר עם פרטרידג', היקף חובות שכר הטרחה לעורכי דינו, פירוט הכספים ששולמו עד כה ומדוע נדרשת עזרה של אנשים חיצוניים למימון הגנתו המשפטית.

בספטמבר אישר אנגלמן לנתניהו ללוות עד שני מיליון שקלים מפרטרידג' למימון הגנתו המשפטית באופן שעוקף את ועדת ההיתרים. במצב כזה, ההלוואה מאיש העסקים אמורה להינתן בתנאי שוק. מבקר המדינה מסר אז כי קודמו, יוסף שפירא, נתן לנתניהו אישור עקרוני לקבל הלוואה מפרטרידג', בתנאי שזו תינתן בתנאי השוק ושראש הממשלה יערוך הסדר ניגוד עניינים בעניינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ