ארדן הודיע שיגביל נשיאת נשק בידי מאבטחים - אבל ממשיך להקל בקבלת רישיון

השינוי, שייכנס לתוקף ביולי, צפוי לצמצם בכמחצית את מספר המאבטחים שנושאים נשק מחוץ לעבודה, בין היתר כדי למנוע מקרי אלימות ורצח נשים. בעבר טענה המדינה כי אין קשר בין החזקת נשק במרחב הציבורי לרציחות במשפחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן בטקס פתיחת תחנה משטרה באריאל, בדצמבר
ארדן בטקס פתיחת תחנה משטרה באריאל, בדצמברצילום: מוטי מילרוד

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן חתם על צו שנועד לצמצם את מספר המאבטחים שיורשו לשאת נשק מחוץ לשעות העבודה. זאת לאחר שלפני כארבע שנים אישר למאבטחים לשאת את כלי הנשק שלהם גם בסיום המשמרת, ובעודו מנהיג מדיניות המקלה על קבלת רישיון נשק. לפי המשרד לביטחון הפנים, מטרת המהלך היא לצמצם מקרי אלימות בהם מעורבים מאבטחים מעבר לשעות העבודה, ובין היתר רצח נשים, כמו גם צמצום מקרי גניבת נשק.

על פי התקנה החדשה, עליה דווח הבוקר (שני) בידיעות אחרונות, החל מיולי ייאסר על מאבטחים המאיישים עמדות הפעילות במשך 24 שעות ביממה לצאת עם נשקם בתום המשמרת. עם זאת, מאבטחים במוסדות שאינם זקוקים לאבטחה במשך כל שעות היממה - כמו בתי ספר, מקומות בילוי, מחסומים או אולמות אירועים - יוכלו לשאת את נשקם גם מחוץ לשעות העבודה.

על פי הערכות, התקנה תצמצם את מספר המאבטחים נושאי הנשק מחוץ לשעות העבודה בכמחצית. כיום יש 148,108 כלי ירי המצויים בבעלות פרטית, ו-31,391 כלי ירי המצויים בידי חברות השמירה. הנתון אינו כולל את אנשי כוחות הביטחון ובהם צה"ל והמשטרה.

לפי נתוני קואליציית הארגונים החברתיים "האקדח על שולחן המטבח", מאז שינוי המדיניות של השר ארדן ב-2015, שבעה אנשים נורו למוות מנשק של מאבטחים. האחרונה שבהם היא ילנה צחקבייב, שנורתה למוות בידי בן זוגה סלאביק מבשב באקדח שהחזיק כחלק מעבודתו כמאבטח. בלשכת ארדן אמרו כי להחלטתו "אין קשר לשימוש ספציפי של מאבטח כלשהו בנשקו".

הכניסה לבניין שבו התגוררו ילנה צחקבייב ורוצחה סלאביק מבשב, בחודש שעבר בפתח תקוה. מא שינוי המדיניות, שבעה נורו למוות מנשק של מאבטחיםצילום: אילן אסייג

החלטת ארדן מנוגדת להחלטותיו מהשנים האחרונות להרחיב את מספר נושאי הנשק במרחב הציבורי. ב-2013, בעקבות פניות של ארגונים חברתיים לשר לביטחון הפנים דאז יצחק אהרונוביץ', הוחלט כי מאבטחים לא יוכלו לשאת נשק מחוץ לשעות העבודה. לפי נתוני קואליציית "האקדח על שולחן המטבח", בשנים 2013-2002 נורו למוות 36 נשים וגברים מנשק של מאבטחים.

ואולם, ב-2015 החליט ארדן על שינוי מדיניות ואפשר למאבטחים לקחת את נשקם הביתה בסיום המשמרת בשל המצב הביטחוני. בלשכתו הגדירו זאת אז כ"מכפיל כוח המסייע לכוחות הביטחון בהגנה על הציבור". 

ב-2018 החליט ארדן להגדיל עוד יותר את מספר המחזיקים בנשק אישי. הוא הרחיב את הקריטריונים לקבלת רישיון לאחזקת כלי ירייה לכל בוגר יחידה לוחמת או לכל קצין במילואים בדרגת סגן ומעלה, לצד קריטריונים נוספים. גם במקרה זה נימק ארדן את החלטתו במצב הביטחוני, בטענה כי "קיים צורך להתמודד עם טרור היחידנים". בימים אלה נדונה בבג"ץ עתירה שהגישה קואליציית "האקדח על שולחן המטבח" נגד הרחבת הקריטריונים לנשיאת נשק שקבע ארדן.

בתגובה על העתירה טענה המדינה בשנה שעברה כי אין קשר בין החזקת נשק ברישיון במרחב הציבורי לבין מעשי רצח במשפחה. המדינה הציגה נתונים של המשטרה ולפיהם מתוך 39 מעשי רצח של נשים בידי בני זוגן בשנים 2018-2015 – שלושה בוצעו באמצעות כלי נשק פרטיים שהוחזקו ברישיון. השר עצמו טען בעבר כי אין קשר בין עלייה במעשי הרצח להחזקת נשק ברישיון. "אין גבול לעיוות ולהטעיה כאשר כלי תקשורת רוצה לקדם אג'נדה", כתב ארדן בטוויטר. "נשק חם מעורב במעשי רצח כאשר מחזיק הנשק מחזיק בו בניגוד לחוק. לא של אזרחים רגילים שומרי חוק שמחזיקים נשק ברישיון. השוואה מופרכת ומגוחכת".

לדברי אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח, "ההחלטה של ארדן להפחית בחצי את מספר המאבטחים שיורשו לקחת את הנשק הביתה אמנם רצויה ומבורכת, אבל היא משקפת את השרירותיות שמאחורי מדיניות הנשק המרחיבה שלו. יש לקוות שההחלטה הנוכחית של ארדן היא רק צעד ראשון בדרך לחזרה למדיניות רישוי נשק מצמצמת ואחראית".

מלשכתו של ארדן נמסר בתגובה: "מאז ומעולם מאבטחים נשאו כלי נשק לביתם בתום המשמרת. מצב זה אף עוגן רשמית בהחלטה של השר לביטחון הפנים אהרונוביץ' ב-2014. השר ארדן החליט ב-2015 להמשיך מדיניות זו כמענה לאירועי הטרור וגל הטרור שהחל בספטמבר 2015". עוד נמסר כי להחלטה "אין קשר לשימוש ספציפי של מאבטח כלשהו בנשקו אלא לראייה הלאומית המאזנת בין הצורך לייצר מענה מהיר לאירועי טרור לצורך לצמצם הימצאות כלי נשק בבתי מגורים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ