מח"ש הגישה כתב אישום נגד השוטר שירה למוות בסלומון טקה בגין גרימת מוות ברשלנות

הפרקליטות כתבה בהודעתה כי השוטר פעל בניגוד לפקודות כשירה לעבר הקרקע ולא לאוויר. עוד נכתב כי "בהחלטה נלקחה בחשבון העובדה שהנאשם הותקף באבנים על ידי המנוח". אביו של טקה: יש תחושה שלא נעשה צדק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוריו של סלומון טקה עם תמונתו בקרית חיים, בחודש שעבר
הוריו של סלומון טקה עם תמונתו בקרית חיים, בחודש שעברצילום: אמיר לוי

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה היום (שלישי) לבית משפט השלום בחיפה כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות נגד השוטר שירה למוות בסלומון טקה בשנה שעברה. העונש המרבי על עבירה זו הוא שלוש שנות מאסר.

כתב האישום מציין כי השוטר ירה בטקה בזמן שהיה בפארק ציבורי בקרית חיים עם אשתו ושלושת ילדיהם. אשתו של השוטר הפנתה את תשומת לבו שייתכן כי כמה נערים בפארק סוחטים נער אחר, והוא ניגש לבדוק זאת. לפי כתב האישום, השוטר הציג בפניהם תעודת שוטר, אולם טקה טען שהיא מזויפת והחל להקניט אותו עם חבריו. השוטר עזב את המקום, אך הנערים הלכו אחריו, קיללו אותו והחלו לזרוק לעברו אבנים, שכמה מהן פצעו אותו.

סלומון טקה

השוטר שלף בתגובה את האקדח שלו, צעק לנערים להתרחק וירה ירייה אחת לעבר האספלט. בכתב האישום נכתב כי הקליע פגע באספלט, התפצל וחלקו ניתז אל בית שחי שמאל של טקה וחדר לגופו. טקה החל לברוח עם חבריו, וכעבור כמה מטרים התמוטט. הוא פונה לבית החולים ומת בהמשך מפצעיו.

לפי כתב האישום, השוטר התרשל בעיקר בכך שירה לעבר האספלט הקשיח ולא לאוויר או לקרקע חולית סמוכה כדי להזהיר את טקה ואת חבריו. כתב האישום מציין שהשוטר פעל בכך "בניגוד לפקודות המשטרה המחייבות בנושא ולנהלי המשטרה בנוגע לירי, שאינם מתירים ירי לעבר הקרקע, בנסיבות ובאופן בהם פעל הנאשם". עוד נכתב כי השוטר ירה בסמוך מאוד לרגליו של טקה.

מכתב האישום עולה כי מח"ש קיבלה את גרסת השוטר כי חש סכנה לחייו. כך, כתב האישום כותב על יידוי האבנים "סכנה שבפניה עמד (הנאשם)", ובהמשך "איום שעמד לנגדו". בהודעה על העמדתו לדין נכתב כי "בהחלטה נלקחה בחשבון העובדה שהנאשם היה במקום עם בני משפחתו, הותקף באבנים על ידי המנוח ונערים אחרים ואף נפצע באירוע, בטרם השתמש באקדחו". 

עורך דינו של השוטר, יאיר נדשי, אמר כי "הגשת כתב האישום היא טעות מרה שתתברר בבית המשפט". לדבריו, "השוטר פעל באופן ראוי ואמיץ עת ניגש לעזרת קטין שנסחט על ידי המנוח וחבריו ונאלץ להגן על חייו וחיי בני משפחתו לאחר שהותקף בברוטליות על ידם".

אביו של טקה, וורקה, אמר בתגובה לכתב האישום: "אנחנו קוראים לעשות משפט צדק ולא לשפוך שוב את דמו של סלומון". לדבריו, "יש תסכול מאוד גדול במשפחה. אצל החברים של סלומון ובעדה יש תחושה שלא נעשה כאן צדק".

עוד אמר האב: "הבן שלי מת והשוטר הזה עדיין חופשי. אני מאוד מקווה שהוא יקבל את העונש שמגיע לו. בחודשים האחרונים, מאז החלה החקירה של מח"ש וההמלצות שלהם, אנחנו מרגישים כאילו הרגו שוב את סלומון. אני לא קורא לאלימות ולא רוצה לראות את הצעירים מהעדה האתיופית שוב מתעמתים עם שוטרים, אבל לי אין שום שליטה עליהם".

מחאה של יוצאי אתיופיה ליד ביתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט בפתח תקוה, באוגוסטצילום: מגד גוזני

עו"ד ציון אמיר, שמייצג את משפחת טקה, מסר כי "המשפחה מצפה שאולי סוף סוף ימצא השוטר זמן להתנצל על המעשה הנורא. וזאת, במקום לפגוע בזכרו של המת בטענות מופרכות שאין להן קשר לאישומים נגדו".

פעילים שהפגינו ליד בתיהם של ראשי מערכת אכיפת החוק קיבלו את כתב האישום ברגשות מעורבים. הפעיל בנימין אקלום אמר כי "מוות ברשלנות מגמד את חומרת המעשה, אבל אני לא מתעלם מהעבודה שהמדינה בעצם הגישה כתב אישום נגד עצמה. זה ניצחון קטן". לדבריו, "מאוד קשה להעמיד אדם לדין על כך שפעל בצורה כזו בגלל צבע עורו של האדם שבו פגע".

באגודת יהודי אתיופיה בירכו על הגשת כתב האישום, אולם הוסיפו: "זה לא כתב האישום שהיינו רוצים לראות". עוד נמסר: "אנחנו מקווים שימצו איתו את הדין ושזה לא ייגמר בעבודות שירות, יש פה ילד שמת. יש פה הכרה שנעשה פה מעשה פלילי ושיש עוול".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ