היועמ"ש הסיר את התנגדותו למינוי דן אלדד לממלא מקום פרקליט המדינה

מנדלבליט מתח ביקורת חריפה על המינוי, וכתב כי "שר המשפטים החליט, מטעמיו, למנות דווקא מועמד שהסברתי לו בפירוט כי אינו מתאים". על אלדד כתב כי שגה בכך שהסכים לקבל על עצמו את התפקיד

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלדד (מימין) והפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק, ב-2017
אלדד (מימין) והפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק, ב-2017צילום: מתוך עמוד הפייסבו

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע הערב (רביעי) כי הוא מאשר את החלטת שר המשפטים, אמיר אוחנה, למנות את מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות דן אלדד לממלא מקום פרקליט המדינה. במכתב חריף לחברי הנהלת פרקליטות המדינה כתב מנדלבליט: "החלטתי - לא בלי היסוס - כי במצב הדברים הנוכחי לא אעמוד על התנגדותי למינויו לתפקיד, לעת הזאת".

מנדלבליט ציין כי "שר המשפטים החליט, מטעמיו, למנות דווקא מועמד שהסברתי לו בפירוט כי אינו מתאים לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, ואשר אף על פי כן הסכים לקבל על עצמו את המינוי". הוא מתח ביקורת על אלדד, וכתב כי "שגה בכך שהסכים בנסיבות הקיימות לקבל על עצמו את התפקיד. צר לי כי בחר לפעול כפי שפעל". 

"בשבועות האחרונים קיימתי שיח מעמיק עם שר המשפטים מתוך רצון להגיע למועמד מוסכם שימונה לתפקיד רגיש זה", כתב היועמ"ש, "במסגרת זו, הצגתי לשר את חוות דעתי התומכת בהתאמתם לתפקיד של שבעה מועמדים שונים מקרב בכירי פרקליטות המדינה. יצוין כי עד היום, משום מה, לא הוצג נימוק ממשי כלשהו - לא בפניי ולא בפני הציבור - בדבר היעדר התאמתם של מועמדים אלו לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה".

מנדלבליט בדיון על חסינות חיים כץ בכנסת, אתמול. "צר לי כי בחר לפעול כפי שפעל", כתב מנדלבליט על אלדדצילום: אמיל סלמן

מנדלבליט ציין גם כי הבהיר לאוחנה לפני כחודשיים כי עליו להיוועץ עמו בנוגע למינוי ממלא מקום פרקליט המדינה בשל "העצמאות ואי-התלות הנדרשים ממי שמכהן בו, וכאשר על הפרק עומדים נושאי אכיפת חוק משמעותיים הקשורים לנבחרי ציבור, ובראשם כתב האישום שהוגש נגד ראש הממשלה". הוא הוסיף כי החליט לתמוך במינוי חרף הסתייגויותיו, שכן "מצב שבו מינויו של ממלא מקום פרקליט המדינה הופך לזירת עימות - איננו רצוי", ועלול לפגוע בעבודת הפרקליטות ובאמון הציבור.

לאחר שאוחנה הודיע כי ימנה לתפקיד את אלדד בתחילת השבוע, אמרו גורמים בסביבת היועץ המשפטי לממשלה כי יש מניעה משפטית במינויו, בגלל שהשר לא תיאם את ההחלטה עם מנדלבליט. לפי הגורמים, ‏היועמ"ש מתנגד למינוי וסבור כי אלדד לא מתאים לתפקיד. לפי הגורמים, מנדלבליט התנגד גם למועמד השני ששקל אוחנה, מנהל המחלקה הפיסיקאלית קמיל עטילה, והודיע לאוחנה מראש כי תהיה מניעה משפטית לקדם מינוי ללא הסכמתו. 

מאז שמועמדתו הקודמת של אוחנה, אורלי בן ארי-גינזברג, הודיעה כי אינה מעוניינת בתפקיד, השר והיועמ"ש נפגשים מדי שבוע כדי לדון במינוי ממלא מקום תפקיד המדינה. מנדלבליט העביר לאוחנה עד כה שמות של שבעה מועמדים שהוא תומך בהם, אך השר פסל את כולם: המשנה הפלילי לפרקליט המדינה שלמה למברגר, המשנה האזרחי אורית קוטב, המשנה הכלכלי ליאת בן ארי כלכלי והמשנה נורית ליטמן; ופרקליטי המחוז הוותיקים עמית איסמן (חיפה פלילי), ליאורה חביליו (ת"א פלילי) וציון אילוז (דרום אזרחי).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ