חיות: למרות המבוכה בפרשת נוה, אין צורך לשנות את שיטת מינוי השופטים

במכתב ששלחה נשיאת העליון לעובדי מערכת המשפט נכתב כי השיטה "הוכיחה את עצמה לאורך עשרות שנים ואלפי מינויים". היא הוסיפה כי "מדובר בפרשה אחת שאסור שתכתים את שופטי ישראל"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיות ונוה בוועידת המשפט בתל אביב, ב-2018
חיות ונוה בוועידת המשפט בתל אביב, ב-2018צילום: תומר אפלבאום

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כתבה היום (ראשון) שאין צורך לשנות את שיטת מינוי השופטים, למרות המבוכה בפרשת יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה. במכתב ששלחה לעובדי מערכת המשפט כתבה חיות כי "מדובר בפרשה אחת שאסור שתכתים את שופטי ישראל כולם או את תהליך המינוי ואת שיטת מינוי השופטים בכללותה". לדבריה, "זוהי שיטה אשר הוכיחה את עצמה לאורך עשרות שנים ואלפי מינויים". חיות הוסיפה כי הוועדה לא התכנסה מאז דצמבר 2018 בשל מערכות הבחירות.

חיות בבית משפט העליון, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

לפי כתב החשדות נגד נוה והשופטת אתי כרייף, יו"ר הלשכה לשעבר פעל לקדם את מינויה לשופטת פעמים רבות מול חברי הוועדה לבחירת שופטים וגורמים אחרים. עוד נכתב בכתב החשדות כי נוה היה בניגוד עניינים חריף בשל הקשר האינטימי שניהל עם כרייף. הפרקליטות הודיעה בדצמבר כי החליטה להעמיד לדין בכפוף לשימוע את נוה על עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. הודעה דומה נמסרה גם לכרייף, שהוחלט להעמידה לדין בכפוף לשימוע בעבירות של מתן שוחד והשמדת ראיה.

במכתבה מהיום ציינה חיות כי כרייף מושעית מאז תחילת החקירה לפני כשנה, ולאחר שייערך לה שימוע יוחלט על המשך הטיפול בעניינה. "צר לי שפרשה זו והפרסומים שבעקבותיה מעיבים על פועלכם החשוב בעשיית משפט ועשיית צדק", כתבה נשיאת העליון, "חשוב לי להבטיחכם כי אם יתברר חלילה שקיימים מקרים נוספים של התנהלות בלתי תקינה לכאורה הטעונים בירור, הדברים ייבחנו ויטופלו במלוא הרצינות".

לפי כתבי החשדות נגד השניים, כרייף - שהיתה תובעת במשטרה - הגישה מועמדות להתמנות לשופטת ב-2013. לאחר כחודש היא פנתה לנוה - שהיה יו"ר מחוז תל אביב והמרכז בלשכת עורכי הדין - בכנס מקצועי שבו השתתפו, ומאז שמרו על קשר טלפוני "ואף קיימו מפגש אינטימי בביתה של כרייף". לאחר שנוה נבחר לראשות הלשכה ב-2015, לפי כתב החשדות, ידעה כרייף כי הוא יכול לקדם את בחירתה לשיפוט וכי הוא מעוניין בקשר אינטימי עמה. כתב החשדות מציין כי כרייף פעלה כדי לגרום לנוה לקדם את מועמדותה לשיפוט וכי היא קיימה עמו קשר אינטימי וביקשה ממנו פעמים רבות לקדם את בחירתה.

כרייףצילום: דוברות בית המשפט

חיות הזכירה במכתבה גם כי "לאחרונה נחשפה בתקשורת התכתבות נוספת מתוך חומרי החקירה הנ"ל". בחשדות 13 וב"מקום הכי חם בגיהנום" פורסמו בשבוע שעבר התכתבויות של כרייף ושר האוצר משה כחלון מהתקופה שלאחר שמונתה לשיפוט. מההתכתבויות עולה כי השופטת וכחלון, שהיה חבר בוועדה לבחירת שופטים, ניהלו מערכת יחסים קרובה.

בנוסף, בחודש שעבר פורסם כי נוה קידם את מועמדותו של השופט מוטי אורנשטיין לנשיא בית משפט המחוזי בתל אביב. אורנשטיין הסכים לפרסום שמו, לאחר ש"הארץ" דיווח כי נוה קשר בין תמיכתו במועמדותו לתפקיד הנשיא לבין קידום עניינים הקשורים לעבודתו. נוה הופיע בפני ועדה פנימית של הנהלת בתי המשפט, המורכבת משופטים בכירים בלבד, והביע את תמיכתו בקידום אורנשטיין על פני המועמדים האחרים. במקביל, פעל לסכל את מועמדותו לתפקיד של שופט אחד לפחות.

נוה בבית משפט השלום בתל אביב, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ