בג"ץ למשטרה: נמקו את הצורך לדרוש מאזרח להזדהות בלי חשד שביצע עבירה

בדיון בעתירה לביטול הנוהל המאפשר לשוטרים את דרישת הזיהוי, שופטי העליון מתחו ביקורת על המשטרה והורו לה לנמק מדוע להשאיר את הנוהל. הנשיאה חיות אמרה כי "יש חוסר אמון מוצדק מול הממסד והמשטרה"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטר מתעמת עם מפגין בתל אביב, ביולי
שוטר מתעמת עם מפגין בתל אביב, ביוליצילום: אוליבייה פיטוסי

בג"ץ הוציא היום (חמישי) צו על תנאי המורה למשטרה לנמק בתוך 60 יום באיזו סמכות מופעל הנוהל המאפשר לשוטרים לדרוש מאדם שיציג תעודת זהות גם ללא חשד סביר לעבירה פלילית - ומדוע לא לבטלו. הרכב השופטים, שכלל את הנשיאה אסתר חיות לצד השופטים חנן מלצר ואלכס שטיין, דן בנוהל עקב עתירה של ארגונים חברתיים שדרשו לבטלו בטענה כי למשטרה אין כל סמכות חוקית לבצעו.

הארגונים, בהם ארגון טבקה הפועל למען יוצאי אתיופיה והאגודה לזכויות האזרח, טוענים בעתירה כי שוטרים נוקטים אפליה סטטיסטית (פרופיילינג) ושיטור יתר כלפי בני העדה רק בשל צבע עורם, ובכך מובילים לחיכוכים עמם ולחשיפת פרטיהם האישיים מהמאגרים המשטרתיים. בפרקליטות טענו כי חוק החזקת תעודת זהות מסמיך שוטר במסגרת מילוי תפקידו לדרוש מכל אדם להזדהות בפניו, גם אם לא התעורר אצלו חשד לעבירה. עוד הזכירה המדינה כי באוגוסט גובש נוהל חדש בעקבות טענות יוצאי אתיופיה לשיטור יתר, ולפיו כל שוטר רשאי לדרוש מאזרח להזדהות בפניו "אם הוא סבור שהדבר דרוש לצורך מילוי תפקידו, כגון שהוא מזהה התנהגות חריגה, או חשודה או התנהגות אחרת אשר לטעמו מחייבת בדיקה".

הפגנת יוצאי העדה האתיופית בתל אביב, ביולי. "האם שוטר לבוש מדים, די בכך כדי לאפשר לו לדרוש הצגת תעודה ללא סיבה הנראית לעין?". צילום: מוטי מילרוד

המשטרה הודיעה על הנוהל במארס אשתקד, לאחר דיונים ממושכים עם משרד המשפטים. בין השאר הוא קובע כי "השוטר יפעיל את סמכות דרישת ההזדהות רק במצבים שבהם הוא סבור שהדבר דרוש לצורך מילוי תפקידו – זיהוי התנהגות חריגה או חשודה או התנהגות אחרת". עוד נכתב שם כי "אופן הפנייה לאזרח יהיה אדיב וענייני" וכי "הפעלת הסמכות תיעשה באופן שוויוני וענייני ותוך דגש על היעדר אפליה בשל הבדלי דת, גזע, מוצא אתני, לאום, מין או נטייה מינית". כמו כן הודגש כי התהליך "לא יימשך מעבר לדקות בודדות" וכי כל תלונה חריגה הנוגעת להפעלת הסמכות להזדהות תדווח למשרד המשפטים.

בדיון שנערך השבוע בבג"ץ מתחו השופטים ביקורת על הנוהל. "האם שוטר לבוש מדים, די בכך כדי לאפשר לו לדרוש הצגת תעודה ללא סיבה הנראית לעין?" שאלה הנשיאה חיות, והשופט שטיין הוסיף: "צריך שיהיה מקור הסמכה חוקי וברור. איך שמירה על סדר ציבורי קשורה להצגת תעודת זהות?"

נציגת הפרקליטות דניאל מארקס טענה כי בניגוד לדברי נציגי הארגונים החברתיים, לא אותרו תלונות של אזרחים על כך ששוטרים ביקשו מהם להזדהות שלא לצורך. "איפה גברתי רוצה שיגישו תלונה?" תהתה חיות. והפרקליטה השיבה: "לתלונות הציבור של המשטרה". על כך אמרה הנשיאה: "גברתי מבינה שיש חוסר אמון מוצדק מול הממסד והמשטרה, וכתוצאה מזה מחפשים גם ערוצים אחרים?"

אגודת יהודי אתיופיה, שהיתה בין העותרות, מסרה בתגובה: "אנו שמחים לרשום הישג ראשון במאבק המשפטי מול המשטרה על השימוש המפלה בנוהל הצגת תעודת זהות. משמעות מתן הצו היא שגם משטרת ישראל נדרשת לדין וחשבון והיא אינה מעל לחוק".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ