היועמ"ש הורה לעכב את ההליכים נגד יונתן פולק; עורכת דינו תבקש מחר לשחררו

המשנה ליועמ"ש ציינה כי ההליכים המתנהלים נגד פעיל השמאל אינם תקינים וכי יש לעכבם. בחוות דעתה בנושא הבהירה כי האכיפה במקרים כאלה צריכה להיות מוטלת על הרשויות, ואינה עניינה של גוף פרטי כדוגמת עמותת "עד כאן" שהגישה את הקובלנה נגד פולק

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונתן פולק מובל לדיון בעניינו בבית משפט השלום בתל אביב, בחודש שעבר
יונתן פולק מובל לדיון בעניינו בבית משפט השלום בתל אביב, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

היועץ המשפטי לממשלה הורה הערב (רביעי) לעכב את ההליכים המתנהלים נגד פעיל השמאל יונתן פולק ושני פעילים נוספים, מכיוון שאינם תקינים. עורכת דינו של פולק, גבי לסקי, הודיעה בתגובה כי תבקש מחר בבוקר לשחררו מהמעצר שבו הוא שוהה מאז החודש שעבר ולעצור את ההליכים נגדו.

פולק נעצר בשל סירובו להתייצב לדיונים בקובלנה שהגישה נגדו עמותת "עד כאן". העמותה טוענת שמאז 2013, הוא ושני הפעילים הנוספים שמתנהלים נגדם הליכים - קובי סניץ ואילן שליף - השתתפו בהפגנות אלימות נגד כוחות הביטחון במסגרת תנועת "אנרכיסטים נגד גדרות". המשנה ליועמ"ש, עמית מררי, כתבה בחוות דעת שפרסמה כי אכיפת החוק היא תפקידן של הרשויות, ולא אמורה להיעשות על ידי נציגי המחנות הפוליטיים.

"האחריות לנקוט הליכים פליליים בגין פעילות אלימות נגד כוחות צה"ל ומג"ב, היא של רשויות המדינה. המדינה היא האחראית להגן כעל מי שפועלים מטעמה ומחובתה לעשות כן", כתבה. "האינטרס הציבורי הוא שרשויות המדינה הן שיאכפו את החוק במקרים אלה, תוך שקילת מכלול השיקולים הרלוונטיים, וכי האכיפה לא תהיה בידי הצדדים למחלוקת הפוליטית העומדת ביסוד המחאה".

מעמדת המשנה ליועמ"ש עולה כי הבסיס הראייתי לעבירות המיוחסות לשלושה חסר. כמו כן, טענה כי הוא חורג מעניינם של הצדדים להליך - עמותת "עד כאן" - מאחר שההליך הוא בעל משמעות ציבורית, ולא פרטית. "אין מקום כי האכיפה תעשה בידי גוף פרטי. נוכח האמור יש לקבל את הבקשה לעיכוב הליכים", כתבה.

"מהרגע הראשון אמרו שמדובר בהליך סרק ושימוש לרעה בהליכי משפטי של ארגון ימין קיצוני נשיסה להשתלט על התביעה הכללית, תוך כדי שהוא מתיימר להציג את האינטרס הציבורי", אמרה עו"ד לסקי הערב. "היועץ המשפטי לממשלה הבהיר באופן חד משמעי שזה עניין של המדינה".

מארגון "עד כאן" נמסר כי "מערכת המשפט מגלה אטימות מוחלטת מול פגיעה בחיילי צה"ל". עוד אמרו: "היועץ המשפטי לממשלה ממשיך עם קו מתנכר זה ובוחר בהליך חריג לבטל קובלנה שהוגשה על ידי חיילים שנפצעו בהתפרעויות, דבר המעניק חסינות בפועל לאותם האנרכיסטים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ