היועמ"ש הורה לפתוח בחקירה פלילית נגד יונתן פולק בעקבות מאמר שפרסם ב"הארץ"

במאמר שפורסם ב"הארץ" כתב פולק: "עלינו להצטרף אל ילדי האבנים ובקבוקי התבערה". המאמר פורסם בטעות ללא עריכה, והמשפטים הוסרו מהאתר זמן קצר לאחר הפרסום. פולק ייחקר בחשד לעבירות של הסתה לטרור והסתה לאלימות, היועמ"ש החליט כי אין מקום לפתוח בחקירה נגד "הארץ" או עורכיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פולק משתחרר ממעצרו באבו כביר, היום
פולק משתחרר ממעצרו באבו כביר, היוםצילום: מוטי מילרוד

היועץ המשפטי לממשלה הודיע היום (חמישי) על פתיחת חקירה פלילית נגד יונתן פולק, פעיל שמאל ועובד "הארץ", בעקבות דברים שכתב בטור באתר תחת הכותרת: "מדוע אני מסרב לשתף פעולה עם בית המשפט". פולק ייחקר בחשד לעבירות של הסתה לאלימות והסתה לטרור. ממלא מקום היועמ"ש רז נזרי החליט כי אין מקום לפתוח בחקירה נגד עיתון "הארץ" או עורכיו.

במאמר, שעלה בטעות לאתר "הארץ" בגרסה לא ערוכה, כתב פולק, בין היתר: "כן, עלינו לחצות את הקווים ולהפר את החוק. למרות המחיר, עלינו להצטרף אל ילדי האבנים ובקבוקי התבערה. עלינו לצעוד בעקבותיהם". משפטים אלה הוסרו מהמאמר זמן קצר לאחר פרסומו באתר, ולא הופיעו בגרסה המודפסת בעיתון.

יונתן פולק מובל לדיון בעניינו בבית משפט השלום בתל אביב, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

פולק השתחרר היום ממעצר, אחרי שאתמול הורה היועמ"ש לעכב את ההליכים המתנהלים נגדו ונגד שני פעילים נוספים, בנימוק שאינם תקינים. פולק נעצר בשל סירובו להתייצב לדיונים בקובלנה שהגישה נגדו עמותת "עד כאן". העמותה טוענת שמאז 2013, הוא ושני הפעילים הנוספים שמתנהלים נגדם הליכים - קובי סניץ ואילן שליף - השתתפו בהפגנות אלימות נגד כוחות הביטחון במסגרת תנועת "אנרכיסטים נגד גדרות".

המשנה ליועמ"ש, עמית מררי, כתבה בחוות דעת שפרסמה כי אכיפת החוק היא תפקידן של הרשויות, ולא אמורה להיעשות על ידי נציגי המחנות הפוליטיים. "האינטרס הציבורי הוא שרשויות המדינה הן שיאכפו את החוק במקרים אלה, תוך שקילת מכלול השיקולים הרלוונטיים, וכי האכיפה לא תהיה בידי הצדדים למחלוקת הפוליטית העומדת ביסוד המחאה", כתבה.

מעמדת המשנה ליועמ"ש עולה כי הבסיס הראייתי לעבירות המיוחסות לשלושה חסר. כמו כן, טענה כי הוא חורג מעניינם של הצדדים להליך - עמותת "עד כאן" - מאחר שההליך הוא בעל משמעות ציבורית, ולא פרטית. "אין מקום כי האכיפה תעשה בידי גוף פרטי. נוכח האמור יש לקבל את הבקשה לעיכוב הליכים", כתבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ