התפשטות נגיף הקורונהמשרד הבריאות: מי שמפר את הבידוד הביתי מסתכן במאסר

לפי המשרד, העונש בגין הפרת צו הבידוד יכול להגיע עד לשבע שנות מאסר אם נעשה "במזיד" ועד שלוש שנות מאסר אם נעשה "בהתרשלות". במשרד קראו לציבור לדווח על אזרחים שמפירים את הצו

עידו אפרתי
עידו אפרתי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מעבדה לבדיקת קורונה בבית החולים שיבא, החודש
מעבדה לבדיקת קורונה בבית החולים שיבא, החודשצילום: תומר אפלבאום
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות הודיע הערב (חמישי) כי מי שיפר את ההוראה לשהות בבידוד ביתי בעקבות התפשטות וירוס הקורונה מסתכן בעונש מאסר. לפי המשרד, העונש בגין הפרת צו הבידוד יכול להגיע עד לשבע שנות מאסר אם נעשה "במזיד" ועד שלוש שנות מאסר אם נעשה "בהתרשלות".

לפי משרד הבריאות התעלמות מהדרישה לשהות בבידוד מהווה עבירה על סעיף 218 לחוק העונשין, לפיו אדם "העושה מעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות" דינו מאסר. כמו כן, הפרת הצו מהווה עבירה על סעיף 287 - "הפרת הוראה חוקית", שמתייחס למקרים בהם אדם מפר "צו שנועד להגן על חיי אדם אחר".‎

במשרד מציינים כי אגף פיקוח ואכיפה במשרד הבריאות החל בפעילות אכיפה של הצו. כמו כן, המשרד הפיץ סרטון בו נראים נציגיו מבצעים ביקור בית לאכיפת הבידוד.

"הציבור שנדרש לבידוד בית מהווה שותף מלא למניעת התפרצות המחלה בישראל", נמסר ממשרד הבריאות. לדבריהם, הם משוכנעים שהמבודדים "יגלו אחריות כלפי בני משפחתם, חבריהם, וכן כלפי אנשים חולים וחלשים בחברה ויצמצמו את הסיכון להדבקה". במשרד אמרו עוד כי מי שמעוניין לדווח על הפרה של בידוד ביתי יכול לעשות זאת דרך אתר משרד הבריאות.

לפי ההנחיות האחרונות של משרד הבריאות, נוסעים שהגיעו לישראל מסין (כולל הונג קונג ומקאו), תאילנד וסינגפור, צריכים להיכנס לבידוד ביתי במשך 14 ימים מרגע יציאתם מאותן מדינות. נכון לעכשיו, הנחיות אלה לא תקפות לשבים מטייוואן, יפן ודרום קוריאה.

היום המריאו לארץ 11 הישראלים ששהו בספינה ביפן ולא אובחנו כנשאי קורונה, במטוס מיוחד שנחכר עבורם. הם צפויים לנחות מחר בבוקר בישראל ומיד לאחר מכן יועברו להסגר בן שבועיים בבית החולים שיבא. ארבעת הנוסעים שהתגלו כנשאי הנגיף מאושפזים בשלב זה בבית חולים ביפן, במצב קל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ