היועמ"ש מגבה את דן אלדד: לא פעל משיקולים פוליטיים בפרשת הממד החמישי

מנדלבליט הבהיר כי לאחר שהבין כי גנץ לא חשוד בפרשה, הוא השאיר את ההחלטה על פתיחת החקירה בידי הפרקליטות. הוא ציין כי הטענה לשיקולים זרים מצד אלדד היא "טענת כזב", אולם לא התייחס לפרסום ב"הארץ" כי התנגד לפתיחת החקירה בעת הזאת

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלדד ומנדלבליט
אלדד ומנדלבליטצילום: אמיל סלמן, עמוד הפייסבוק של משרד המשפטים

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יצא היום (שני) להגנתו של מ"מ פרקליט המדינה, דן אלדד, וטען כי הוא לא מקבל החלטות משיקולים פוליטיים. אתמול נחשף ב"הארץ" כי אלדד הודיע שיאפשר לחקור את אנשי חברת הממד החמישי עוד לפני הבחירות בתום פגישה אחת בלבד עם מנדלבליט, ובניגוד להמלצתו. ביום חמישי פורסם כי אלדד נחשף לפרטי הפרשה רק בשבוע שעבר.

מנדלבליט תיאר בכנס "בשבע" את השתשלשלות העניינים לפני הודעת אלדד על פתיחת החקירה. לפי היועמ"ש, לאחר שמבקר המדינה פרסם את דו"ח הביקורת בנושא התקשרות המשטרה עם החברה, ביקשו במשרד המשפטים השלמות מסמכים ממשרד המבקר בעניין. לדבריו, בסוף ינואר התברר כי לפי חומר הראיות אין נבחר ציבור המעורב בפרשה, וכן כי "הנושא טרם בשל להחלטה סופית". על כן, לדברי היועמ"ש, הוא קבע ישיבה נוספת לסוף פברואר.

אלא שלפי מנדלבליט, עוד קודם לישיבה שנקבעה, "מ"מ פרקליט המדינה נדרש לדברים וגיבש עמדתו בעניין". לדבריו, אלדד "הציג בפניי שוב כי אין נבחר ציבור מעורב בעניין, וכן הציג בפניי את עמדתו כי לאחר הידרשותו לדברים, הוא סבור כי ניתן לקדמם".

לאחר מכן, כך לפי מנדלבליט, הוא הודיע לאלדד כי לפי הנהוג, ההכרעה בעניין צריכה להיות מוכרעת בפרקליטות ולא בידי היועמ"ש. "באותו היום הודיע מ"מ פרקליט המדינה כי החליט לפתוח בחקירת משטרה", אמר.

בדבריו היום, מנדלבליט לא התייחס להתנגדותו לכאורה לפתיחת החקירה בקירוב למועד הבחירות. לפי הפרסום אתמול ב"הארץ", מנדלבליט סבר כי יש לגלות רגישות ציבורית ולהמתין עם ההחלטה עד לאחר הבחירות. אלדד השיב כי על פי הנוהל של מנדלבליט עצמו, אסור שלוח הזמנים הפוליטי ישפיע על לוח הזמנים הפלילי וכי בהיעדר חשודים נבחרי ציבור אין לעכב את החקירה.

על אף הדברים, היום אמר מנדלבליט: "אני משוכנע, ואני רוצה להגיד את זה כאן בצורה ברורה, כי ממלא מקום פרקליט המדינה איננו פועל מתוך שיקולים פוליטיים. זוהי טענת כזב שנועדה לפגוע באמון הציבור בפרקליטות ויש לדחות אותה בכל תוקף. אני גם רוצה ‏לומר פה בצורה הברורה ביותר – ממלא מקום פרקליט המדינה ואני נחושים לעבוד בשיתוף פעולה מלא למען קידום שלטון החוק במדינה, ולמען ביצור מעמדה העצמאי של התביעה הכללית".

בשנה שעברה חשף "הארץ" כי המשטרה התקשרה עם הממד החמישי, שעסקה בפיתוח מערכת לעיבוד מידע מודיעיני באמצעות בינה מלאכותית שנועדה לשמש גופי אכיפה. המשטרה ביקשה להתקשר עם החברה לצורך ניסוי בעלות ארבעה מיליון שקלים, והעניקה לחברה "פטור מבצעי" ממכרז. בהמשך התכוונה המשטרה להשקיע במערכת 50 מיליון שקלים, אך המיזם לא יצא לפועל משום שהחברה נסגרה.

לפי ההחלטה שהתקבלה ביום חמישי האחרון, אלדד יאפשר למשטרה לבדוק אם אנשי החברה רימו את המשטרה לגבי מצב החברה, רמת המוצר שהיא פיתחה ומספר הלקוחות שלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ