פעיל השמאל יונתן פולק נחקר בחשד להסתה לטרור בעקבות מאמר שפרסם ב"הארץ"

במאמר כתב פולק: "עלינו להצטרף אל ילדי האבנים ובקבוקי התבערה". המאמר פורסם בטעות ללא עריכה, והמשפטים הוסרו מהאתר זמן קצר לאחר הפרסום. היועמ"ש החליט שאין מקום לפתוח בחקירה נגד "הארץ" או עורכיו

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פולק משתחרר ממעצרו באבו כביר, בשבוע שעבר
פולק משתחרר ממעצרו באבו כביר, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

פעיל השמאל ועובד "הארץ" יונתן פולק נחקר הבוקר (שני) במשטרת מחוז תל אביב בחשד להסתה לאלימות ולטרור, בעקבות מאמר שכתב ב"הארץ". חקירתו מתנהלת באישור הפרקליטות, ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע בשבוע שעבר על פתיחת החקירה הפלילית נגדו.

החקירה נפתחה בעקבות דברים שכתב בטור באתר תחת הכותרת: "מדוע אני מסרב לשתף פעולה עם בית המשפט". ממלא מקום היועמ"ש רז נזרי החליט כי אין מקום לפתוח בחקירה נגד עיתון "הארץ" או עורכיו.

במאמר, שעלה בטעות לאתר "הארץ" בגרסה לא ערוכה, כתב פולק, בין היתר: "כן, עלינו לחצות את הקווים ולהפר את החוק. למרות המחיר, עלינו להצטרף אל ילדי האבנים ובקבוקי התבערה. עלינו לצעוד בעקבותיהם". משפטים אלה הוסרו מהמאמר זמן קצר לאחר פרסומו באתר, ולא הופיעו בגרסה המודפסת בעיתון.

עורכת דינו, גבי לסקי, מסרה: "המהירות יוצאת הדופן שבה הורתה לשכת היועמ"ש לחקור את יונתן פולק, וזימונו המהיר על ידי המשטרה, מעוררים חשש כבד שגופי החקירה נכנעו להמשך הלחצים של הימין ומנסים 'לאזן' את החלטת היועמ"ש לעכב את ההליכים בקובלנה הפלילית שהגיש ארגון הימין הקיצוני 'עד כאן' נגד פולק ושני פעילים נוספים".

יונתן פולק מובל לדיון בעניינו בבית משפט השלום בתל אביב, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

פולק השתחרר בשבוע שעבר ממעצר, אחרי שהיועמ"ש הורה לעכב את ההליכים המתנהלים נגדו ונגד שני פעילים נוספים, בנימוק שאינם תקינים. פולק נעצר בשל סירובו להתייצב לדיונים בקובלנה שהגישה נגדו עמותת "עד כאן". העמותה טוענת שמאז 2013, הוא ושני הפעילים הנוספים שמתנהלים נגדם הליכים - קובי סניץ ואילן שליף - השתתפו בהפגנות אלימות נגד כוחות הביטחון במסגרת תנועת "אנרכיסטים נגד גדרות".

המשנה ליועמ"ש, עמית מררי, כתבה בחוות דעת שפרסמה כי אכיפת החוק היא תפקידן של הרשויות, ולא אמורה להיעשות על ידי נציגי המחנות הפוליטיים. "האינטרס הציבורי הוא שרשויות המדינה הן שיאכפו את החוק במקרים אלה, תוך שקילת מכלול השיקולים הרלוונטיים, וכי האכיפה לא תהיה בידי הצדדים למחלוקת הפוליטית העומדת ביסוד המחאה", כתבה.

מעמדת המשנה ליועמ"ש עולה כי הבסיס הראייתי לעבירות המיוחסות לשלושה חסר. כמו כן, טענה כי הוא חורג מעניינם של הצדדים להליך - עמותת "עד כאן" - מאחר שההליך הוא בעל משמעות ציבורית, ולא פרטית. "אין מקום כי האכיפה תעשה בידי גוף פרטי. נוכח האמור יש לקבל את הבקשה לעיכוב הליכים", כתבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ