בג"ץ קבע כי יש לאפשר לזוגות חד-מיניים להביא ילדים בהליך פונדקאות

בית המשפט קרא לאפשר גם לגברים יחידים גישה להליך פונדקאות, וקבע כי "החרגה גורפת של גברים הומוסקסואלים נחזית כהפליה 'חשודה'". בג"ץ העניק למדינה שנה לתקן את חוק הפונדקאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד חוק הפונדקאות בתל אביב, ב-2018
הפגנה נגד חוק הפונדקאות בתל אביב, ב-2018צילום: מוטי מילרוד

בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ קבע היום (חמישי) פה אחד כי יש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים להביא ילדים בהליך פונדקאות. נשיאת העליון אסתר חיות והשופטים חנן מלצר, ניל הנדל, יצחק עמית ועוזי פוגלמן קבעו כי "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה', המייחסת מעמד נחות לקבוצה זו". בג"ץ, שדן בעתירה שהגישו איתי ויואב פנקס-ארד באמצעות עמותת "אבות גאים" ועורך הדין חגי קלעי נגד חוק הפונדקאות, העניק למדינה פרק זמן של שנה לתקן את החוק.

בדצמבר 2018 הודיעה המדינה לבג"ץ כי החליטה שלא לאפשר לזוגות הומואים להביא ילדים באמצעות הליך פונדקאות. ההחלטה נמסרה אז בתגובה לעתירה קודמת של עמותת "אבות גאים". המדינה נימקה את החלטה זו, בין היתר, בכך שראש הממשלה, בנימין נתניהו, סבר כי אין היתכנות פוליטית לחקיקה שתאפשר זאת. 

השופטים חיות ומלצר בבית המשפט העליון, בדצמברצילום: אוהד צויגנברג

בהודעת בג"ץ נמסר כי בית המשפט עמד על כך שצמצום זכות הגישה בישראל להסדר הפונדקאות באופן המדיר ממנו אוכלוסיות של גברים יחידים וזוגות בני אותו מין, אף שיש ביכולתם לקיים זיקה גנטית ליילוד, פוגע בזכויות החוקתיות לשוויון ולהורות. עוד מסר העליון כי בכך "גלומה פגיעה נוספת, קשה ומשפילה בכבוד האדם על בסיס מגדר או נטייה מינית". את העתירה הגישו בני הזוג איתי ויואב פנקס-ארד ויו"ר עמותת אבות גאים עוז פרבין.

בית המשפט העניק למדינה פרק זמן של שנה לתקן את הוראות החוק המפלות, "בהינתן מורכבות ההסדר החוקי העוסק ברבייה ובפריון וכן בהינתן העובדה שההסדר הקיים נועד להיטיב את מצבם של יחידים שאינם יכולים להביא ילדים לעולם". עוד החליטו שופטי בג"ץ כי אם לא יוכנס שינוי לחוק כפי שנדרש תוך שנה, החוק יבוטל או שבית המשפט יכניס לתוכו שינויים "כדי לבטל את האפקט המפלה של החוק".

הפגנה בעד פונדקאות בת"א, ב-2018צילום: תומר אפלבאום

כיום זכאים להליך פונדקאות בישראל זוגות המורכבים מאיש ואשה תושבי ישראל וכן נשים יחידניות תושבות ישראל, במקרים שבהם לאם המיועדת יש בעיות רפואיות שבגללן אינה יכולה להיכנס להריון או לשאת אותו. ישראלים המבקשים להתחיל הליך פונדקאות בישראל נדרשים לקבל אישור זכאות מוועדת הפונדקאות במשרד הבריאות. בשלב הראשון נבחנת בוועדה זכאותם לפי הוראות חוק הפונדקאות, ובשלב השני מאושר ההסכם שנחתם בין ההורים המיועדים לבין הפונדקאית.

תושבי ישראל שאינם זכאים לפונדקאות בארץ - ובהם זוגות חד-מיניים וגברים יחידניים - וכן ישראלים הזכאים לפונדקאות בארץ ומעוניינים לקצר את התהליך, שעלול להימשך זמן רב בשל היצע נמוך של פונדקאיות, נוהגים לפנות לשירותי פונדקאות בחו"ל במדינות המתירות זאת.

בני הזוג פנקס ארד וילדותיהם בבית המשפט העליון, ב-2017צילום: גיל כהן מגן

שר המשפטים, אמיר אוחנה, אמר כי הוא תומך בפסיקת בג"ץ, אולם הוסיף כי "ההכרעה צריכה להתקבל בכנסת ואפעל כדי שכך יהיה". עוד אמר השר אוחנה כי "באופן עקרוני, אני שמח מתוכן פסיקת ביהמ״ש העליון – התומכת בדיוק בדברים בהם אני מאמין. יחד עם זאת, אני חייב גם להישאר נאמן לעקרונותיי: מי שאמור לקבל את ההכרעות הערכיות בדמוקרטיה, זה הציבור באמצעות נבחריו, כלומר – הכנסת".

איתי ויואב פנקס-ארד, שעותרים לבג"ץ בנושא משנת 2010, ויו"ר "אבות גאים" עוז פרבין, מסרו: "ניצחנו! זהו יום דרמטי ומרגש, שבו ישראל עושה סוף סוף צעד למשפחת המדינות המתקדמות בעולם ביחס לזכויות להט"ב. אנחנו מאושרים מכך שאחרי עשר שנים, בג"ץ קיבל החלטה אמיצה ונכונה, שעושה צדק כלכלי וחברתי לעשרות אלפי זוגות להט"בים. גם אם יש עוד דרך לעשות כדי להגיע לשוויון מלא, מהיום כולנו יכולים להקים משפחה לתפארת – בדיוק כמו כולם".

עו"ד חגי קלעי, שייצג את העותרים, אמר כי "לפני עשור, יצאנו למאבק המשפטי לביטול האפליה בחוק הפונדקאות". עוד מסר קלעי כי "הבטחות שניתנו על ידי הכנסת והממשלה לתקן את העוול לא קוימו, ונציגי הממשלה והכנסת המשיכו לטעון בבתי המשפט בעד ההסדר המפלה והמקפח. טוב עשה בית המשפט העליון שהבהיר, בצורה חד משמעית, שמדובר באפליה אסורה וכי הכתם הזה צריך להימחק מספר החוקים. הבשורה, שבתוך שנה מהיום תבוטל האפליה שבחוק - היא יום חג לכל שוחרי השוויון בישראל, והישג מדהים לעותרים".

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר, אמרה: "מדובר בהחלטה היסטורית למדינת ישראל, לקהילה הגאה ואלפי זוגות ישראליים שיממשו את זכותם הבסיסית להיות הורים. יומיים אחרי יום המשפחה, אנחנו גאים וגאות להיות מי ומה שאנחנו בכל מקום במדינה שלנו. זאת התשובה להסתה ולאפליה שמגיעה גם היום מנבחרי הציבורי וממשרדי הממשלה. כולנו תקווה שבשבוע הבא תיבחר ממשלה שתקדם שיוויון זכויות רחב לקהילה הגאה בכל התחומים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ