בעקבות תחקיר "הארץ"

מות החייל בנחל חילזון: שני קצינים צפויים להישלח לעבודות שירות

סגן מפקד הפלוגה בסיירת צנחנים יודה בגרימת מוות ברשלנות ויישלח למאה ימי עבודות שירות. מפקד הצוות יודה בהתרשלות ויישלח ל-45 ימי עבודות שירות. על קצין נוסף יוטל מאסר על תנאי. תחקיר "הארץ" חשף את נורות האזהרה שלפני הטביעה והעדויות על טיוח אחריה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נחל חילזון לאחר התאונה
נחל חילזון לאחר התאונהצילום: דוברות כבאות והצל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

כתבי אישום הוגשו היום (רביעי) לבית הדין הצבאי נגד שלושה קציני צה"ל מסיירת צנחנים, בעקבות טביעתו של סמל אביתר יוספי בנחל חילזון בשנה שעברה. אחד מהם מואשם בגרימת מוות ברשלנות, אחד בהתרשלות והשלישי באי קיום הוראות המחייבות בצבא. נגד שני קצינים אחרים שהיו מעורבים בתקרית טרם התקבלה החלטה.

השלושה יורשעו במסגרת הסדר טיעון. סגן מפקד הפלוגה בעת התקרית - קצין בדרגת סגן - יודה ויורשע בגרימת מוות ברשלנות, ויוטל עליו עונש של מאה ימי עבודות שירות, הורדה בדרגה ומאסר על תנאי. מפקד הגדוד - קצין בדרגת סא"ל - יודה ויורשע בעבירה של אי קיום הוראות ויוטל עליו מאסר על תנאי. מפקד הצוות - קצין בדרגת סגן - יודה ויורשע בעבירה של התרשלות ויוטל עליו עונש של 45 ימי עבודות שירות, הורדה בדרגה ומאסר על תנאי. הסדרי הטיעון כפופים לאישורו של בית הדין הצבאי.

אביתר יוספי. המפקדים אישרו את הניווט חרף אזהרות לוחמים ואנשי רפואה על מצב השטח ומזג האוויר
אביתר יוספי. המפקדים אישרו את הניווט חרף אזהרות לוחמים ואנשי רפואה על מצב השטח ומזג האוויר

מתחקיר "הארץ" שבדק את התנהלות המפקדים לפני מותו של יוספי, עולה כי קבלת ההחלטות לפני הניווט ובמהלכו היתה לקויה. המפקדים אישרו את הניווט חרף אזהרות לוחמים ואנשי רפואה על מצב השטח ומזג האוויר. הם לא הפסיקו את הניווט גם לאחר שלוחמים נפגעו מקור או שקעו בבוץ. לפי התחקיר, המפקדים לא מנעו מהלוחמים לחצות את הנחל, אף שכמה מהם דיווחו שהם נופלים לנחל ושהזרימה חזקה. אחד מהחיילים דיווח כי כמעט טבע, ולוחם נוסף אמר שנעזר בעץ כדי לחצות את הנחל בשל הזרימה. אולם, לדברי אדם שהיה עד להתנהלות המפקדים, הם פטרו את הדיווחים כ"בכיינות", ומפקד הפלוגה אמר "שיהיו חזקים וימשיכו". 

למחדלים לפני ובמהלך הניווט התווספה התחושה של כמה מהלוחמים אחרי התקרית כי צה"ל מבקש לטייח אותה. כמה לוחמים סיפרו כי בשיחה סגורה פנו אליהם המפקדים ואמרו להם שמפקד הפלוגה צפוי להשתחרר בקרוב, וכי גרסאותיהם בנוגע לתקרית ישפיעו על עתידו. בנוסף, נטען כי עוד לפני שנגבו הגרסאות מהחיילים הציג להם הסגל הפיקודי את השתלשלות האירועים, מה שנתפס אצל כמה מהם כניסיון לתאם עדויות. כמו כן, העדויות מגורמים שהיו מעורבים בתרגיל נגבו באיחור ורק לאחר פרסום התחקיר.

תמונתו של אביתר יוספי בטקס סוף מסלול של סיירת צנחנים, בשנה שעברה
תמונתו של אביתר יוספי בטקס סוף מסלול של סיירת צנחנים, בשנה שעברה

לאחר התקרית החליט הרמטכ"ל אביב כוכבי על שורת צעדים פיקודיים נגד שישה קצינים: נזיפה פיקודית נרשמה למפקד החטיבה; מפקד המגמה, מפקד הצוות ומפקד הפלוגה הודחו מתפקידם; סגן מפקד הפלוגה הודח מתפקידו ונקבע כי לא ימלא תפקיד פיקודי; מפקד הגדוד הודח גם הוא מתפקידו והוחלט כי לא ימונה לתפקיד סגן מפקד חטיבה, וכן לא יוכל להתמודד לתפקיד פיקודי ב-2020. 

כוכבי קבע אז כי התקרית נבעה מ"התנהגות לא מקצועית של כל שרשרת הפיקוד, והתנהגות לא ערכית של חלק משרשרת הפיקוד". דובר צה"ל דאז, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי צוות התחקיר מצא יותר מ-30 תקלות בהכנת האימון, באישורו ובהוצאתו לפועל. "ההחלטה להמשיך באימון, על אף תמרורי האזהרה הרבים שהתעוררו במהלכו, הביאה למעשה לאובדן שליטה של מפקדי האימון על מצב החיילים בשטח", מסר דובר צה"ל. "התנהלות שרשרת הפיקוד באירוע, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה ממפקדים בצה"ל, היא זאת שיצרה את התנאים שהובילו לתוצאה הטראגית".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ