בג"ץ: שב"כ לא יורשה לנטר חולי קורונה החל מיום שלישי ללא פיקוח של הכנסת

הרכב בראשות הנשיאה חיות קבע כי אם לא יוקמו ועדות הכנסת עד יום שלישי, ייפסק האיכון הסלולרי, ואסר על המשטרה לעקוב אחר אנשים בבידוד עד להודעה חדשה. השופטים הציעו היום להטיל סגר כללי כדי לייתר את המעקב

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים עם מסכות מיגון בירושלים, אתמול
נשים עם מסכות מיגון בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

בג"ץ הוציא הערב (חמישי) צו ביניים שלפיו אם הכנסת לא תפקח על האיכון הסלולרי עד יום שלישי - שב"כ לא יורשה לנטר חולי קורונה. כמו כן, נקבע כי המשטרה אינה מורשה לעקוב אחר אנשים בבידוד עד להודעה חדשה.

הנשיאה אסתר חיות והשופטים חנן מלצר ונעם סולברג קבעו כי המשך יישום התקנות מעבר ליום שלישי ב-12:00 מותנה בהקמת ועדות הכנסת הרלוונטיות. השופטים הבהירו כי התקנות יופעלו בשלב זה רק לצורך איתור מי ששהו בסביבת חולים מאובחנים.

בדיון שנערך היום הציע השופט מלצר להטיל סגר כללי, שייתר את הצורך במעקב אחר אזרחים. פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, טענה: "כל עוד המגפה תימשך נצטרך את האמצעים הטכנולוגיים. גם בתקופת סגר האמצעים החיוניים נמשכים". הנשיאה חיות ענתה: "אבל יש איזונים שצריך לעשות. גברתי מדברת על פוזיציית בריאות, ולמשפטנים יש עוד שיקולים שהם צריכים לשקול. ולכן השאלה עד כמה סגר כללי הוא דבר קרוב, היא שאלה קריטית".

הוועדה לשירותים חשאיים שדנה בתקנות פוזרה ביום שני, עם השבעת הכנסת ה-23, וטרם מונתה ועדה חדשה בשל מחלוקות בין הליכוד לכחול לבן.

מהאגודה לזכויות האזרח, שעתרה לביטול תקנות שעת החירום במקביל לעו"ד שחר בן מאיר, מרכז עדאלה והרשימה המשותפת, נמסר בתגובה לצו הביניים: "ההחלטה הדרקונית לאפשר לשב"כ ולמשטרה לעקוב אחר כולנו היא פגיעה קשה בזכויות האדם. לכן, טוב עשה בית המשפט כשקבע כי לא ניתן לאפשר צעד כזה תוך עקיפת הכנסת, רק בשל כך ששיקולים פוליטיים צרים מונעים את כינוס הוועדות והמליאה ומונעים פיקוח פרלמנטרי על הממשלה. אנו בתקופה קשה לבריאות הציבור וגם למשטר הדמוקרטי, ונמשיך לעמוד על המשמר כדי לוודא שבחסות המאבק בקורונה לא ננקטים צעדים קיצוניים ואנטי דמוקרטיים מרחיקי לכת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ