בג"ץ ביטל את הצו האוסר על המשטרה לעקוב אחר אזרחים בבידוד

השופטים החליטו בנוסף להאריך את פעילות שב"כ לניטור חולים בקורונה. ההחלטות כפופות לאישורה של הכנסת, שצפויה לדון בכך בימים הקרובים. החלטת בג"ץ קובעת כי אם לא תקודם חקיקה ראשית להסדרת המעקב - צו הביניים שהקפיא אותו יחודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרחבה שמול התחנה המרכזית בירושלים, אתמול
הרחבה שמול התחנה המרכזית בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

בג"ץ החליט היום (שלישי) להאריך את פעילות שב"כ לניטור חולי קורונה והורה גם על ביטול הצו האוסר על המשטרה לאכן אנשים בבידוד - כל זאת בכפוף לאישור של הכנסת בזמן הקרוב. הממשלה אישרה בשבוע שעבר תקנות לשעת חירום שעקפו את אישור הכנסת, לאיסוף נתוני מיקום סלולריים ונתונים אישיים נוספים של חולי קורונה או מי שחשודים שנדבקו בנגיף. זאת, לצורך התרעת נדבקים פוטנציאליים ואכיפת הנחיות הבידוד. 

הממשלה אישרה בנפרד גם תקנות חירום בנושא למשטרה וגם תקנות לשב"כ. תקנות המשטרה, שטרם יושמו והוקפאו כעבור יומיים על ידי בג"ץ, אפשרו לאכן טלפונים סלולריים של חולי קורונה או מי שחשודים כחולים ללא צו בית משפט. תקנות השב"כ שכוללות אמצעי מעקב נוספים כן יושמו, אך בג"ץ איים כי יקפיאן אם לא יקבלו אישור של הכנסת עד היום. אתמול ביקשה הפרקליטות מבג"ץ לבטל את הצו הזה ולהאריך את תוקף התקנות עד לדיון בכנסת ביום חמישי הקרוב.

דיון בבג"ץ, בדצמברצילום: אוהד צויגנברג

באשר לתקנות המשטרה, השופטים ציינו כי הושלמה הכנת תזכיר חוק בנושא. "לנוכח כוונה זו לקדם בדחיפות חקיקה ראשית בנושא, ובהינתן השינויים שנעשו בתקנות המשטרה ובהחלטה לפרסם את הנוהל אשר הותקן מכוחן, אנו סבורים כי לעת הזו יש להיעתר לבקשה לבטל את צו הביניים לעניין תקנות אלה", נכתב. עם זאת בג"ץ הוסיף כי "ככל שלא תקודם החקיקה הראשית כאמור, ניתן יהיה לשוב ולשקול את סוגית צו הביניים לגביהן".

בכל הנוגע לתקנות שב"כ, החליט בג"ץ כי הן "ימשיכו לעמוד בתוקפן לעת הזו, וימוצה הליך הפיקוח הפרלמנטרי לגביהן". השופטים הוסיפו כי חברי הכנסת יידרשו לתת את הדעת "לסוגיית עצם הסמכתו של השב"כ לפעול בתחום זה". כמו כן הוסיפו כי "מן הראוי להתחשב בהתפתחויות שחלו בכל הנוגע למגבלות שהטילה הממשלה על האוכלוסייה וכן ביחס להשקתה של אפליקציית 'המגן' שפיתח משרד הבריאות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ