פועל בן 30 נהרג בנפילה מגובה באתר בנייה בבאר שבע

אף שבאתרי חברת "אופק שלי" נהרגו שני פועלים בשנים האחרונות והוטלו עליהם יותר מעשרה צווי בטיחות - משרד השיכון לא נקט נגדה צעדים. הפועל הוא ההרוג ה-15 בתאונות עבודה מתחילת השנה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בבאר שבע, ארכיון
אתר בנייה בבאר שבע, ארכיוןצילום: אליהו הרשקוביץ

פועל בן 30 נהרג הבוקר (רביעי) בנפילה מגובה באתר בנייה בבאר שבע. בכך עלה ל-15 מניין ההרוגים בתאונות עבודה מתחילת השנה. התאונה התרחשה ככל הנראה במהלך התקנת מזגנים בבניין המצוי בשלבי בנייה מתקדמים. ממשרד העבודה נמסר כי יחידת פלס במשטרה חוקרת את נסיבות התאונה וכי בעקבותיה הוצא צו לסגירת האתר של חברת "אופק שלי" ל-48 שעות.

ל"הארץ" נודע כי באתרי חברת "אופק שלי" נהרגו בשנים האחרונות שני פועלים, הוגש נגדה כתב אישום והוטלו יותר מעשרה צווי בטיחות בגין ליקויים – אך רשם הקבלנים במשרד השיכון לא נקט נגדה צעדים: לפני חודש הוטל על החברה צו בטיחות בגין ליקויים שנמצאו באתר החברה באשדוד. חודשיים קודם לכן הוגש כתב אישום נגד החברה ונגד מנהל העבודה באתר בנייה של פרויקט "דמרי WEST" באשקלון שהפעילה, בגין גרימת מוות ברשלנות של עובד מפגיעת משקולות של עגורן ב-2014. דבר הגשת כתב האישום נודע רק לאחרונה, בעקבות בקשת חופש מידע שהגישה הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה.

כמו כן, בשנה שעברה התחשמל למוות עובד באתר לבניית פרויקט O-Tech במרכז אושירה בכפר סבא, שאף הוא היה באחריות החברה. לאחר התאונה הוטל צו על ליקויי בטיחות במקום. כתב אישום הוגש באותה השנה גם נגד עובדי חברה קבלנית בגין פציעת עובד באופן קשה, כשנפל מגג מחסן של חברת "אופק שלי" במועצה האזורית שער הנגב.

ד"ר הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, אמרה כי "למרות הרקורד הבטיחותי החמור של חברת 'אופק שלי', לא ננקטו נגדה צעדים משמעתיים על ידי רשם הקבלנים במשרד השיכון, וזאת בדומה לחברות קבלניות רבות להן רקורד בטיחותי חמור. גם במקרים הנדירים בהם מוגשים כתבי אישום בגין גרימת מותם של עובדים באתרי בנייה, הם בדרך כלל מוגשים בחלוף זמן רב. כך, שש שנים חלפו מעת התרחשות התאונה באתר בביצוע 'אופק שלי' ועד להגשתו עתה של כתב האישום כנגד החברה".

במשרד השיכון מסרו בתגובה: "במשרדנו לא התקבל כל מידע ממינהל הבטיחות על חברת 'אופק שלי בנייה ופיתוח בע"מ'. ללא קבלת מידע זה ממשרד העבודה, אין בסמכותו של הרשם לפעול. ככל שיועבר מידע זה ממשרד העבודה, הרשם יפעל על פי סמכותו. בשנתיים האחרונות זומנו לשימוע מספר חברות, נגד חלקן ננקטו אמצעי משמעת משמעותיים כולל התליות רישום, שלילת רישיונות וקנסות".

מכונית שנפגעה באתר הבנייה, הבוקר צילום: מוטי מילרוד

במשרד העבודה, מנגד, התנערו מאחריות להעברת המידע לרשם ומסרו: "מינהל הבטיחות הפעיל מספר כלים העומדים לרשותו במקרה זה ובין היתר ביצע עשרות ביקורי פיקוח באתרים אלו וניתנו 14 צווי בטיחות בהתאם לממצאים שהתגלו בשטח. כמו כן הוטלו עיצומים כספיים והנתונים הוזנו במערכת המשותפת למינהל הבטיחות ולרשם הקבלנים".

הבוקר אירעה תאונה נוספת באתר בנייה, כאשר קונסטרוקציית עמודי בטון גדולה קרסה באתר לבניית מרכז עסקים בראשון לציון של חברת "שובל הנדסה". איש לא נפגע בתקרית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ