היועמ"ש: יש מניעה משפטית להאריך את כהונת מ"מ פרקליט המדינה

מנדלבליט כתב לנציב שירות המדינה כי התנגד מלכתחילה למינוי דן אלדד לתפקיד, וכי בחלוף שלושה חודשים התחזקה עמדתו. בתגובה לדברים טען אלדד שהיועמ"ש מבקש להדיח אותו מכיוון שהחל לבדוק מידע בעניינו, שהעביר לו עיתונאי

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועמ"ש מנדלבליט, בינואר
היועמ"ש מנדלבליט, בינוארצילום: עופר וקנין

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כתב הערב (חמישי) לנציב שירות המדינה כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונתו של מ"מ פרקליט המדינה, דן אלדד, שאמורה להסתיים ב-1 במאי. במכתבו תקף מנדלבליט בחריפות את אלדד. לדבריו, בעבודתו של אלדד התגלו כשלים מקצועיים וערכיים, הוא הסתיר ממנו נושאים שטיפל בהם ופגישות שקיים עם שר המשפטים אמיר אוחנה, מסר לו דיווחים לא נכונים בעניין וקידם נושאים לא דחופים באופן תמוה.

דן אלדדצילום: דוברות משרד המשפטים

בתגובה לדברים טען אלדד כי היועמ"ש מבקש להדיח אותו מכיוון שהחל לבדוק מידע בעניינו, שהעביר לו עיתונאי. אלדד כתב: "לפני החג הגיעה ללשכתי פנייה מעיתונאי, העוסקת בעניינו של אביחי מנדלבליט. כדי שאוכל להשיב לפנייה ביקשתי לבחון את החומר הקיים מהעבר בנושא זה בלשכת פרקליט המדינה".

לפי אלדד, "מהחומר עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט. בימים האחרונים עדכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא בטרם אשיב לפנייה. אין לי ספק באשר למניעים לבחירה בניסוח האלים והמסולף כלפיי".

אלדד הוסיף לתקוף את מנדלבליט וכתב: "מהיום הראשון למילוי המקום עשה אביחי מנדלבליט כל דבר אפשרי על מנת לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו".

לאחר התגובה אמר עקיבא נוביק, עיתונאי חדשות 13, שאלדד התייחס לפנייה ממנו. בחשבון הטוויטר שלו כתב נוביק: "לפני חודש וחצי פניתי בשאילתא למשרד המשפטים, בקשר לסגירת תיק מנדלבליט בפרשת הרפז. השאילתא הזו הועברה גם למ"מ פרקליט המדינה דן אלדד והוא החל לבדוק אותה". לפי נוביק, "שאלתי את משרד המשפטים לגבי עילת הסגירה של תיק מנדלבליט, ובעיקר מה חשב הפרקליט דן אלדד על עילת הסגירה כשליווה את התיק. משרד המשפטים ניסו להתחמק מלהעביר לאלדד את הפנייה בטיעון שקורונה ושעת חירום. רק אחרי לחצים העבירו לו אותה".

אוחנה באירוע בחירות של הליכוד ברמת גן, בפברוארצילום: תומר אפלבאום

מנדלבליט: התנגדתי למינוי מלכתחילה

מנדלבליט התייחס במכתבו לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ לבקשת אוחנה להאריך את כהונת אלדד, שמונה בתחילת פברואר. אחת הסיבות שאותן מונה מנדלבליט במכתבו נגד הארכת המינוי היא ששר המשפטים צפוי להתחלף בקרוב בעקבות חתימת ההסכם הקואליציוני, וכי יש להותיר את שיקול הדעת בנושא לשר הבא. מנדלבליט הוסיף כי הממשלה הנוכחית היא ממשלת מעבר שלא זוכה לאמון הציבור והכנסת.

היועמ"ש הזכיר במכתבו כי התנגד למינוי אלדד מלכתחילה ושסבר שאינו מתאים לתפקיד. לדבריו, הוא הסיר את התנגדתו "משיקולי טובת המערכת", וכתב כי קיווה שאלדד יפעל "באופן ממלכתי ומערכתי". אולם, לפי מנדלבליט, בחלוף שלושה חודשים מאז מינויו התחזקה התנגדותו למינוי. "עמדתי המקורית, אשר התבססה על היכרותי עם עורך הדין אלדד ועם עבודתו, לפיה הוא איננו מתאים למלא תפקיד זה, רק התחזקה לנוכח התנהלותו בהיבטים שונים כממלא-מקום פרקליט המדינה", כתב.

מנדלבליט הוסיף כי "בתקופה זו התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו, אשר לעמדתי, אינם מותירים ספק באשר לכך שהוא אינו מתאים לכהן בתפקיד ממלא-מקום פרקליט המדינה, ושאין מקום כי ימשיך את כהונתו בתפקיד זה. על כשלים אלה למדתי בראש ובראשונה באופן בלתי אמצעי, מהעבודה המשותפת עם עורך הדין אלדד".

היועמ"ש הוסיף כי למד על הכשלים "מתוך דיווחים שקיבלתי מהמשנים לפרקליט המדינה, שהם הגורם הניהולי הבכיר ביותר בשדרת הניהול של פרקליטות המדינה, אשר מהווים בשגרה יד ימינו של פרקליט המדינה, ומגורמים בכירים נוספים בהנהלת הפרקליטות ובמערך הייעוץ המשפטי לממשלה".

לפי מנדלבליט, "אלדד הסתיר ממני נושאים מקצועיים וארגוניים בהם עסק ופגישות שקיים עם שר המשפטים, וזאת על אף שהנחיתי אותו למסור לי עדכון מלא על נושאים אלה, בשים לב לחשיבות עצמאות התביעה הכללית ולמורכבות הקשר של ממלא-מקום פרקליט מדינה עם הגורם הפוליטי אשר מחזיק בידיו את הכוח להאריך את תקופת מילוי המקום". מנדלבליט ציין כי אלדד מסר לו רק "דיווחים חלקיים, ולעיתים אף לא נכונים, כאשר נשאל מפורשות על נושאים שנדונו ביניהם".

במכתבו כתב מנדלבליט: "גם במישור הניהולי, עורך הדין אלדד כשל". לדבריו, "מאז כניסתו לתפקיד קיים שיתוק בעבודת הצוות שהיא חיונית בהנהלת הפרקליטות, כתוצאה מחוסר אמון ומנתק כמעט מוחלט בינו לבין שכבת הניהול הבכירה של פרקליטות המדינה". למעשה, ציין מנדלבליט, אלדד כלל לא מנהל את הפרקליטות, לא מכנס את הנהלת הפרקליטות וכמעט שלא משתף את חברי ההנהלה הרלוונטיים בטיפול בנושאים שבתחום אחריותם". מנדלבליט הוסיף כי אלדד בוחר לקדם נושאים שאינם דחופים ללא עבודת הכנה מסודרת וציין כי הדבר תמוה. לדבריו, הוא נמנע מלפרט במה מדובר "מפאת רגישותם הרבה והמובנת של הדברים".

אוחנה כתב בטוויטר בתגובה לדברים: "לא פגשתי הרבה פרקליטים ישרים, הגונים, ערכיים ומקצועיים כמו דן אלדד". אוחנה ציין כי אלדד לא חשש להתווכח עמו, כמו בנושא ועדת הבדיקה למח"ש שקידם, אולם "הכיר בחשיבות התיקון והבדיקה העצמית של מערכת המשפט ושל הפרקליטות". לדברי אוחנה, "מערכת המשפט מתעקשת לחרב את מעט האמון הציבורי שעוד נותר בה".

אלדד מונה לתפקידו לאחר שפרקליט המדינה שי ניצן סיים את כהונתו בדצמבר. תחילה מינה אוחנה למ"מ פרקליט המדינה את אורלי בן ארי-גינזברג, שהיתה המשנה לפרקליט מחוז מרכז. דקות לפני תחילת טקס כניסתה לתפקיד הקפיא בג"ץ את המינוי, וכעבור ימים אחדים הודיע בן ארי-גינזברג שהיא חוזרת בה מהסכמתה למלא את התפקיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ