מ"מ פרקליט המדינה פנה למבקר המדינה בבקשה לבדוק את טענותיו נגד היועמ"ש מנדלבליט

ביום חמישי הודיע מנדלבליט כי קיימת מניעה חוקתית להארכת כהונתו של ממלא המקום. בתגובה, האשים אלדד את מנדלבליט בניסיון להדיח אותו כי בדק מידע בעניינו. בסביבת המבקר אמרו כי "מבקר המדינה אנגלמן לא מתכוון לפתוח מחדש את פרשת הרפז"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט, בפברואר
מנדלבליט, בפברוארצילום: אוהד צויגנברג

ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, פנה היום (ראשון) למבקר המדינה מתניהו אנגלמן בעניין טענותיו נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. מטעמו נמסר כי "לנוכח רגישות הפנייה, אין באפשרותנו לפרט מעבר לכך". כשעה לאחר הפרסום, הבהיר אלדד כי "הפנייה אינה מכוונת לבחון היבטים פליליים. הפנייה ממוקדת בהיבטים אחרים שנוגעים לטיפול בעניינו של ד"ר מנדלבליט ולא במעשיו שלו".

מאנגלמן נמסר הערב: "הפנייה התקבלה לפני שעות אחדות במשרד מבקר המדינה. המבקר ילמד את הפנייה והפרטים לעומקם וישיב במישרין למ"מ פרקליט המדינה". מקורות בסביבת המבקר אמרו כי "על פרשת הרפז נערך כבר לפני שנים דו"ח מבקר מדינה. הדו"ח חתום וגמור, מבקר המדינה אנגלמן לא מתכוון לפתוח מחדש בנושא". המכתב שהעביר אלדד למבקר הוא באורך חצי עמוד, ובו קרא לו לפתוח בבדיקה בשל מידע חדש שהגיע אל מ"מ פרקליט המדינה.

דן אלדדצילום: דוברות משרד המשפטים

ביום חמישי הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לנציב שירות המדינה כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונתו של אלדד, שאמורה להסתיים ב-1 במאי. במכתבו תקף מנדלבליט בחריפות את אלדד: לדבריו, בעבודתו של אלדד התגלו כשלים מקצועיים וערכיים, הוא הסתיר ממנו נושאים שטיפל בהם ופגישות שקיים עם שר המשפטים אמיר אוחנה, מסר לו דיווחים לא נכונים בעניין וקידם נושאים לא דחופים באופן תמוה.

בתגובה לדברים טען אלדד כי היועמ"ש מבקש להדיח אותו מכיוון שהחל לבדוק מידע בעניינו, שהעביר לו עיתונאי. אלדד כתב: "לפני החג הגיעה ללשכתי פנייה מעיתונאי, העוסקת בעניינו של אביחי מנדלבליט. כדי שאוכל להשיב לפנייה ביקשתי לבחון את החומר הקיים מהעבר בנושא זה בלשכת פרקליט המדינה".

לפי אלדד, "מהחומר עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט. בימים האחרונים עדכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא בטרם אשיב לפנייה. אין לי ספק באשר למניעים לבחירה בניסוח האלים והמסולף כלפיי".

לאחר התגובה אמר עקיבא נוביק, עיתונאי חדשות 13, שאלדד התייחס לפנייה ממנו. בחשבון הטוויטר שלו כתב נוביק: "לפני חודש וחצי פניתי בשאילתא למשרד המשפטים, בקשר לסגירת תיק מנדלבליט בפרשת הרפז. השאילתא הזו הועברה גם למ"מ פרקליט המדינה דן אלדד והוא החל לבדוק אותה". לפי נוביק, "שאלתי את משרד המשפטים לגבי עילת הסגירה של תיק מנדלבליט, ובעיקר מה חשב הפרקליט דן אלדד על עילת הסגירה כשליווה את התיק. משרד המשפטים ניסו להתחמק מלהעביר לאלדד את הפנייה בטיעון שקורונה ושעת חירום. רק אחרי לחצים העבירו לו אותה".

ביום שישי, בתגובה לכך, פנו בכירים בפרקליטות המדינה במכתב לאלדד ובו גינו בחריפות את המתקפה שלו על מנדלבליט. "אנו מזועזעים מכך שבמקום להתייחס לטענות לגופן, בחרת להטיל רפש ביועץ המשפטי לממשלה ובמניעיו להתנגד להארכת המינוי שלך, תוך פרסום יזום של בדיקה שאתה עורך על פי הודעתך", כתבו לו הבוקר הגורמים החתומים על המכתב, בהם חברי ההנהלה הבכירה של הפרקליטות, פרקליטי מחוזות, מנהלי מחלקות והמשנים לפרקליט המדינה נורית ליטמן, מומי למברגר, אורית קוטב וליאת בן ארי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ