נתניהו: התערבות בג"ץ בהסכם הקואליציוני תגדיל את הסיכוי שניגרר לבחירות

בג"ץ דן היום בעתירות נגד ההסכם בין הליכוד לכחול לבן. ראש הממשלה הוסיף כי לא ראוי שהשופטים יתערבו בשאלה מי ינהיג את העם, בעקבות הדיון אתמול שעסק בשאלת הטלת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במשרד ראש הממשלה, במארס
נתניהו במשרד ראש הממשלה, במארסצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר הערב (שני) כי התערבות של בג"ץ בהסכם הקואליציוני "יכולה להגדיל את הסיכוי שניגרר לבחירות רביעיות". את הדברים אמר לאחר שהיום ואתמול דנו שופטי בית המשפט העליון בעתירות שהוגשו נגד ההסכם בין הליכוד לכחול לבן ונגד הטלת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים,

"בדמוקרטיה העם קובע מי יוביל את העם, נבחרתי ברוב קולות. המפלגה בראשותי קיבלה יותר קולות מכל מפלגה אחרת - רוב עצום בעם רוצה שאוביל את הממשלה ויש רוב עצום בכנסת שרוצה את זה וכך צריך להיות. לא מן הראוי שגורם כלשהו, לא פקידות ולא בית המשפט, יתערב בדבר הבסיסי הזה", אמר ראש הממשלה במסיבת עיתונאים. "ההסכם בינינו לכחול לבן נבנה בקפידה, בזהירות רבה מאוד, באחריות רבה מאוד, וערעור שלו יכול להגדיל את הסיכוי שניגרר לבחירות רביעיות. מקווה שבג"ץ לא יעשה את זה".

נשיאת העליון חיות בדיון בבג"ץ, היוםצילום: אורן בן חקון

בדיון בבית המשפט העליון היום, 11 שופטי בג"ץ מתחו ביקורת על העותרים נגד ההסכם הקואליציוני ואמרו כי בשלב זה אין הצדקה לפסילתו, שכן החקיקה המתחייבת ממנו טרם קודמה. "אנחנו צריכים לעשות ביקורת על חוק שאולי מתכוונים לחוקק?", תהה השופט מני מזוז, והנשיאה אסתר חיות הוסיפה: "אם היה מוסכם לחוקק חוק שלפיו הדמוקרטיה מתאבדת, אולי היה מקום להתערב בשלב טרום־חקיקתי".

עם זאת, השופטים הסתייגו מכמה מהסעיפים בהסכם, ובהם זה הקובע כי המינויים הבכירים בשירות המדינה יוקפאו לחצי שנה. "מה הקשר בין הקורונה למינוי מפכ"ל?", תהתה חיות. לדברי מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות, סעיף זה "נוגד את המשפט המינהלי, החוק הקיים ועצמאות ראשי מערכת האכיפה".

בדיון אתמול הסכימו המשתתפים כי חוק יסוד הממשלה מונע את הרכבת הממשלה על חבר כנסת נאשם בפלילים רק לאחר הרשעה בעבירה שיש עמה קלון. העותרים טענו כי שני פסקי דין של בג"ץ מונעים את העברת המנדט לנתניהו: הראשון הוא פסק דין מ-1993 שבו נקבע כי על ראש הממשלה דאז יצחק רבין לפטר את השרים אריה דרעי ורפאל פנחסי בשל כתב אישום נגדם; בשני, מ-2013, הוציא בג"ץ צו המעביר מתפקידו את ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו ואת ראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר המואשמים בפלילים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ