נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת קבע בשבוע שעבר כי רופא ילדים שהורשע בעבר בהחזקה של חומר פדופילי במחשבו ובהפצתו באינטרנט, יוכל לכהן כמפקח על שירותי בריאות התלמיד. השופטים קיבלו את העתירה שהגיש הרופא, ד"ר אברהם ברקאי, לאחר שנציב שירות המדינה פסל את זכייתו במכרז, וקבעו כי החלטתו "אינה סבירה". שר החינוך רפי פרץ אמר הבוקר (רביעי) כי יפעל למנוע את חזרתו של ברקאי למוסדות חינוך, והפרקליטות מתכוונת לערער על החלטת ביה"ד לעבודה ולבקש את עיכוב ביצועה.

פרץ צייץ בעמוד הטוויטר שלו: "אדם מורשע בעבירות מין לא ייכנס בשערי אף מוסד חינוכי. נקודה. אני עובד מול משרד הבריאות ומשרד המשפטים כדי לוודא את זה". ברקאי הורשע ב-2011 בהחזקת כ-190 אלף חומרים פורנוגרפיים והפצתם, ונידון ל-18 חודשי מאסר בפועל. בעקבות ערעור שהגיש הופחת עונשו לשישה חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי, קנס ופיקוח שירות מבחן למשך שנה וחצי.

בשנה שעברה קבע הנציב בתום שימוע כי ברקאי לא יוכל לכהן בתפקיד, בטענה ש"המשרה המוכרזת אמנם אינה כוללת טיפול קליני בילדים, אולם ליבתה הנה פיקוח על שירותי התלמיד וחלק ממטלותיה מתבצעות בשטח בית הספר ובמהלך יום הלימודים". לדברי הנציב, "זיקה זו בין נושא המשרה המוכרזת, וזאת בשים לב לאופי העבירות בגינן הורשע ד"ר ברקאי, עלולה במידה רבה לפגוע בתדמית שירות המדינה ובאמון הציבור במוסדותיה".

הרכב בראשות השופטת אורית יעקבס כתב בהחלטתו כי הנציב לא התחשב בזמן הרב שחלף מזמן ביצוע העבירות שבהן הורשע ברקאי, וכן ציין את העובדה שלא חזר עליהן מאז. השופטים התייחסו לביקורת שעלולים להשמיע הורים ומורים, וכתבו כי הדבר לא צריך להוות שיקול בהחלטה. "דווקא השילוב בין אופי העבירות בהן הורשע התובע, עם אופי התפקיד בו זכה, ובשילוב ערך השיקום החשוב, הזמן הרב שחלף מאז ביצע התובע את העבירות בהן הורשע והעובדה שלא חזר עליהן - הם שיקולים כבדי משקל אשר בהחלט יכלו, ובקלות רבה, לשמש מענה הולם למתלהמים הפוטנציאליים", נכתב.

השופטים הוסיפו כי מעדותו של ברקאי עלתה "חרטה על מעשיו וגם הבנה על הדופי שיש בהם", וביקרו את הנציב שלא התייחס לכך בהחלטתו, "עובדה שגם בה היה כדי לחזק את קביעתנו בדבר חוסר סבירותה". השופטים אף חייבו את נציבות שירות המדינה לשלם לברקאי הוצאות משפט ושכר עורך דין.

במסגרת תפקידו ברקאי אמור לערוך ביקורים בבתי ספר על מנת לפקח על הכשרת מורים. התפקיד אף כולל פיקוח על מתן השירות בבתי הספר באמצעות איסוף מידע ממוחשב ופענוחו, בניית תוכניות עתידיות, פיקוח על עבודת אחיות וביקורים בבתי ספר לשם הכשרת מורים.

לאחר הגשת כתב האישום המשיך רופא הילדים לעסוק בתפקידו במרפאת נווה שאנן בחיפה השייכת לקופת חולים מאוחדת. זאת לאחר שוועדת המשמעת של משרד הבריאות קבעה כי הרופא יוכל להמשיך בעיסוקו, לרבות קבלת מטופלים, בתנאי שהביקור ייעשה בליווי של אחד ההורים או אחות קופת החולים. בעקבות קובלנה שהוגשה לוועדת המשמעת, החליטה הוועדה להאריך את ההגבלה, אולם מנכ"ל משרד הבריאות החליט שלא לקבל את ההמלצה והתלה את רישיונו של הרופא לתקופה של שישה חודשים או עד לסיום ההליך הפלילי.

ב-2016 החליטה הוועדה המיוחדת על פי חוק העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים להעניק לו פטור מלא מאיסור העיסוק. ב-2018 ועדת הבוחנים בחרה בברקאי פה אחד לתפקיד חרף הרשעותיו, ושנה לאחר מכן פסל הנציב את זכייתו במכרז. בעבר פסל הנציב את ברקאי בשני מכרזים נוספים שנבחר בהם: פעם אחת בשל טענה כי קיים קשר בין העבירות שביצע לבין התפקיד, ופעם נוספת לאחר שקבע כי הרופא שיקר בהצהרתו בכך שלא דיווח על עברו הפלילי.

המועצה לשלום הילד מסרה: "אי אפשר לסבול את המחשבה שאדם שהורשע בהחזקת חומרים פדופיליים ימונה לתפקיד של אחראי לבריאותם הפיזית והנפשית של ילדים. אסור להשאיר את ההחלטה המעוותת הזו על כנה, ולכן המועצה תבקש להצטרף כידיד בית המשפט לערעור שתגיש הפרקליטות על החלטת בית הדין בנצרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ