אוחנה ערער על החלטת השופט מזוז שלא לפסול עצמו מדיון בכהונת דן אלדד

שר המשפטים כתב לנשיאת העליון כי סירוב השופט לפסול עצמו מלדון בעתירה נגד הארכת כהונת מ"מ פרקליט המדינה "פוגע בטוהר ההליך המשפטי ומקים חשש לפגיעה אנושה במראית פני הצדק"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה בבנייני האומה, בפברואר
אוחנה בבנייני האומה, בפברוארצילום: אוהד צויגנברג
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיש הבוקר (רביעי) ערעור לנשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, על החלטתו של השופט מני מזוז שלא לפסול את עצמו מלדון בעתירה נגד הארכת כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד. כהונתו הזמנית של אלדד הסתיימה בשבוע שעבר, ומזוז הוציא צו שמונע את הארכתה או מינוי אדם אחר לתפקיד במשך שבועיים.

אוחנה כתב בערעור, שהגיש באמצעות עורך הדין שמחה רוטמן ממשרד רוטמן-לב, כי סירובו של מזוז לפסול עצמו "פוגע פגיעה ממשית בטוהר ההליך המשפטי". השר ציין בערעור כי מזוז התבטא בעבר בעניין סמכויותיו של שר המשפטים אל מול היועץ המשפטי לממשלה "באופן פומבי וחריג", ולכן לעמדתו - הדבר "מונע ממנו לעסוק בעתירה באופן בלתי תלוי ואובייקטיבי".

השופט מזוז בבית המשפט העליון, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

אוחנה התייחס גם לתשובתו של מזוז לבקשת הפסילה הראשונית, שבה אמר כי הביקורת שמתח בנובמבר על "שר לעומתי למערכת" היתה כללית ולא כוונה באופן נקודתי לאוחנה. "התייחסותו של מזוז לטענה כי דבריו מכנס חיפה 'לא התייחסו באופן ספציפי למבקש או לפעולה או החלטה קונקרטית שלו' אינם משקפים את המציאות העובדתית ורחוקים מתיאור אותנטי של האמת", כתב השר בערעור.

אוחנה טען עוד בערעור כי ההחלטה של מזוז על דחיית בקשת הפסילה פורסמה בכלי התקשורת עשרים דקות לפני שנשלחה "לבא כוח המערער באמצעות הפקס", כלשונו. לפי השר, "כל אחת מהעילות, ובוודאי שהצטרפותן, מקימים חשש ממשי אובייקטיבי למשוא פנים, ואף לפגיעה אנושה במראית פני הצדק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ