מבקר המדינה הודיע לאוחנה שלא יבדוק את התנהלות מנדלבליט והפרקליטות

אוחנה ביקש מאנגלמן לפתוח בבדיקה מקיפה בנוגע להתנהלות מנדלבליט בפרשת הרפז, אולם לא הציג בפניו מידע חדש. שר המשפטים גם ביקש לבדוק את הפרקליטות בטענה ל"פגיעה באמון הציבור" בה

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט ואוחנה באירוע של משרד המשפטים, בנובמבר
מנדלבליט ואוחנה באירוע של משרד המשפטים, בנובמברצילום: מוטי מילרוד

‏מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הודיע היום (שני) לשר המשפטים אמיר אוחנה שלא יפתח בבדיקה בעניינו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט או בעניין הפרקליטות. המבקר הוסיף כי יעביר את טענות אוחנה לעיון החטיבה הרלוונטית במשרד מבקר המדינה.

אוחנה נפגש אתמול עם אנגלמן וביקש ממנו לפתוח בבדיקה מקיפה בנוגע להתנהלות הפרקליטות ומנדלבליט, לנוכח מה שהגדיר כפגיעה באמון הציבור בהם. בפגישה הציג אוחנה לאנגלמן כמה נושאים, ובהם חלקו של מנדלבליט בפרשת הרפז והדלפות שמקורן, לטענת השר, במשרד המשפטים. אוחנה צפוי לעזוב בקרוב את משרד המשפטים והוא מתמודד בימים אלה על תפקיד השר לביטחון הפנים.

אנגלמן בבנייני האומה בירושלים, בפברוארצילום: אוהד צויגנברג

אתמול פורסם ב"הארץ" כי אנגלמן סבור שאין צורך בבדיקה נוספת בנוגע לפרשת הרפז, שכן קודמיו בתפקיד כבר עסקו בפרשה ודו"ח מקיף עליה פורסם. למבקר לא הוצג מידע חדש בעניין, שכן אנשי המשרד נחשפו כבר אז להקלטות מלשכת הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי - ובהן הקלטות שיחות עם מנדלבליט, שהיה הפרקליט הצבאי הראשי. ביום שישי פרסמה אילה חסון בחדשות 13 ציטוטים מהקלטה של שיחה בין מנדלבליט לאשכנזי. מהציטוטים עולה לכאורה כי מנדלבליט אמר לאשכנזי: "אני אסגור לך את העניין. אני אדאג ששוקי למברגר (המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן, בתקופה ההיא) יהיה, ויטה את הכף לטובתנו".

הפרקליטות טענה כי לא היתה יכולה להשתמש בהקלטות השיחות משום שנעשו בהקלטת סתר, אולם אתמול דיווחה חסון בחדשות 13 כי בפרקליטות היו מודעים לתוכן השיחה או לפני שידעו שלא ניתן להשתמש בה כראיה. לפי הדיווח, הפרקליטה המלווה בפרשה, טוני גולדברג, שלחה בדואר אלקטרוני את תמליל השיחה לפרקליט המדינה באותו זמן, שי ניצן, ואילו הפרקליטות גילתה שמדובר בהקלטת סתר רק כשמנדלבליט נחקר בפרשה. בתגובה לפרסום היום חזרה הפרקליטות על עמדתה כי היא לא ידעה שמדובר בהקלטת סתר עד לחקירת מנדלבליט, והוסיפה: "במייל שפורסם נערכו שינויים שונים ואין אלא לתמוה על כך. לדוגמה, שונו הנמען, התאריך וכן הפרשנות שניתנה לתוכנו שאינה תואמת את כוונתו".

הדיווחים האחרונים בפרשה מגיעים על רקע הפרסום ב"הארץ" כי נתניהו פעל באמצעות שליחים כדי להשיג את חומרי החקירה בפרשת הרפז, בניסיון להביך את מנדלבליט לקראת פתיחת משפטו של ראש הממשלה.

וינשטיין ומנדלבליט בטקס חילופי היועמ"ש, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

ב-2010 פתח מבקר המדינה אז, מיכה לינדנשטראוס, בבדיקה בנוגע לפרשת הרפז. מחליפו, יוסף שפירא, פרסם בראשית 2013 דו"ח חריף על הפרשה, ובהמלצתו הורה היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין לפתוח בחקירה פלילית נגד המעורבים בה. באותה שנה מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את מנדלבליט למזכיר הממשלה. לאורך 2014 הוא נחקר ארבע פעמים, בחשד שלא דיווח לרשויות החקירה כי "מסמך גלנט" נמצא ברשות אשכנזי ושהעביר מידע שמסר לו וינשטיין על החקירה לרמטכ"ל ולעוזרו, ארז וינר. המשטרה אף המליצה להעמיד לדין את מנדלבליט על הפרת אמונים ושיבוש הליכים.

וינשטיין, שבחן אף הוא את ההקלטות מלשכת הרמטכ"ל, החליט לסגור את התיק נגד מנדלבליט - באופן חריג, מבלי לציין את עילת הסגירה. ההחלטה, הסביר, נבעה מ"קשיים ראייתיים מסוימים להוכחת ביצועה של העבירה ברמת ההוכחה הנדרשת במשפט פלילי, בעיקר במישור הוכחת היסוד הנפשי". לדבריו, "מכלול נסיבות האירוע כולו, ובעיקר העובדה שמנדלבליט עשה את המעשה הנכון (דיווח כי אשכנזי מחזיק במסמך) כבר למחרת היום והעובדה שלא נגרם נזק קונקרטי לחקירה, מוביל למסקנה כי אין הצדקה להגיש נגדו כתב אישום בגין האירועים המתוארים".

בהחלטתו ביקר וינשטיין את מנדלבליט על כך ששינה את גרסתו כמה פעמים בחקירותיו. הוא אף פנה לנתניהו והציע לו לשקול להדיח את מזכיר הממשלה מתפקידו. היועץ תיאר את התנהגותו של מנדלבליט בפרשת הרפז כ"בעייתית", והוסיף כי הוא "ניסה להצדיק התנהגותו גם במחיר של היתפסות לאמירות שקשה שלא לראות בהן משום אמירות החוטאות לאמת" ולכן "יש להטיל דופי באמינותו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ