נציג מח"ש בביהמ"ש: אסור היה לשוטר לירות סמוך לרגלו של טקה, זה לא מערבון

בפתיחת שלב ההוכחות במשפטו של השוטר, המואשם בגרימת מוות ברשלנות, אמר נציג המחלקה לחקירות שוטרים: "השוטר לא היה בסכנת חיים, שוטר מן היישוב לא אמור לירות אל הרצפה. הוא יצר סיכון אדיר"

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביו של טקה עם בני משפחה נוספים, בדיון בבית המשפט בפברואר
אביו של טקה עם בני משפחה נוספים, בדיון בבית המשפט בפברוארצילום: רמי שלוש

נציג המחלקה לחקירות שוטרים העיד היום (ראשון) בבית משפט השלום בחיפה בדיון שפתח את שלב ההוכחות במשפטו של קצין המשטרה שירה למוות בסלומון טקה. הוא תיאר את השתלשלות האירועים ואמר כי נשקפה "סכנה מסוימת" לשוטר, אולם הבהיר כי הוא ירה בניגוד לפקודות.

הקצין, שמושעה מהמשטרה, מואשם בגרימת מוות ברשלנות, ואם יורשע יוטל עליו עונש של עד שלוש שנות מאסר. הדיון התקיים תחת אבטחה כבדה של אנשי משטרה ומשמר בתי המשפט, ואליו הגיעו בני משפחתו של טקה. בתחילת הדיון הודיע השופט זאיד פלאח כי בשל ההגבלות שהוטלו בעקבות משבר הקורונה, נדחה ביקורו בזירת הירי בקרית חיים לחודש הבא.

"מדובר באירוע לילה מהיר ונמהר", אמר נציג מח"ש, עו"ד רונן יצחק, בנאום הפתיחה בדיון ותיאר את שאירע באמצעות תצלומים מזירת התקרית. "זה אירוע שהתרחש במשך דקות ספורות, אירוע שהוא טרגדיה גדולה לכל הצדדים ובעיקר למנוח ולמשפחתו. באותו ערב הנאשם, שמשרת במשטרה, נמצא בפארק כשהוא לא בתפקיד עם משפחתו ולימד את בנו הקטן לרכוב על אופניים", אז לדברי יצחק הוא העיר לנערים ולטקה לאחר שהיה עד לסחיטה מצדם.

הוריו של סלומון טקה, בינוארצילום: אמיר לוי

מעיין כהנא, ראש צוות במח"ש שניהלה את החקירה, נשאלה בעדותה לאחר מכן האם הסיבה שהשוטר פנה לנערים היא סחיטתו של קטין בידי בן דודו של טקה על רקע הזמנת סמים בהוראת טקה עצמו, והשיבה: "למיטב זכרוני כן".

עו"ד יצחק תיאר כי לאחר שהקצין העיר להם, הם התווכחו איתו בטענה שתעודת השוטר שלו מזויפת וכך גם האקדח שברשותו, והחלו להקניט אותו וליידות לעברו אבנים, ששתיים מהן פגעו בו. לדברי נציג מח"ש, אז התקשר השוטר לעמיתיו וביקש לשלוח סיוע למקום, ובשלב מסוים ירה ירייה בודדת סמוך לרגלו של טקה. "אין ספקות שהנאשם ירה ירייה אחת בודדת סמוך מאוד לרגליו של המנוח", אמר יצחק. "הקליע פוגע באספלט, מתפצל וליבת הכדור חדרה לבית השחי של המנוח".

השופט פלאח שאל את יצחק האם השוטר ניסה לכוון לאוויר, ונענה בשלילה. "לא, לא בשום שלב", השיב עו"ד יצחק, "פעולות ההחייאה לא צלחו. המזל לא שרה על אף אחד בפארק הזה באותו יום. זה מקרה נדיר, נכון, אבל הוא נדיר כי אין מקרים כאלה מכיוון שפקודות המשטרה קובעות באופן חד-משמעי שלא יורים לרצפה, איש לא יורה על הרצפה. המינימום של המינימום הוא בירי אזהרה בזוית מסוימת. לא יורים כך. האם שוטר מן היישוב היה פועל כך? התשובה היא חד-משמעית לא".

השופט שאל עוד האם כאזרח היה רשאי השוטר לירות במקרה שחש סכנה כתוצאה מזריקת אבנים, וגם על כך השיב נציג מח"ש בשלילה. "ודאי שלא, אסור לבן אדם לירות כך, אנחנו לא במערבון", ענה עו"ד יצחק. "הסיכון שאתה יוצר הוא אדיר, ובוודאי לא יורים על אספלט. לידו היתה חורשה".

עו"ד יצחק אמר כי טקה גם כן יידה אבנים לעבר השוטר. בתגובה שאל השופט האם אחת האבנים היתה יכולה לפגוע בראשו של השוטר אם היתה מושלכת עשרה ס"מ גבוה יותר, ולכן השיב יצחק בחיוב. "נכון", אמר נציג מח"ש. "אנחנו לא טוענים שהוא לא היה בסכנה, הוא היה בסכנה מסוימת, אבל לא בסכנת חיים. היה מותר לו לירות רק ירי אזהרה לאוויר לפי הפקודות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ