מנדלבליט בטקס חילופי שר המשפטים: נשמור על הצדק גם אם ינסו לפגוע בעבודתנו

השר הנכנס ניסנקורן: אשמור על עצמאות הרשות השופטת. אעשה סוף לתופעה שבה שומרי סף נדרשים להסתובב עם מאבטחים ■ השר היוצא אוחנה: "מערכת המשפט מכוילת להגן על עוצם ידה יותר משהיא מכוילת להגן על אמון הציבור בה"

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט, ניסנקורן ואוחנה, היום במשרד המשפטים
מנדלבליט, ניסנקורן ואוחנה, היום במשרד המשפטיםצילום: שלומי אמסלם/לע"מ

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בירך היום (שני) את חבר הכנסת אבי ניסנקורן לרגל כניסתו לתפקיד שר המשפטים בטקס חילופי השרים במשרד, ואמר לו: "ישנם אתגרים רבים שניצבים לפתחך ואנחנו כאן כדי לסייע לך. דרכנו היא אחת - דרך המשפט והצדק. גם כשהרוחות סוערות בחוץ, גם כשמנסים להסיט אותנו מדרכנו, מעלים טענות כזב ומנסים לפגוע בעבודתנו, זוהי דרכנו".

ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות לשעבר, נחשב סדין אדום בליכוד ובקרב מצביעי ימין, וראש הממשלה בנימין נתניהו אף ניהל קמפיין שמזהיר את הציבור מפני מינויו לתפקיד שר האוצר. גם אחרי הבחירות הטילו בליכוד וטו על מינויו לתפקיד שר המשפטים, אלא שברגע האמת ויתרו תמורת שורה של הבנות עם השר המיועד. לצפייה בטקס המלא:

ניסנקורן אמר בנאומו: "ביקורת ציבורית על החלטותיה של הרשות השופטת היא עמוד תווך בדמוקרטיה שלנו. חוסנה וחוזקה של מערכת המשפט הן בסיס יסוד לחוסה וחוזקה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אלה מוסכמות יסוד. כל מי שחשובה לו זהותה של ישראל ישמור ויגן על עצמאותה של הרשות השופטת, וכך בכוונתי לעשות... מערכת משפט איתנה ועצמאית היא תנאי יסוד לדמוקרטיה, לחירות האישית של כל אחד מאיתנו".

שר המשפטים הנכנס אמר עוד: "יש לי אמון מלא בבית המשפט העליון, ביועץ המשפטי לממשלה ובפרקליטות, אשר עושים מלאכתם נאמנה... אתם עושים תפקידכם ללא מורא. התופעה שבה שומרי הסף נדרשים להסתובב עם מאבטחים עקב איומים על חייהם היא בלתי נסלחת ואעשה הכל כדי להעלימה".  

השר היוצא, אמיר אוחנה, אמר בנאומו כי הליקויים שעליהם התריע במערכת המשפט עם כניסתו לתפקיד טרם תוקנו. "התיקון הכל כך נדרש בתביעה הכללית ובפרקליטות לא קרה, כי המערכת, היום לפחות כבעבר – מכוילת להגן על עוצם ידה יותר משהיא מכוילת להגן על אמון הציבור בה", אמר. "זה מצער אותי מאוד, אך אני יודע שיום יבוא, והלוואי שהדבר לא יצמח מתוך משבר עמוק, והדברים ייראו אחרת".

מנדלבליט ואוחנה, היום בטקס צילום: שלומי אמסלם/לע"מ

אוחנה הוסיף כי "הציבור הישראלי כולו זקוק למערכת משפטית הנהנית מאמון הציבור, אמון אותנטי ולא מעושה – הנובע מפתיחותה של המערכת ולא מהסתגרותה, מהבנה שאור השמש הוא המחטא הטוב ביותר כדברי השופט ברנדייס, ולא חשכת האפלה. מערכת המשפט חשובה מדי לתפקוד מיטבי של חברה דמוקרטית, מכדי שנתקפל כל אימת שמהדהדת אותה זעקת סרק נושנה על 'קץ הדמוקרטיה'. לא לקץ הדמוקרטיה אנו מייחלים, אלא לחיזוקה".

בטקס התייחסה מנכ"לית המשרד, סיגל יעקבי, שמונתה בידי אוחנה, לירידה באמון הציבורי במשרד וביחידות הכפופות לו, אמרה כי זהו אחד האתגרים המרכזיים העומדים בפני אנשי המשרד. היא הדגישה כי זהו "חלק מהשחיקה באמון הציבור במוסדות השלטון בכלל ובמערכת המשפט בפרט".

ניסנקורן ואוחנה בטקס חילופי השרים, היוםצילום: שלומי אמסלם/לע"מ

לדברי יעקבי, "השחיקה באמון הציבור אין משמעה שמשרדי הממשלה היום טובים פחות, אך עובדה זו כשלעצמה אינה פוטרת אותנו מלהיות קשובים יותר לרחשי הלב של הציבור. משטר דמוקרטי מבוסס על יחסי גומלין בין השלטון ומוסדותיו לאזרחים, יחסים הדורשים אמון לצד ספקנות וביקורתיות. לכן, השחיקה באמון מחייבת אותנו להיות קשובים יותר לציבור. לשמוע, להקשיב, להפנים ולהגיב. להיות פתוחים יותר לביקורת ולא להדוף אותה".

בשבוע שעבר התלונן מנדלבליט במשטרה על איומים והטרדות שהופנו כלפיו, "שנעשו ככל הנראה באופן מאורגן", כך לפי הודעת משרד המשפטים. הוא מסר עדות בעניין לאחר שנשלחו אליו הודעות כגון "תתאבד", "אתה פגיע" ו"נגיע אליך", לאחר שבקבוצות של פעילי ימין הופצה קריאה להטריד אותו. אחת הפעילות הפיצה בקבוצה "מחזקים את נתניהו" את מספר הטלפון של היועץ וכתבה: "תתחילו להציק לו, לשאול אותו על הקלטות, טמטמו אותו".

בשיחות סגורות באחרונה אמר מנדלבליט כי אוחנה וממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, מנסים "להפיל" אותו, וכי אינו שולל מעורבות של ראש הממשלה בנימין נתניהו במאמצים אלה. היועץ הכחיש פרסום זה. 

בפברואר דיווח "הארץ" כי אנשיו של נתניהו אוספים מידע שלילי על היועץ כדי להביך אותו, וכי ראש הממשלה ביקש להיחשף לחומרי החקירה בפרשת הרפז. ב-24 במאי, יום ראשון הקרוב, ייפתח משפטו של נתניהו על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, ובהמשך יידרש מנדלבליט להכריע אם לפתוח בחקירה בעניין המניות שהחזיק בחברת SeaDrift.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ