ארדן: מינוי מפכ"ל בישראל הפך למשימה כמעט בלתי אפשרית, גל הירש עבר עינוי דין

השר לביטחון הפנים היוצא מחה על סיכול מינויו של הירש לתפקיד המפכ"ל ב-2015, וקרא ליועמ"ש לסגור את התיק נגדו. השר הנכנס אוחנה הריע לדברי שר המשפטים לשעבר משה ניסים, שקרא "לפרק את הוועדות למינוי בכירים"

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן ואוחנה במשרד לביטחון הפנים, היום
ארדן ואוחנה במשרד לביטחון הפנים, היוםצילום: אמיל סלמן

השר לביטחון הפנים היוצא, גלעד ארדן, אמר היום (שני) בטקס חילופי השרים במשרד כי "מינויי מפכ"ל בישראל הפכו למשימה כמעט בלתי אפשרית". הוא מחה על סיכול מינויו של גל הירש למפכ"ל המשטרה ב-2015 בשל פתיחת חקירות פליליות נגדו, וקרא ליועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק האחרון שנותר בעניינו. "אף אדם לא צריך לעבור עינוי דין של חמש שנים ולשלם מחיר כה כבד על הסכמתו לשמש בתפקיד ציבורי", אמר ארדן.  

החקירה נגד הירש נפתחה בספטמבר 2015, לאחר שארדן החליט למנותו למפכ"ל כאדם שבא מחוץ לשורות המשטרה, ברקע עבירות המין שיוחסו לבכירי הארגון. ימים ספורים לאחר מכן, נמצא נגדו חומר מודיעיני שכלל בקשה של גיאורגיה לחיקור דין (גביית ראיות) בחשד למתן שוחד לשר ההגנה הגיאורגי בתמורה לזכייה במכרזים במדינה. בנוסף, הירש והחברה שבראשה עמד, "דיפנסיב שילד", נחשדו בעבירות נוספות של מיסוי והלבנת הון. בעקבות כך, החליט היועמ"ש דאז יהודה וינשטיין לבדוק את הטענות, דבר שהוביל להסרת מועמדותו של הירש לתפקיד המפכ"ל. בהמשך הפכה הבדיקה נגדו לחקירה. ארבע שנים לאחר מכן, באוגוסט האחרון, הודיעה המשטרה כי תיק השוחד נגדו נסגר בשל קשיים ראייתיים ומשפטיים, אולם המליצה להעמידו לדין בגין העלמות מס בשווי עשרות מיליוני שקלים.

בדבריו היום במשרד לביטחון הפנים, אמר ארדן כי כשבחר בהירש למפכ"ל בתחילת הקדנציה, הוא קיווה "לחולל במשטרה את השינויים שרציתי". לדבריו, "המינוי התקבל בעצה אחת עם ראש הממשלה וזכה לתמיכה ציבורית, אולם לאחר ההכרזה נפתחו כנגד גל שורה של חקירות פליליות שהסתיימו לאחרונה בקול ענות חלושה או שלא הסתיימו עד עצם היום הזה, מה שהביא כמובן לצערי לסיכול המינוי. זהו עוול מטורף כלפי קצין גיבור שסיכן חייו למעננו. אני מצר על כך מאוד וסבור שהפרשה הזו חייבת להסתיים היום".

מ"מ המפכ"ל מוטי כהן, היום בטקס חילופי השריםצילום: אמיל סלמן

מאז סיום כהונתו של רוני אלשיך בדצמבר 2018, אין מפכ"ל קבוע למשטרה. מוטי כהן מונה אז לממלא מקום המפכ"ל והוא מכהן בתפקיד זה כשנה וחצי בעקבות התמשכות מערכות הבחירות. לפני הבחירות האחרונות בחן ארדן אפשרות למנות בכל זאת מפכ"ל קבוע לתפקיד ואף קיבל לכך אישור מיוחד מהיועץ המשפטי לממשלה, אולם לבסוף חזר בו, עקב מה שכינה "הערמת קשיים משפטיים וסירוב ועדת גולדברג (הוועדה המייעצת למינוי בכירים) לבדוק כמה מועמדים".

היום הביע ארדן תקווה כי "עם התרת הפלונטר הפוליטי שחווינו בשנה וחצי האחרונות, תוכל ממשלת ישראל למנות סוף סוף מפכ"ל קבוע למשטרת ישראל בתקווה שהמערכת המשפטית לא תציב שוב מכשולים".

אמיר אוחנה, היום בטקס במשרד לביטחון הפניםצילום: אמיל סלמן

בטקס נאם גם ‏שר המשפטים לשעבר, משה ניסים, ותקף בין השאר את הוועדה המייעצת למינוי בכירים, שבה היה חבר בעבר. הוא אמר כי "השר צריך להחליט ולא לעבור את כל הוועדות האלה שיש להן שיקולים זרים. שר לא צריך לעבור את כל הביורוקרטיה הזאת. צריך לפרק את כל הוועדות האלה. יהיה יותר טוב ויותר נקי. זה לא חוקתי". למשמע דבריו הריע לו השר לביטחון הפנים הנכנס, אמיר אוחנה, והוביל את מחיאות הכפיים בקהל. 

ליצמן על הטיפול במשבר הקורונה: פעלנו חזק מדי

היום נערך גם טקס לחילופי שרים במשרד הבריאות. השר היוצא יעקב ליצמן אמר כי הסיבה לכך שיש עלייה קלה בלבד במספר הנדבקים בקורונה היא "בגלל הבידודים שעשינו, בגלל הזהירות שעשינו, אולי לפעמים מדי חזק, אבל עשינו דברים טובים והתוצאות מיוחדות, מיוחדות". 

ליצמן ואדלשטיין, היום בטקס במשרד הבריאותצילום: דוברות משרד הבריאות

הוא פנה למחליפו בתפקיד, יולי אדלשטיין, ואמר כי כעת יש לשמור שלא יהיה גל נוסף של תחלואה בחורף הבא. "בעצם המבחן זה בשבוע הבא, עוד שבועיים, אפילו סוף השבוע הזה", אמר ליצמן. "חלילה וחס שלא תהיה הדבקה חוזרת. מקווה שלא. ברור שאנחנו צריכים להיות זהירים".

אתמול אמר ליצמן בראיון לכאן ב' כי הממשלה הפגינה "בהלת יתר" לנוכח מגפת הקורונה, וכי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, "נענה לפחדים" של מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. "גם אני חשבתי שהיתה בהלת יתר", אמר ליצמן בראיון. "ברגע שהמנכ"ל שלי אמר שהוא חושש מעשרת אלפים מתים, צעקתי בישיבת הממשלה שאני חולק על זה, שזה לא יהיה וזה סתם מוגזם. ראש הממשלה קיבל את ההגזמה הזו ונענה לפחדים של המנכ"ל. אני לא יכול לבוא אליו בהרבה טענות, כי בסך הכל המצב מצוין. על כל נפש שאבדה אנחנו בוכים, אבל סך הכל (מתו) 250".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ