67 חשודים בסחר בנשק ובסמים, בהם ראשי ארגוני פשע, נעצרו לפנות בוקר

המשטרה נעזרה בעבריין בולט בציבור הערבי שתיעד במשך יותר משנה רכישת נשק, מטעני חבלה, קוקאין והרואין. התיעוד סייע לעצור עבריינים שהוגדרו יעדים מרכזיים של המשטרה בשנים האחרונות

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעצר סוחרי נשק וסמים, לפנות בוקר
מעצר סוחרי נשק וסמים, לפנות בוקרצילום: דוברות משטרת ישראל

המשטרה עצרה לפנות בוקר (שני) 67 חשודים בסחר בנשק ובסמים, לאחר חקירה סמויה בת יותר משנה שבמהלכה גויס עבריין לשעבר בעל השפעה בציבור הערבי. במשטרה אמרו כי לעבריין, שפעל בעבר באזור לוד, היתה גישה ישירה לכל הבכירים בארגוני הפשע. הוא סייע בין השאר לעצור 15 עבריינים המוגדרים יעדים מרכזיים של המשטרה, בהם ראשי ארגונים מאזור ירושלים, עבריין ידוע מהדרום ועוד עבריינים מהציבור הערבי שהיו בראש רשימת היעדים בשנים האחרונות. המשטרה הודיעה כי במסגרת המבצע צפויים להיעצר עבריינים נוספים, ובסך הכל יש בפרשה 85 חשודים.

העבריין לשעבר, שמכונה במשטרה "ליאון", עבד בשיתוף פעולה עם שוטר שפעל אף הוא כסוכן חשאי. השניים תיעדו רכישת חמישה רובי M-16, שלושה רובי קלצ'ניקוב, ארבעה אקדחים ושלושה מטעני חבלה, וכן יותר מעשרה ק"ג קוקאין וק"ג הרואין. היקף העסקות שהשלים וריבוי העבריינים שעמם היה בקשר במהלך המבצע גרמו לכך שהוכנס לתוכנית להגנת עדים במשרד לביטחון הפנים. במשטרה הגדירו את גיוסו אחד מהצעדים המשמעותיים ביותר נגד פשיעה בשנים האחרונות.

בהודעת המשטרה צוינה אחת העסקות שהשלים "ליאון", רכישת מטען חבלה רב עוצמה עם מערכת הפעלה אלחוטית, כאשר המוכר - שאף הוא היה יעד מודיעיני של המשטרה - מדגים לו את טווח ההפעלה של המטען. רוב העבריינים שנעצרו עסקו בסחר בנשק, ואחרים סחרו בסמים והיו פעילים בשוק האפור.

מעצר משטרתי, הבוקרצילום: דוברות משטרת ישראל

לדברי מקורות במשטרה, הסוכן "ליאון" גויס לפני יותר משנה לאחר שהחליט "לדאוג לעתיד טוב יותר לילדיו מבלי שהיה לו חבל על הצוואר". הוא כונה כך בשל דמיונו לשחקן ז'אן רנו שמשחק דמות בשם "ליאון" בסרט באותו שם. הסוכן, בשנות ה-40 לחייו, ריצה במצטבר מאסר של 21 שנים בגין עבירות אלימות וסחר בסמים, וטווה בכלא רשת קשרים עם כל ארגוני הפשיעה.

לפי מקור במשטרה, "מבחינת מעמד, משך הפעילות ואופי הסוכן, זו הפעלה תקדימית של המשטרה". המקור הוסיף כי "מדובר באדם במעמד היררכי גבוה מאוד. הוא דובב עבריינים על מנת לאסוף ראיות, רכש מטעני חבלה משוכללים וסמים בקנה מידה מסחרי". באחד המקרים, סיפרו במשטרה, עבריין שעשה עמו עסקה הביא מטען חבלה לפיצריה באזור לוד. "בניגוד להנחיות ועל מנת שלא לסכן את הילדים, הוא לקח בעצמו את המטען מהמקום", סיפר המקור, "הוא סוכן אמיץ מאוד עם מוטיבציה אדירה. הוא קיבל החלטה לגדוע כל שורש בעולם הפשע".

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר כי "אני רואה חשיבות מיוחדת בהפעלה של הסוכן בחברה הערבית. מוטלת עלינו האחריות לספק ביטחון לכלל אזרחי המדינה באשר הם". ממלא מקום המפכ"ל, מוטי כהן, הוסיף כי "אנו רואים חשיבות בחיזוק אמון הציבור בקרב החברה הערבית בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ